Kedinize Banyo Yaptırmanıza Yardımcı Olacak İpuçları

Kedinize banyo yaptırmaktan vaz mı geçtiniz? Bu ipuçlarını deneyin.
Kedinize Banyo Yaptırmanıza Yardımcı Olacak İpuçları

Son Güncelleme: 13 Mayıs, 2021

Kedilerin suyu sevmediği oldukça bilinen bir durumdur. Kendilerini dilleriyle temizleseler bile, ekstra hijyene ihtiyaçları vardır ve bu yüzden onlara yardım etmemiz gerekir. Ancak su korkuları göz önüne alındığında, kedinizin banyodan zevk almasına yardımcı olmak için neler yapabilirsiniz?

Bunun kolay olmadığını biliyoruz. Ancak, evcil hayvanları tanıyoruz ve küçük arkadaşınızın bakımını kolaylaştırmak için işinize yarayacak ipuçları vermeyi seviyoruz.

Bu makalede anlattıklarımızı dikkatlice okumanızı ve not almanızı öneririz.

Kedinizin banyodan keyif almasına nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Kedinize banyo yaptırırken dikkat etmeniz gerekenleri anlatıyoruz.

Kedinizin banyodan zevk alacağı doğru zamanı seçme

Kedilere banyo yaptırmanın en iyi zamanı rahat ve uykulu oldukları zamandır. Ayık oldukları bir an onları suya götürdüğünüzü hissederlerse, büyük olasılıkla koşmaya ve saklanmaya başlarlar ve onları asla yakalayamazsınız.

Kediyi hazırlamak

Bir kedinin birköpek suda sakinleşmesini bekleyemezsiniz. Yapabileceğiniz en iyi şey, pençelerini kesmek ve kaçamasınlar diye banyonun kapısını kapatmak gibi önlemler almaktır.Pençelerini kesmek, gergin olmaları durumunda çizilmeyi önleyecektir.

Son ana kadar beklemeyin

Onları küvete veya duş kabinine götürüp doğrudan suyun altına koymak kesinlikle iyi bir fikir değil. Bunun yerine ne çok sıcak ne de çok soğuk olan ılık suyla dolu bir kap hazırlayabilirsiniz. Böylece her şey daha hızlı ve tabii ki hayvan için daha keyifli olacak.

Kapana kısılmış hissetmesine izin vermeyin

Kedinizin yürüyebileceği küçük bir alanı varsa, ıslakken bile olsa daha rahat hissedebilir. Küvetin etrafında yürümek, evcil hayvanınızı rahatlatacak ve kötü deneyimi kabullenmesini sağlayacaktır.

Onu suya batırmayın

Kedinizi musluğun altında tutumamak için bir kabı suyla doldurmuş olsanız bile, aslında kedinizi kabın içine koymamalısınız. Banyodan keyif almaları için, tamamen ıslanıncaya kadar üzerlerine bir bardakla su dökmek en iyisidir.

Burunlarını veya gözlerini ıslatmadığınızdan emin olun çünkü bu onları gerçekten sinirlendirecek ve kaçmak isteyeceklerdir.

Onları durulamak için de aynı şekilde devam etmelisiniz. Bir eliniz şampuanla yıkarken, diğer elinizi bardakla su eklemek için  kullanın. Her şeyden önce, sabunun gözlerine, burnuna veya ağzına kaçmamasına dikkat edin.

Kurulamak

havluya sarılmış iki kedi

Muhtemelen, kedinizin saç kurutma makinasını kullanmanıza izin vermeyecektir. Bunun yerine, bir havlu alın ve yumuşak dokunuşlarla nazikçe onları şımartarak, rahatlatmak ve sakinleştirmek için sevgiyle konuşun. Tüyleri kuruduğunda kedinizi fırçalayın.

Kedinizin banyodan keyif almasına yardımcı olmak için olumlu pekiştirme kullanın

Kediniz uysal davrandıysa, bir ödülü hak etmiştir, değil mi? Öyleyse, ona sevdiği bir ödül verin ve tatlı sözler eşliğinde onu okşayın. Evcil hayvanınız banyosunu en sevdiği yiyeceklerle veya sonrasında ilgi görmekle ilişkilendirirse, muhtemelen banyo zamanından keyif alacaktır.

Bağırarak veya azarlayarak onlara banyo yaptırmaya çalışmak kesinlikle işe yaramaz. Evcil hayvan sevildiğini ve desteklendiğini hissetmelidir. Sonuçta kim yapmak istemediği bir şeyi yapmaya zorlanmaktan hoşlanır ki?

Kedinizin sudan hoşlanmadığını ve onu suya koyduğunuz için sevilmediğini düşünebileceğini unutmayın. Bu yüzden, bunun farkında olarak kedinize banyo yaptırdıktan sonra kedinize sevgi göstermek ve onunla oynamak için biraz zaman ayırın. Ona olan sevginizin her zaman aynı şekilde olduğunu bilmeli! İlginizi çekebilir ...

Bir Kediyi Yıkamadan Nasıl Temizlersiniz?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Bir Kediyi Yıkamadan Nasıl Temizlersiniz?

Kediler sudan nefret eder. Bir kediyi yıkamadan nasıl temizleyebileceğinizi öğrenmek ister misiniz? O halde bu yazıyı mutlaka okuyun


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.