Kuyruk Kesme: Birisi Neden Bir Köpeğin Uzvunu Keser Ki?

Bazı insanlar köpeklerin kuyruğunu kesme uygulamasının tarihin farklı noktalarında üç farklı sebepten dolayı gerçekleştiğini düşünüyor. Antik Romalılar ampütasyonunun köpeğin kuduz kapmasını engelleyeceğini düşünüyordu.
Kuyruk Kesme: Birisi Neden Bir Köpeğin Uzvunu Keser Ki?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kuyruk kesme uzun süredir ortalıkta olan bir uygulama. Miladi takvimin başlangıcında bile olduğunu gösteren kanıtlar mevcut.

Bu dönemde uygulamayı devam ettirme gerekçeleri, bunun köpeğin kuyruğundaki bazı halkalı parazitlerden en iyi bu şekilde kurtulabilecekleri şeklindeydi. Bu şekilde köpeğin kuduz kapmayacağını düşünüyorlardı. Bir süre sonrasında ise insanlar bu “halkalı parazitlerin” daha fazla tendon olduğunu düşünmeye başladılar.

Acımasız davranışların her birinin bir bahanesi var. O zaman durup bir düşünelim, neden birisi bir hayvanı ampüte etmenin iyi bir fikir olduğunu düşünmüş olabilir ki? İster kuyruk kesme, kulak kırpma ister hala birçok ülkede popüler bir uygulama olan insan “sünneti” olsun. Hadi bir göz atalım.

Yüzyıllardır hayvanların uzuvlarının kesilmesi için birçok sebep sunuldu ve bunların her biri her seferinde çürütüldü.

Evrim

Yıllardır süregelen efsanelerden biri de uzun kuyruklu av köpeklerinin işlerini düzgün bir şekilde yürütemeyecekleri yönünde.

Bir diğer efsane de doğal olarak uzun kuyruklu olan köpeklerin diğer köpekler ya da büyük hayvanlarla dövüşürken ölümcül yaralar alma ihtimalinin arttığı şeklinde.

Bununla beraber, bugünlerdeki insanların, köpeklerin kuyruklarını kesmenin kabul edilebilir olduğunu düşünmelerindeki temel sebebin estetik olduğu konusunda şüphemiz yok. Bu efsaneye göre de Boxer, Doberman ve Pitbull ve hatta Poodle gibi köpekler doğal olarak çirkin köpekler. Bunu söyleyen kişiler gerçekten ciddi mi?

Bu yeterince komik değilmiş gibi, kuyrukları bütün ve kulakları kesilmemiş olduğu zaman köpeklerin “şeytani” olabileceğini düşünen bazı insanlar da bu hayvanlardan korkuyor. Bunu için Kehanet filmine teşekkür edebilirsiniz.

Amerikan Veteriner Hekimler Birliği 9 Haziran, 1999 tarihinde şu şekilde bir açıklamada bulundu:

“Kozmetik amaçlar için köpeklerde kulak kırpma ve kuyruk kesme uygulamaları ne medikal ne de hayvanın faydası için tavsiye edilmez. Bu prosedürler acı, rahatsızlık gibi şeylere sebep olmasının yanı sıra diğer her cerrahi ameliyatta olduğu gibi bunlar da anestezi, kan kaybı ve enfeksiyon gibi sorunları da yanında getirir. Bu yüzden de veterinerler bu ameliyatı gerçekleştirmeden önce köpek sahibiyle bu konuyu konuşmalılar.”

Maalesef bu prosedür hala acımasız sonuçlar doğurabilse de, kuyruk kısaltan ve kulak kırpan insanlara dair herhangi bir başarılı cezai takibat hala mevcut değil.

