Maine Coon Kedisi: Özellikleri ve Bakımı

Büyük boyutlarına rağmen, "nazik dev" olarak bilinen Maine Coon Kedisi sakin bir kişiliğe sahip ve insanların yanında olmayı seviyor.
Maine Coon Kedisi: Özellikleri ve Bakımı

Son Güncelleme: 16 Ağustos, 2019

Maine Coon Kedisi göz alıcı bir cinstir çünkü büyüktür, güçlü görünür ve son derece güzel bir kürkü vardır. Bu cinsin özellikleri hakkında her şeyi öğrenmek için bu makaleyi okuyun.

Maine Coon Kedi Irkının Tarihçesi

Doğruyu söylemek gerekirse, bu cinsin kökeni bilinmemektedir. Kuzey Amerika’da yaratıldıkları biliniyor, ancak hiç kimse bu kıtadan ne zaman veya neden geldiklerini gerçekten bilmiyor. Bazı insanlar, Vikingler ile tekneyle gelen Norveç Orman kedileriyle bağlantılı olduklarını söylüyorlar. Diğerleri, 19. yüzyılda bir çift Türk Angora kedisinden geldiklerini söylüyor.

Ancak, bu cins Maine, Amerika Birleşik Devletleri kökenlidir. Bir süre, o bölgeye oldukça yayılmış kırsal bir kediydi. 80’lerde popüler bir cins haline geldiler. Diğer ülkelere evcil hayvan olarak ihraç edildiler ve FIFE 1982’de onları kendi cinsleri olarak tanıdı.

Maine Coon Kedilerinin Özellikleri

Maine Coon kedilerine sevgiyle “nazik dev” denir çünkü onlar var olan en büyük evcil kedi ırklarından biridir. Erkekler dişilerinden biraz daha büyüktür. Erkekler 7 ila 10 kilo arasındadır, dişileri ise 5 ila 7 kilo arasındadır.

maine coon kedisi

Bu yarış sadece büyüklükleri ile tanımlanmamıştır. Başları karedir ve belirgin ve çarpıcı elmacık kemikleri vardır. Dibinde geniş ve ucunda sivri olan kulakları vardır. Gözleri büyük ve hafif eğiktir.

Maine Coon kedisinin tüyleri orta uzunlukta olup, leylak ve çikolata hariç, çift renkli ya da koyu kahverengi gibi farklı renklerde olabilir. Tüyleri uzundur ve bacaklarının, göğsünün ve karnının iç kısmında daha koyu olur. Ayrıca, kuyrukları geniş ve çok kıllıdır.

Maine Coon kedisinin davranışları

Etkileyici özelliklerine rağmen, Maine Coon kedileri sakin ve sevecen hayvanlardır. Bununla birlikte, hala kedilerdir ve çoğu kedi gibi, evde daha dikkat edecekleri ve bağımlı olacakları favori bir kişi seçerler.

Özellikle aktif hayvanlar değiller. Fazladan egzersize ihtiyaçları yoktur, ancak bahçede olmaktan ve küçük avları keşfedip kovalamaktan keyif alırlar. Ev kedisi olanlar, zamanlarını ailesiyle birlikte uyuyarak ve oynayarak geçirmeyi severler.

sarı uzun tüylü kedi

Maine Coon kedileri sürekli konuşur. Vücut dillerine ek olarak, hem kendi aralarında hem de insanlarla ses çıkarmayı, miyavlamayı ve cırlamayı bırakmayan çok sesli hayvanlardır. Bu onların gürültülü hayvanlar olduğu anlamına gelmez, ancak istediklerinde dikkatinizi nasıl çekeceklerini bilirler. Aynı zamanda zeki ve akıllı hayvanlardır. Yani bir şeye ihtiyaçları olduğunda, nasıl elde edeceklerini bilirler.

Bakımı

Bu kedi ırkı, kalıtsal sağlık problemleri olmayan genel olarak sağlıklı bir ırktır. Ancak, büyüklüklerinden ötürü, köpeklerde kedilerden daha yaygın olan bir sorun olan kalça displazisine yatkındırlar.

Maine Coon kedisinin bakımının çoğunun kürkleriyle ilgisi var çünkü uzun ve güçlüdür ve genellikle birbirine karışmaz. Ancak, ölü tüylerden kurtulmak için sık sık taramak gerekir. Özellikle dökülme mevsimi boyunca midelerinde tüy yumağı oluşabileceği için taramak gerekir.

Veterinerlik çalışmaları evcil kedilerin çoğunun şişmanlıktan muzdarip olduğunu söylüyor. Maine Coon kedisi büyük ve sakin bir hayvandır ve aynı zamanda aşırı kilo almaya eğilimlidir. Bu yüzden, Maine Coone kedinizi sık sık veteriner muayenesine götürmeli ve veterinerin size verdiği diyet kurallarına uymalısınız.

Bu cins son yıllarda güzelliğinden dolayı popülerlik kazanmıştır. Etkileyici kare kafaları ve yoğun kürkleri onları eşsiz bir kedi cinsi yapar. Ayrıca, aile ortamı için mükemmel kişiliğe sahiptirler.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.