Köpekler Neden Görünmez Kapılar Görür

Evcilleştirme süreci köpeklerin bazı özellikler kazanırken bazı özelliklerini de kaybetmelerine sebep olmuştur.
Köpekler Neden Görünmez Kapılar Görür

Son Güncelleme: 14 Kasım, 2020

Bazen hayvan dostlarımız kapının eşiğinde öylece kalakalır. Kapı açık olsa bile geçmeye tereddüt eder. Onlar biz insanların algılayamadığı şeyleri mi algılıyor? Köpeklerin neden görünmez kapılar gördüğünü bilmek ister misiniz? Bu yazımızda öğrenin!

Köpekler görünmez kapılar mı görür? Yoksa bu başka bir şey midir?

Bilim insanlarına göre köpeklerin bu davranışı, atalarının evcilleştirilme süreciyle ilgilidir. Bunu anlamadan bir hayvanın neden böyle davrandığını da anlayamayız.

Evde hayvan besliyorsanız siz de bu durumla karşılaşmışsınızdır. Hayvan açık bir kapının eşiğinde, kapının diğer tarafına geçmesine engel olan bir cam varmış gibi oturur ya da öylece kalakalır.

Sahibi görünmez objeyi yolundan almadığı sürece köpek geçmek istemez. Köpeği ödül maması ya da oyuncaklar da cezbetmeye yetmez. Ancak birisi çıkıp “hayali kapıyı” açar gibi yapınca köpek de sorunsuzca hemen geçiverir.

Şüphesiz bu analiz edilmesi gereken bir gizemdir. Diğer yandan, köpeklerin bazı objelerin nasıl çalıştığını anlama becerisine pek sahip olmadıklarını da biliyoruz.

Köpekler fizikten pek anlamaz (bazen insanlar bile bazı teorileri anlayamaz). Onlar için sosyal unsurlar çok önemlidir. Problem çözme becerisine sahiptirler ama bunu yapmak için sosyal unsurlara ihtiyaç duyarlar. Bir aktiviteyi biriyle beraber yapmazlarsa yanlış ya da etkili olmayan daha mantıksız yollar ararlar.

Bu yüzden, köpekler orada bir cam olup olmadığını anlayamaz. Buna ek olarak, sahipleri izin vermediği sürece kapıdan geçmek istemezler. Bazıları da kapalıyken geçmeye çalışır ve kafasını cama vurur.

Köpekler insanların onayına neden ihtiyaç duyar?

dilini dışarı çıkaran köpek: görünmez kapılar

Onlarca yıldır insanlar köpeklerin evcilleştirilmeleri sonucunda bazı yeteneklerini kaybedip kaybetmediklerini tartıştı.  En yakın kuzenleri olan kurtlara kıyasla bazı engelleri aşmada onlar kadar başarılı değiller. Buna ek olarak, barınak ya da yemek bulmak gibi “günlük” problemlere çözüm bulmada da iyi değillerdir. Birisinin onlara bunları sağlamasına ihtiyaç duyarlar.

Yani asıl sorun köpeklerin görünmez kapılar görmesi değil, birçok şeyi yapmak için sahiplerinin onayına ihtiyaç duymasıdır. Tüylü dostlarımız yıllar süren evcilleştirme ve beraber yaşama sürecinden sonra insanlara oldukça bağımlı hale gelmişlerdir.

Örneğin, köpeğimizi yürüyüşe çıkardığımız ya da biriyle buluştuğumuz zaman köpeğimiz harekete geçmeden ya da karar vermeden önce bize bakar. Kendisinin çözemeyeceği bir problemle karşılaşınca sahibinin yardımını almayı tercih ederler.

İnsanlara oldukça bağımlıdırlar. Çoğu zaman bizim duyularımıza kendilerininkinden daha çok güvenirler. Buna ek olarak, evcilleştirme süreci köpeklerin bazı yeteneklerini kaybetmelerine sebep olmuştur. Aynı zamanda, evrimsel baskı da insan dilini, ses tonlamasını hatta yüz ifadesini bile daha iyi anlamalarını sağlamıştır.

Eğer köpek cam kapılardan sadece bir insan açtığı sürece geçmeye alışmışsa yine cam bir kapıyla karşılaştığı zaman sahibinin açmasını bekleyecektir. Evcil hayvanların alışkanlıklarına son derece bağlı kaldığını ve tekrar ederek öğrendiklerini unutmayın.

Onlar için cam olduğunu algılamak her zaman kolay olmaz. Bazı cinslerin (labrador gibi) görme kabiliyeti pek iyi değildir. Bu sebeple, günlük aktivitelerinde koklama ve işitme duyularına güvenirler.

İlginizi çekebilir ...
Garip Davranışlar: Kedi ve Köpeklerin Yaptığı 7 Garip Şey
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Garip Davranışlar: Kedi ve Köpeklerin Yaptığı 7 Garip Şey

Hayvanların yaptığı bazı garip davranışlar hakkında bilgi edinmek ister misiniz? Bu yazıda, kedilerin ve köpeklerin yaptığı şeyleri yakından incele...


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.