Kedilerin Seveceği 7 Yiyecek

Kediler ne kadar seçici olurlarsa olsunlar, yine de her çeşit ödül maması yiyebilirler. En azından sadece az miktarlarda yiyebilirler; çünkü ödül mamalarında şeker oranı yüksektir. Ayrıca, kedinizi ödül mamalarıyla besliyorsanız, bu mamalar normal yiyeceklerin ya da BARF diyeti gibi doğal diyetlerin yerini tutmaz.
Kedilerin Seveceği 7 Yiyecek

Son Güncelleme: 25 Ocak, 2019

Bazı insanlar, kedilerin özellikle de yemek konusunda köpeklerden çok daha karmaşık olduğunu düşünür. Ancak endişelenmeyin; kesinlikle tüm kedilerin seveceği bazı yiyecekler vardır. Sadece onların ne olduğunu bilmelisiniz. Öyleyse okumaya devam edin!

Açıkçası bir kedinin ya da herhangi bir hayvanın besleyici bir diyet yapması gerekir. Bu nedenle, kediler ödül maması yer; çünkü ödül mamaları kedilerin eğlenmesi ve onların sevgilerini kazanmak içindir.

Ancak, bir kez daha, kediler için bu şekere benzer yiyeceklerin, hiçbir zaman kedinin mamasının ya da BARF diyetinin yerini almaması gerektiğini hatırlatmak gerekir.

kedilerin seveceği yiyecekler

Kedilerin seveceği yiyecekler

Aşağıdaki yiyecekler kedinizin tat alma duyusunu harekete geçirir.

Plantain

Kedilerin, plantainlarla ilgili dokuları ya da lezzetleri sevip sevmediklerinden tam olarak emin değiliz; ancak onlara bir parça verdiğinizde, daha fazlası için yalvaracaklardır. Plantainler çok sağlıklıdır; çünkü plantainlerin potasyum oranı yüksektir.

Ancak bu meyvenin sadece bir ödül maması olduğunu unutmayın; çünkü çoğu meyve – özellikle de bu – kedinizin yememesi gereken bir şey olan şekeri fazlaca içerir.

Peynir

Herkes kedilerin süt ürünlerini sevdiğini bilir ve peynir kesinlikle kedilerin seveceği yiyeceklerden biridir. Görünüşe göre yıllanmış ve kaliteli peynirler, kedilerin en sevdiği peynirlerdendir. Çiğnemesi daha kolay olduğu için rendelenmiş peyniri kedilere vermek iyi olacaktır.

Kediler lezzetli yiyecekler yemeyi çok severler; bu yüzden pahalı peynirleri ya da diğer çeşitleri yememezlik etmezler. İçerdiği yüksek kalsiyum oranı nedeniyle, peynir kediler için gerçekten yararlıdır.

Domuz eti

Muhtemelen pek çok farklı kedi maması markasında jambon ya da domuz eti resimleri görmüşsünüzdür. Bunun nedeni, kedilerin onu sevmesidir. Peki neden ara sıra kedinize biraz jambon ya da ızgara domuz eti vermeyesiniz ki?

kedi mamaları

Makarna

Makarna, kedinizin tat alma duyusunu mutlu etmekten daha fazlasını yapar. Tabii ki, kedinize ölçülü bir şekilde makarna verin ve verdiğiniz makarnada şekerli soslar ya da soğan gibi şeyler olmadığından emin olmayı unutmayın. Çünkü bu tür gıdalar kediler için zararlı olabilir.

Kedinizi makarna ile beslemek istiyorsanız, makarnayı bir miktar balık, et ya da domates gibi uygun bir sebze ile yapabilirsiniz. Yine aynı şekilde, kedinize çok sık makarna vermemeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayın; çünkü bu yiyecekler kedilerin doğal beslenmelerinin bir parçası değildir.

Kavun ve karpuz

Kediniz bu çok sağlıklı meyvelerin her ikisine de bayılacaktır; çünkü bu meyveler çok fazla antioksidan, vitamin ve mineral içerirler. Kedinize kavun ve karpuz vermeden önce, bu meyveleri küçük parçalara ayırdığınızdan emin olun; böylece kedinizin bu meyve parçalarını yemesi daha kolay bir hale gelir.

Kurabiye

Kurabiyeler kesinlikle tüm hayvanların, özellikle de kedilerin sevdiği bir yiyecek türüdür. Daha önce de belirtildiği gibi, kediler çok fazla şeker tüketmemelidir. O yüzden kedinize çok fazla kurabiye vermemelisiniz.

kediler için en iyi yiyecekler

Havuç

Kediler, bu sağlıklı gıda ürününün şeklini ve tadını severler. Havuç kedilerin dişlerini temizlemek için de kullanışlıdır. Aynı şekilde, yemesi zor olduğu için kediler havuç yerken de çok keyif alır.

Tüm bunların yanı sıra, kediniz brokoli ve ıspanak gibi diğer sebzeleri de sevecektir. Hatta kediniz yeni şeyler deneyebilir ya da bu sebzeleri karıştırarak da yiyebilir.

Ayrıca, kedinizin dengeli bir beslenme düzeninin olması da çok önemlidir. Bu makaleyi okuduktan sonra, kedinizin hangi yiyecekleri yiyebileceğini ve hangilerini yerken keyif alacağını artık biliyorsunuz.

Kediniz bu yiyeceklerin tadını çıkarsa da, bunlar asla ana yiyecek kaynağı olmamalıdır. Bu nedenle, kediniz için doğru beslenmeyi bulmak için en iyi yol, eğitimli bir veterinerden tavsiye almaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.