Kedilerde İç Parazit: Tedavi ve Önleme

Bu parazitler evcil hayvanınızın hayatı için bir tehdit oluşturabilir. Kedinizin iç parazitleri olmasını engellemek için hayvanın dolaştığı yerlerde hijyen koşullarının iyi olması şarttır.
Kedilerde İç Parazit: Tedavi ve Önleme

Son Güncelleme: 02 Mayıs, 2019

Kedi popülasyonunun %45’e kadarı hayatlarının bir noktasında sindirim sistemi ile ilgili iç parazitler tarafından enfekte olur. Kedilerde iç parazit yaygın olarak görültüğü için, evcil hayvanlarınızın enfekte olduktan sonra yaşayabileceği semptomları nasıl ayırt edeceğinizi bilmek ve gelecekte hayvanın enfekte olmasını engellemek önemlidir.

Kedinize iç parazit bulaştığını nasıl anlarsınız?

Kedilerde iç parazit genellikle sessiz ve etkilidir ve yine genellikle, barındıkları canlı ile uyum içinde hareket etmeye özen gösterirler, çünkü iç parazitlerin akıbeti, üzerinde bulundukları bu canlının hayatta kalmasına bağlıdır. Normalde, kediniz belirtilerle karşılaşmaya başladığında, bu bir dengesizliğin yaşandığının bir işaretidir.

Bu makale de ilginizi çekebilir: Kedim Niçin Evde Deli Gibi Koşturup Duruyor?

Parazitlerin yüksek üreme oranları hayvanınızın yaşamını tehdit edebilir ve evcil hayvanınızın yaşayabileceği semptomlar paraziter enfeksiyon tipine bağlı olarak değişebilir. En yaygın olanların listesi şu şekilde verilebilir:

  • Yavru bir kedinin normal büyümesi, kedinin yediği tüm malzemeleri tüketen parazitlerden dolayı değiştiğinde genç kedilerin “gelişiminde” sözüm ona bir başarısızlık ortaya çıkar.
  • Raşitizm
  • Anemi
  • Kusma, ishal ve sindirim sistemi ile ilgili bozukluklar
  • Kedinin tüylerinde parlaklık kaybı
  • Şiş ve yuvarlak bir karın
  • Sıvı kaybı

Bu semptomlar kedinizi zayıflatabilir ve virüslerin ya da bakterilerin neden olduğu hastalıklara karşı daha savunmasız hale getirebilir. Evcil kediler genellikle parazitlere maruz kalmazlar, çünkü hijyenlerine çok dikkat ederler ve enfekte olma riski sağlıksız ortamlar ya da doğrudan doğadan kaynaklanmaktadır.

parazit kontrollerinin yapılması

Kedilerde iç parazit: Dikkat edilmesi gereken parazit tipleri

Kedinizin dışkısında bulabileceğiniz en yaygın parazit türü kurtlardır. Bunlar yuvarlak ya da düz olurlar. Çok yaygın olarak görülen bir düz kurta örnek olarak tenya (bağırsak kurdu) verilebilir.

Yuvarlak solucanlar en yaygın olanıdır ve genellikle genç kedilerde bulunur. Kedi popülasyonunu en sık etkileyen yuvarlak kurt türleri toxocara cati (kedi toksokariyazı) ve toxocara leonina (kedi, köpek ve tilkilerde görülen kurt)’dır.

Dişi bağırsak kurtları günde 300.000 yumurta yumurtlayabilirler. Bu iç parazitler genellikle bir kedinin ince bağırsağında bulunurlar ve yumurtalarını dışkıya koyarlar.

Bu tür bağırsak kurtlarının yumurtaları evcil hayvanınızın çevresini etkileyecektir ve böylece diğer hayvanları da etkileyebilir. Ayrıca insanları enfekte edebilirler. Bu yumurtalar yüksek ve düşük sıcaklıklara dayanır ve beş yıl boyunca bulaşıcı özelliklerini korurlar.

Kancalı kurtlar yuvarlak kurtlardan daha az yaygındır. Ancak, genellikle bağırsak duvarındaki kan ve dokular ile beslendikleri ve kan kaybına ve ciddi anemiye neden olan yaralara neden oldukları için hayvana daha fazla zarar verirler. Genellikle cilt yoluyla ya da yutulduğunda bulaşırlar.

Tenyalar arasında en yaygın olanları Dipylidium caninum ya da bir diğer adıyla pire tenyasıdır. Kedi bu parazitin larvalarının istila ettiği pireleri yediğinde, bu parazitler kediye geçer. Bu genellikle tüyleri kesildiğinde ve kazayla bir pire kaptıklarında gerçekleşir.

Ayrıca mutlaka göz atın: Kedilerde Toksoplazma Hastalığı

kedileri veteriner kontrolüne götürmek

İç parazitleri olan kediler genellikle anüsün çevresinde yumurtalar nedeniyle görülen hafif tahriş haricinde herhangi bir semptom göstermezler. Bu yüzden, olağan dışı davranışları tespit etmek için kediniz ile çok yakından ilgilenmeniz büyük önem taşır.

Kedilerde iç parazit: Tedavi ve önleme

Bu parazitler, veteriner tarafından verilen ilaçlar ile tedavi edilir. Bu ilaçlardan en yaygın olanlardan biri, halihazırda bağırsakta yaşayan yuvarlak kurtlardan kurtulmamızı sağlayan Piperazine’dir. Diğer bir yaygın ilaç ise hamile kedilere ya da genç hayvanlara da verilebilecek olan Pyrantel Pomat’tır.

Önlemeye gelince, hayvanın bulunduğu ortamdaki temizlik, parazitlerin ortaya çıkmasını engelleyen en önemli faktördür. Kedinizin genellikle düzenli olarak gittiği yerleri dezenfekte etmek iyi bir fikirdir. Hayvanınızın dışkısını zaman zaman incelemek ve onu rutin kontroller için veterinere götürmek de yardımcı olabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.