Suyu Seven 6 Kedi Cinsi

Bazıları iş ıslanmaya gelince korksa da, suyu seven kediler de vardır. Suyla temasta rahat hisseden 6 kedi cinsini keşfedin.
Suyu Seven 6 Kedi Cinsi
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 08 Eylül, 2021

Genel olarak kediler sudan korkan ve nefret eden hayvanlar olarak görülür, ancak hepsi bu sıvıya karşı aynı tutuma sahip değildir! Bazı kediler aslında suyu sever ve bu yazıda banyo ve yüzme gibi aktivitelerden hoşlanan ırkları öğreneceksiniz.

Maine Coon ve Türk Van kedisi gibi kedigiller suyu gerçekten severler, bu da evcil hayvanlar söz konusu olduğunda her zaman önyargıların istisnaları olduğunu gösterir. Pek çok kedi suyu kabul etmekte zorlanır ve bunu yapmak için iyi bir eğitime ihtiyaç duyar, ancak diğerlerinin bununla bir sorunu yoktur. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Kediler suyu sever mi?

Kediler ve su arasındaki kötü ilişkiyi açıklamaya çalışan teorilerden biri de bu hayvanların tarihiyle ilgilidir. Çoğu kedi, çöl bölgelerinde, kuru ve kurak iklimlerde yaşayan atalardan geldiği için uzmanlar, su fikrine asla alışmadıklarına inanıyor. Bir başka tamamlayıcı hipotez, kedilerin tüyleri nedeniyle ıslanmaktan nefret ettiğini öne sürer.

Bu son teori, bu evcil hayvanların sudan kaçındıkları fikrini ortaya koyuyor çünkü ıslandıklarında tüyleri ağırlaşıyor. Başka bir deyişle, suyla temas ettiklerinde çevikliklerini ve hareketliliklerini kaybederler, bu da kendilerini rahatsız ve savunmasız hissetmelerine neden olur.

Kedilerin suya karşı tutumu hakkında kesin bir cevabı olmasa da, evcil hayvanınızın her zaman ihtiyaç duyacağı hayati bir kaynak olduğu açıktır. Bu anlamda onlara ihtiyaçlarına göre suya uyum sağlamayı öğretmek önemlidir. Çok fazla çaba harcamadan suyun tadını çıkarabilen ırklar olmasına rağmen, eğitim temel bir rol oynar.

Kediler ve banyo zamanı

Kedilerin çoğu hijyen konusunda çok titizdir ve tüm vücutlarını yalayarak kendilerini temizlerler, ancak bazen hoşlanmasalar bile onları yıkamak gerekir. Banyo yapmak, evcil hayvanınızın hastalanma veya parazitlenme olasılığını azaltan bir aktivitedir ve bu nedenle evcil hayvanınızla yapmanız gereken bakım rutininin bir parçasıdır.

Ancak, daha önce de belirtildiği gibi, kediler sudan korkma eğilimindedir. Bu nedenle, onları küçük yaşlardan itibaren banyoya alıştırmak önemlidir. Ayrıca evcil hayvanınızın kendini rahat ve güvende hissettiği keyifli bir süreç olduğundan emin olmalısınız. Evcil hayvanınızın sağlığı için temizliğinin şart olduğunu unutmayın.

Peki, hangi kediler suyla karşılaşmaya diğerlerinden daha istekli? İşte listemiz!

Suyu seven kediler

Amerikan shorthair

Evde Amerikan shorthair ile yaşıyorsanız, suyu seven kedilerden birine sahipsiniz demektir. Bazen bu cins, patilerini su kabının içine sokar ve onları kurutmak için yalar. Bu, evcil hayvan için bir oyun haline gelebilir, ancak kedilerin hareketli suyu tercih ettiğini ve bu sıvıyı da yere dökeceklerini unutmayın.

Kısa tüylü bir kedi.

Maine coon

Tatlı, sevecen ve arkadaş canlısı Maine Coon, dünyanın en büyük kedilerinden biri olmasının yanı sıra sudan korkmaz. Bu cins, bu sıvıdan kar kadar zevk alır. Özellikle en sevdiği oyuncakları suya daldırarak suyla oynayarak kendini eğlendirir.

Bir Maine coon.

Sibirya kedisi

Sibirya kedisi suyu en çok seven kedilerden biridir. İyi bir banyo keyfi yapmaya oldukça istekli olan bu hayvan, suda yüzerek veya oynayarak eğlenmeyi de bilir. Sibirya kedisi, doğayı keşfetmeyi sevenler için mükemmel bir refakatçi hayvandır, çünkü dağlarda yürümekte veya göllerde yüzmekte sorun yaşamayacaktır.

Suyu seven kedilerden biri.

Türk Van kedisi

Suyu seven bir diğer kedi ise, farklı renkli gözlere sahip ve çocuklarla iyi geçinen oyuncu bir kedi olan Türk Van kedisidir. Türk Van kedisi banyo yapmayı, suyla oynamayı ve havuzlarda, nehirlerde veya göllerde yüzmeyi sever. Evde bu kedilerden birine sahipseniz, onu yürüyüşe çıkarmakta sorun yaşamazsınız.

Man kedisi

Man kedisi kalın bir kürke sahip olmasına rağmen suyla temasta rahat hisseder. Bu kedi, musluktan düşen damlalarla veya çeşmelerden akan suyla oynamayı çok sever. Ayrıca banyo yapmaktan ve yüzmekten hoşlanır.

Suyu seven kedilerden biri

Norveç orman kedisi

Norveç orman kedisi, bol tüyleri ile mükemmel bir yüzücüdür. Dünyanın en eski kedi ırklarından biri olan bu hayvan sudan hiç korkmaz. Bu hayati sıvının tadını çıkaran kedigillerin bir parçası olan çok sevecen ve iyi huylu bir cinstir.

Ya farklı bir cins suyu severse?

Sonuç olarak, evde yukarıda bahsedilen türlerden birine sahipseniz, muhtemelen artık evcil hayvanınızın neden ıslanmayı umursamadığını biliyorsunuzdur. Ancak kediniz bu listede yoksa ama aynı zamanda suyu sevdiğini de fark ettiyseniz, endişelenecek bir şey yok. Günümüzde, giderek daha fazla kedi suya mutlu bir şekilde uyum sağlıyor.

Kediniz sık sık suya bakıyorsa, onu keşfetmesine izin verin. Ayrıca, kedilerin sağlıkları için çok gerekli olan bir sıvıya aşina olmalarının önemli olduğunu unutmayın. Unutmayın ki kediler temiz hayvanlar olsalar da enfeksiyon veya hastalıktan korunmak için zaman zaman banyoya da ihtiyaç duyarlar.

Son olarak, evcil hayvanınız suyun yakınında çok zor bulunuyorsa, veterinerinizle konuşun veya bu durumu değiştirmek için neler yapabileceğiniz konusunda internete bir göz atın. Sevgi ve sabırla kedinizin ıslanmasına rağmen kendini iyi hissetmesini sağlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Kediler Neden Sudan Nefret Eder?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Kediler Neden Sudan Nefret Eder?

Çoğu durumda kediler sudan nefret eder ve öyle görünmese bile, bu davranış türlerinin bir dizi köklü evrimsel uyarlamalarından kaynaklanıyor.
Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.