Sokakta Yavru Kedi Bulursanız Ne Yapmalısınız?

İlk önce, yavruların annesi ortaya çıkana kadar beklemelisiniz. Yavrular henüz emzirme aşamasındayken, anne, onlarla ilgilenmek için ideal bir figürdür. Anne yoksa ve yavrular terk edilmişse onları eve götürebilir ve hayvanlara bakabilirsiniz. Tabii ki, sığınaklar da her zaman bir seçenektir.
Sokakta Yavru Kedi Bulursanız Ne Yapmalısınız?

Son Güncelleme: 10 Şubat, 2019

Yeni doğmuş yavru hayvanlar her zaman son derece savunmasızdır. Bu nedenle, sokakta bir yavru kedi bulduğunuz zaman ne yapmanız gerektiğini bilmek, bu hayvanlara yaşamda ikinci bir şans verecek ve sevimli birer ev kedisi haline gelmesine yardımcı olacaktır.

Çiftleşme Dönemi

Her ne kadar dişi kediler yılın herhangi bir döneminde gebe kalabilseler de, çoğunlukla ilkbahar ve sonbaharın başında kızgınlık dönemine girerler. Kedilerin çoğu, yılın ilk dört ayında doğum yapar. Böyle olunca, mart ve mayıs aylarında il ve ilçelerin sokaklarında binlerce yavru kedi bulabilirsiniz.

Orijinal olarak  “Trap–neuter–return” kelimelerinin kısaltmasından oluşan ve TNR kısaltması ile bilinen, Türkçede “Yakala, kısırlaştır, geri bırak” anlamına gelen proje kedilerde üreme oranlarını azaltmaya çalışıyor.

Ancak bu çabalar yeterli değil; çünkü kedileri terk eden insan sayısı ne yazık ki hala çok fazladır. Bu yüzden sokakta bir yavru kedi ile karşılaştığınız zaman ne yapacağınızı bilmek çok önemlidir. Ancak önlem almak daha da önemlidir.

Kediniz sadece evin içinde de yaşasa, dışarı çıkıp oynuyor da olsa, sorumluluk almayı bilen bir kedi sahibi olarak kedinizi kısırlaştırmak, yapmanız gereken bir şey olacaktır. Kediniz birkaç dakika dışarı çıkarsa ya da birkaç saat kaybolursa, hamile kalabilir ya da bir dişi kedinin hamile kalmasına neden olabilir.

Sizin yardım etmek için yapabileceğiniz şeylerden biri de YKG (yakala, kısırlaştır, geri bırak) programına dahil olan barınaklar ile maaşlı ya da gönüllü olarak çalışmak olabilir ya da yerel belediyenize benzer bir öneride bulunabilirsiniz.

Sokakta Yavru Kedi Bulursanız, Annesinin Ortaya Çıkmasını Bekleyin

Bir bölgedeki tüm kedileri kısırlaştırmazsanız üremeye devam ederler. Yani, sokakta bir yavru kedi bulursanız, ilk adımınız annenin ortaya çıkmasını beklemektir. Bir sokak hayvanı olarak yaşamak zordur; ama yine de annelerinin onları emzirmesine ihtiyaçları vardır.

yavru kedi ve annesi

Kedileri 2-3 saat boyunca izleyin; çünkü anne kediler genellikle günde birkaç kez avlanır ve tuvalete gider. Anne ile aranıza biraz mesafe koymak için saklanın ya da birkaç metre uzakta durun. Çünkü eğer anne kedi sizi görürse, yavru kedilere yaklaşmayacaktır.

Yavru kedilerin her 3-4 saatte bir yemek yemesi gerekir; bu yüzden annelerinin bu süreden daha uzun bir süre ortada olmaması pek olası değildir.

Birkaç saat sonra anne gelmediyse, yavru kediler annelerini çağırmaya başlarsa ve kedi hala ortaya çıkmadıysa, o zaman artık büyük olasılıkla yavru kediler, yardımınıza ihtiyacı olan yetimlerdir.

Eğer sokakta bulduğunuz yavru kediler bir kartonun içinde ve bir battaniyeye sarılı bir şekilde duruyorsa, kesinlikle sokağa terk edilmişlerdir. Bu yüzden anneyi beklemenize gerek yoktur. Ne yazık ki, dünyada yavru kedileri annelerinden ayırmak isteyen utanmaz insanlar hala var.

Yeni Doğmuş Yavru Kedilerin Evinizde Bakımı

Sokaktan bir yavru kediyi evinize aldığınızda yapılacak ilk şey hayvanın sıcak olmasını sağlamaktır. Kediler henüz bu kadar yavruyken kendi vücut ısılarını düzenleyemezler ve muhtemelen çok üşürler. Kedileri beslemeden önce onlara bir battaniye ve sıcak su şişesi vererek işe başlayın.

Yeni doğmuş yavru kediler aslında çok fazla bakım gerektirmezler. Yavru kediler normalde doğduktan sonraki ilk haftalarda oyunlar oynamazlar ya da dolaşmazlar.

Bu nedenle yapmanız gereken en önemli şey, yavrulara kedi sütü vermektir (İnek sütü kesinlikle olmaz!). Bunun yanı sıra, yavruların tuvaletini yapmasına yardımcı olun, onları sıcak tutun ve uyumaları için bir yer ayarlayın.

biberon emen yavru kedi

Sokakta bulduğunuz yavru kedilerin kilo aldığından ve büyüdüğünden emin olmak için, onları günde en az bir kez tartın. Her ikisi de önemli sağlık göstergeleri oldukları için, kedilerin iştahlarına ve dışkılarına çok dikkat edin.

Kediler artık tehlikeli süreci aştıktan ve biraz toparlandıktan sonra onları bir veterinere götürmelisiniz. Veteriner sevimli yavruların sağlıklı olup olmadığını size söylemenin yanı sıra, tam yaşlarını belirlemeye, parazitlerini temizlemeye ve kafanızdaki tüm soruları yanıtlamaya yardımcı olacaktır.

Bir Barınak ile İletişime Geçin

Bir hayvan barınağıyla da iletişime geçebilirsiniz. Barınaklar yeni doğmuş yavruları yetiştirmeye alışkındır ve hatta yavru kedilere süt sağlama, veteriner randevuları ya da kedilerle ilgili diğer masraflar için size maddi olarak yardımcı olabilir.

Bunun yanı sıra, yavru kediler katı yiyecekler yemeye başladıklarında ve bağımsız olmaya hazır olduklarında, bir barınak onları tekrar terk etmeyecek bir aile bulmalarına yardımcı olabilir.

Kedi yavruları, anneleri olmadan sokaklarda hayatta kalamaz. Siz, sadece birkaç hafta çaba harcayarak bu yavruların kalıcı bir ailenin yanında sonsuza dek mutlu yaşamaya hazır, bağımsız yetişkin kediler olmalarına yardımcı olmuş olacaksınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.