Köpeğinizin kuyruğunu neden KESMEMELİSİNİZ

Tüylü bir köpek

Uzmanların çoğu ampütasyonun birçok ikincil hasara yol açacağını söylemekte. Maalesef köpekler oldukça çilekeş hayvanlar ve nadiren şikayet ederler, bu yüzden sahipleri genelde bu konuda fikir sahibi olamazlar. Tabi ki bu da hiçbir şekilde hayvanların sürekli acı içerisinde olmadığını ya da basitçe rahatsız olmadıkları anlamına gelmiyor.

Darwin’in Evrim Teorisi bir türün belirli bir özelliğe artık ihtiyacı olmadığı zaman bu özelliğin kimse onu hatırlamayana kadar aşamalı olarak ortadan kaybolduğunu birden fazla kez gösterdi. Örneğin taş devrinde havaya karşı bir korumaya ihtiyacımız olduğu için insanlar oldukça tüylüydü. Bir de şimdi bir bakın.

Bunları da hesaba katarsak, kaç köpek cinsinin kuyruksuz ve kısa kulaklı türlere evrimleştiğini gördünüz? Kuyruklarının, kulaklarının ve bıyıklarının yıllardır sistematik olarak kesilmesine rağmen bu organları kala bu hayvan türlerinde mevcut durumda. Her biri de “köpek estetiği” savunucularına ters düşen şeyler

Köpekler iletişim kurmak için kuyruklarını kullanır. Bu organlarını kestiğiniz zaman diğer köpekler ve insanlarla etkileşime geçerken kullandıkları çok önemli bir aracı kaybetmiş olurlar. 

Çünkü bu hayvan çoğu duygularını kuyruklarının ve kulaklarının duruşları ile hareketleri ile gösterirler. Bununla beraber denge ve bazı durumlarda hareketlilikleri de elbette etkilenir.

Hala kuyruk kesme alışkanlığını destekleyen argümanlar var mı?

Bahçede bekleyen köpek

Veterinerler köpeklerin bu tarz bir ameliyattan sonra hala acı hissetmeye devam ettiğine gerçekten inanıyor. Neyse ki tüylü dostlarımız için gitgide daha fazla insan bu hareketleri uygulamayı reddediyor. Hatta bazı kişiler bu prosedürü gerçekleştirerek ne köpeğin sağlığı  ne de hayat kalitesini iyileştirilemeyeceğini iddia ederken daha kategorik davranırlar.

Aynı zamanda birçoğu hala bu hareketin neden yapılmaması gerektiğine dair sebepler sunmaya devam ediyor. Örneğin, ampüte edilmiş köpeklerin perineal fıtık olma ihtimali daha yüksektir.

İnsanlar neden kuyruk kesme iyi bir fikir diye düşünüyor?

Hayvanların uzuvlarını kesmenin aptalca ve acımasızca olduğunu gösteren bir sürü kanıt mevcut. Aslında bütün bunlar sadece insanların güzellik standartlarını ve kaprislerini doyurmak içindir. Dünyanın çeşitli yerlerinde halihazırda kuyruk kesme ve kulak kırpma gibi işlemleri engelleyen yasalar mevcut. Aynı zamanda köpekleri özellikle sağlık açısından gerekli olmayan cerrahi müdahalelere sokmak da yasadışı sayılıyor.

Bütün bunlara rağmen insanlar hala köpeklerinin kuyruklarını kesmeyi düşünüyor. Bunu engellemenin tek yolu, keskin düzenlemeler getirmek gibi gözüküyor. Her ülkenin kendi yasalarını güncellediğini görmek çok hoş olurdu. Sadece ampütasyonu engellemek için de değil ama aynı zamanda canlıların her birini insanların verebileceği zararlardan koruyabilecek yasal araçlar sağlamak için.

Peki o zaman köpeğinizin kuyruğunu kesmeli misiniz? Kesin ve net bir cevap isteyenler için cevabımız şöyle: Kesinlikle hayır! Hayır ve hayır, köpeğinizin kuyruğunu KESMEMELİSİNİZ ve ne onların ne de başka bir hayvanın herhangi bir uzvunu hiçbir şart altında kırpmamalısınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.