Amerikan Shorthair Türü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bugünkü yazımızda, Amerikan shorthair türüyle ilgili bilmeniz gereken her şeye yer vereceğiz. Keşfetmek için okumaya devam edin!
Amerikan Shorthair Türü Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Amerikan shorthair pek çok özelliğiyle ön plana çıkıyor. Bu türün en güçlü ve en sağlıklı türlerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Amerikan shorthair türünün en önemli özelliklerinden biri genetik rahatsızlıklara karşı dirençli olmalarıdır. Oldukça dayanıklı evcil kedilerin çiftleştirilmesiyle elde edilen bu tür fiziksel olarak son derece güçlü kedilerden meydana geliyor.

Amerikan Shorthair Türünün Kökeni

Çoğu uzman Amerikan shorthair türünün milattan sonra 400 yılından beri aramızda olduğunu düşünüyor.

Köken olarak, İngiltere’de yapılan çiftleştirmeler sonucunda dünyaya geldikleri ve sonradan diğer Avrupa ülkelerinde de çiftleştirildikleri düşünülüyor. Ardından da diğer kıtalara yayılıyorlar.

Amerika’da ahır ve otlaklarda çalıştırılıyorlar. Türün gücünü ve olgunluğunu pekiştiren koşullardan biri bu ortamlarda bulunmaları olabilir. Pek yaygın görülen bir tür olmamakla birlikte, güzellikleriyle bizleri büyülediklerini söyleyebiliriz.

Diğer türlere kıyasla, son derece çekici bir tür. Fakat diğer türlerle de çiftleştirildikleri için safkan olma özelliklerini yitirdikleri görülüyor.

Bu günlerde türün ne kadar saf olduğuna dair bir kayıt bulunmuyor. Hatta bu türün bazı bölgelerde sokak kedisi muamelesi gördüğünü de söyleyebiliriz.

Görünüş ve Davranışlar

Bu tür zarafeti ve oldukça sağlıklı olmasıyla ön plana çıkıyor.

En dikkat çekici Amerikan shorthair kediler alacalı gümüş rengindeler. Türün üçte birinden fazlasının bu renge sahip olduğu tahmin ediliyor. Bu türün tüylerinde çizgilerin ve parlak bir baz rengin harika bir uyumuna tanık oluyoruz.

Amerikan shorthair

Bu tür ne çok fazla temas bağımlısı ne de çok soğuk bir tür. Buna rağmen, oldukça uysal ve sevgi dolu olmalarıyla öne çıkıyorlar. Çoğu aile evlerini bir Amerikan shorthair türü kediyle paylaşmayı tercih ediyor.

İlginç özelliklerinden biri de ılımlı bir enerjiye sahip olmaları olarak karşımıza çıkıyor. Çok yapışkan bir dosta sıcak bakmıyorsanız, yuvanızı bir Amerikan shorthair’e açabilirsiniz.

Bu kedilerin son derece dayanıklı olduklarını da belirtelim. Çocuklar ve diğer hayvanlarla çok iyi anlaşmakla birlikte genellikle birlikte yaşadıkları canlılara sorun yaratmıyorlar.

Bir yandan da özgürlüklerine çok düşkün bir tür. Bundan ötürü, bazen okşanmak ya da sevilmek istemeyebilirler. Kişiliği olan bir dost olduğunu söyleyebiliriz.

Amerikan Shorthair Türünün Genel Özellikleri

  • Kafa. Büyük yanaklı bu dostlarımızın yanakları yumuşaktır fakat güçlü bir çeneye sahiptirler. Dik bir duruşa sahip, kalkık ve orantılı bir burunları vardır. Güçlü ve gelişmiş bir ağız yapıları bulunmaktadır.
  • Kulak. Orta boy uçları hafif yuvarlak kulaklara sahiptirler.
  • Gözler. Büyük, geniş bir göz yapıları vardır ve göz renkleri tüylerine göre değişiklik gösterir.
  • Kuyruk. Kökü kalın ve orta boy bir kuyrukları vardır. Uca doğru kuyrukları daralır.
  • Kürk. Tek tip, kısa ve kalın bir kürkleri vardır. Yoğun bir dokudadır. Amerikan shorthair kedilerin kürkleri onları hava koşullarına karşı korur.
  • Renk. 4 ayrı renkte olabilirler. Bütünsel renkler siyah, mavi, kırmızı, beyaz ve kremdir. Parçalı renkler, iki ya da daha fazla olabilir ve mavi ve krem karışımından meydana gelebilir. Alacalı olanlarda ise kahverengi, kırmızı, krem ve mavi görülür.

Bakımı

Bu tür görece sağlıklı bir türdür. En iyi yanları genetik bakteri üremesi olmaması ve dolayısıyla hasta olma ihtimallerinin düşük olmasıdır. Yine de düzenli olarak dostunuzu veterinere götürmeniz son derece önemlidir.

Yeme alışkanlıklarına gelince, kaliteli mama ile beslemeniz çok hassas bir konudur. Kaliteli mamalar diğer artılarının yanında kürklerinin de daha iyi olmasını sağlar.

Amerikan shorthair ev kedisi olmak için ideal bir türdür. Evi ailenin diğer üyeleriyle paylaşmakta sorun yaşamaz ve diğer çocuk ve hayvanlarla iyi anlaşabilir. Bu gibi birçok nedenden ötürü de evcil hayvan olarak harika bir türdür.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.