Logo image
Logo image

Kedilerde Nefes Problemi: Ne Yapmanız Gerekiyor?

2 dakika
Eğer kediniz nefes almakta zorluk yaşıyorsa, alerjiden enfeksiyona birçok faktör buna neden oluyor olabilir. Bu yazıda, kedilerde görülen nefes problemlerine daha yakından göz atacağız.
Kedilerde Nefes Problemi: Ne Yapmanız Gerekiyor?
Son Güncelleme: 04 Ekim, 2022

Kedilerde nefes problemi, başka ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceği için oldukça önemli bir meseledir. Bu yazıda, nefes problemine neden olan çeşitli faktörlerden ve ne yapmanız gerektiğinden detaylı bir şekilde bahsedeceğiz.

Kediler nasıl nefes alır?

Nefes problemlerinin nedenlerinden ve çözümlerinden bahsetmeden önce, kedilerin nasıl nefes aldığını bilmeniz gerekir. Bu şekilde garip veya farklı bir durum gözlemlediğinizde bunu daha kolay fark edebileceksiniz ve hızlı bir şekilde harekete geçebileceksiniz.

Çoğu memelinin aksine, kediler sadece burunlarından nefes alır. Kedilerin solunum sistemi, ‘alt’ ve ‘üst’ olarak iki ayrı kısımdan oluşur. Yani kedilerin ağzı, solunum sisteminin bir parçası bile değildir.

Aşağıdaki belirtilere dikkat edin:

 • Ağzı açık bir şekilde nefes alma
 • Çok hızlı veya düzensiz nefes alma
 • Öksürük ve sürekli hapşırma
 • Diğer belirtiler ise keyifsiz hissetme, ateş ve burun akıntısı olarak sıralanabilir.
Some figure

Eğer bu belirtilerden herhangi birinin sık bir şekilde yaşandığını fark ederseniz hızlı bir şekilde harekete geçmeniz gerekiyor. Yapabileceğiniz en iyi şey, direkt olarak veterinere gitmektir.

Kedilerde nefes problemi: Nedenleri

Kedilerin nefes almasını etkileyen birçok faktör vardır. Ancak nefes problemlerinin başlıca nedeni, ‘solunum yolu enfeksiyonu kompleksi’ olarak adlandırılan bir sağlık durumudur. Bu kompleksin içinde, kedilerin solunum yollarına saldıran bir dizi hastalık bulunur. Genelde iki virüsten biri bu duruma neden olur: herpesvirus veya calicivirus.

Bu iki virüs, göz, burun, ağız ve boğaz gibi üst solunum yolu organlarına saldırır. Nefes problemlerinin yanında, bu saydığımız bölgelerde tahrişe de neden olur. Tahriş yüzünden evcil hayvanınız rahatlamak için daha çok salya, sümük ve gözyaşı üretir. Vücut sıvıları yoluyla virüs kolay bir şekilde diğer hayvanlara da yayılır.

Bu tür bir salgın en çok yavru kedileri etkiler; çünkü kalabalık gruplar içinde yaşayan yavru kediler bu virüs karşısında daha savunmasızdır. Eğer tedavi edilmezse, kedilerde solunum yolları enfeksiyonu kompleksi dediğimiz durum ölümcül bir hale gelebilir.

Kedilerde nefes problemlerine neden olan bir diğer hastalık da kedi astımıdır. Bronşların iltihaplanmasından kaynaklanan bu hastalık, zararlı ve rahatsız edici bir madde üretir. Kedi astımı nefes problemlerine (sesli ve düzensiz nefes almak gibi) ve yoğun öksürüğe neden olur.

Some figure

Daha önce de belirttiğimiz gibi, kedilerde nefes problemlerine birçok faktör neden olabilir. Bazı faktörleri aşağıda kısaca sıraladık:

 • Alerjiler, kedilerde nefes problemlerine neden olabilir.
 • Akciğer kurdu gibi bazı belirli parazit türleri kedilerin solunum sistemini etkileyebilir.
 • Eğer kediniz yanlışlıkla yabancı bir nesneyi yuttuysa, bu da nefes almada problem yaşamasına neden olabilir.

Eğer kediniz nefes almakta problem yaşıyorsa ne yapmanız gerekir?

Yukarıda saydığımız durumlardan herhangi birini yaşıyorsanız, yapabileceğiniz en iyi şey doğrudan güvendiğiniz bir veterinere gitmektir. Bu yazıda bahsettiğimiz belirtiler, çok kısa sürede ciddileşebilir. Bu yüzden ne kadar hızlı hareket ederseniz, kedinizin iyileşebilmesi için o kadar çok şansı olur.

Veterineriniz problemin kaynağına bağlı olarak gerekli tıbbi önlemleri alacaktır. Bazı durumlarda, antibiyotik veya diğer özel ilaçları kullanmanız gerekebilir. Eğer kedinizin astımı varsa, veterineriniz astım spreyi kullanmasını önerebilir.

Önlem almak dışında yapabileceğiniz çok fazla şey yok. Ancak kedinizin bağışıklık sistemini güçlendirerek, ona sağlıklı bir diyet uygulayarak ve bütün aşılarını takip ederek gereken önlemleri almış olacaksınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Gómez, N., Pisano, P., Castillo, V., & Fontanals, A. (2012). Asma felino: fisiopatología, diagnóstico y tratamiento. InVet14(2), 191-207.
 • Cohn, L. A. (2011). Feline respiratory disease complex. The Veterinary clinics of North America. Small animal practice41(6), 1273-1289.
 • Azócar, L., Tamayo, R., & Thibaut, J. (2008). Estudio retrospectivo de las enfermedades respiratorias en felinos diagnosticadas clínicamente en el Hospital Veterinario de la Universidad Austral de Chile, Valdivia, durante el período 1997-2004. Archivos de medicina veterinaria40(3), 289-294.
 • Palmero, M. (2019) Disnea Aguda, Ronquidos, Sonidos inspiratorios… y ahora ¿qué hago?. Congreso Veterinario Ibiza. Recuperado el 28 de marzo de 2022, disponible en: https://congresoveterinarioibiza.com/wp-content/uploads/Disnea-aguda-ronquidos-sonidos-inspiratorios…-M.-Palmero.pdf
 • Palmero, M. L., & Felino, G. C. C. Calicivirus Virulento Sistémico (VS-FCV). Obtenido de Gattos Centro Clínico Felino: https://www. gattos. net/images/Publicaciones/Marisa/ArticulosNuevos/7ACaliciv irusVirulentoSistemico. pdf.
 • Dambolena, I., Paludi, A., Nieto, M. & Dolcini, G. (2017) Calicivirus felino en gatos vacunados. (Tesina de grado, Universidad Nacional del Centro de la Provincia de Buenos Aires).

 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.