Kedilerin 6 Garip Davranışının Sebebi

Kedilerin garip davranışlarını anlamak onlarla yaşamayı kolay hale getirir. Tabii, bazı durumlarda garip davranışların altında veteriner kontrolü gerektiren sebepler de yatıyor olabilir.
Kedilerin 6 Garip Davranışının Sebebi

Son Güncelleme: 13 Mart, 2019

İnsanlar her zaman kedileri gizemli canlılar olarak görmüştür. Çoğu durumda, kedileri anlamanın imkansız olduğunu düşünürüz. Siz de kedinizin bu 6 garip davranışının sebebi hakkında daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, makalemizi okumadan geçmeyin!

Kedilerin 6 Garip Davranışının Sebebini Öğrenin

Gizemli doğaları ve beklenmedik davranışlarını göz önünde bulundurursak, kedileri anlamak karışık bir yolculuğa çıkmak gibidir. Aşağıda kedinizin neden bu garip davranışları sergilediğini anlayabilirsiniz.

Kedilerin garip davranışlarını anlamak onlarla yaşamayı kolay hale getirir. Tabii, bazı durumlarda garip davranışların altında veteriner kontrolü gerektiren sebepler de yatıyor olabilir.

Birbirlerine sürtünmek

Kedinizin ilk defa gördüğü başka bir kediye bile sürtündüğüne tanık olmuşsunuzdur. Bu, onların “tanıştığıma memnun oldum” deme şekilleridir. Yüzlerindeki koku alma bezleri sayesinde sürtünmek, birbirlerini daha yakın ve daha özel olarak tanımalarına olanak tanır. Kediniz aynı şeyi siz eve geldiğinizde de yapabilir. Genelde yüzünüze ulaşamasalar bile, muhtemelen bütün vücuduyla bacağınıza sürtünecektir.

Etrafta deli gibi koşuşturmak

Muhtemelen siz koltukta otururken kedinizin etrafta delirmiş gibi koşuşturduğunu görmüşsünüzdür. Bu enerji patlamasının bir sebebi, birikmiş fazla enerjiden kaynaklanabilir. Bu durum genelde harcayacak çok fazla enerjisi olan genç kedilerde görülür.

Her ne kadar bu garip davranışın sebebi yaş faktörü olsa da, bir pire ısırığı ya da başka bir parazit de sebep olmuş olabilir. Ancak, kedinizin bu davranışı normalden fazla yaptığını fark ettiyseniz, o zaman kedinizi veterinere götürmelisiniz. Tıbbi yardım alınması gereken bir çeşit obsesif kompulsif bozukluk olan, meşhur feline hyperesthesia sendromuna işaret ediyor olabilir.

Saçınızı yalamak

Kedinizin bu garip davranışının sebebi saçma gözükse de, kedinizin neden yüzüne yaklaşıp saçınızı yaladığını hiç düşündünüz mü? Bu davranış, kedinizin bebekliğinde annesi tarafından temizlendiği anlardan ona kalan bir anıdır.

kızın yüzünü yalayan kedi

Aynı zamanda, kediler başka kedileri de yalar. Kediniz saçınızı yaladığında, bunu kedinizin sizi ya da diğer kediyi ailesinden birisi olarak gördüğünü çıkartabilirsiniz.

Bacaklarını saklamak

Kediler yere oturduklarında, genelde ayaklarını vücutlarının altına alarak vücudun sıcaklığını ayarlarlar.Bu tıpkı, üşüdüğünde kollarını kavuşturan insanların yaptığı harekete benzemektedir.

Kum kabından kum saçmak

Kedinizin bu hareketi her yaptığını gördüğünüzde sebebini merak ediyor olabilirsiniz. Bu dürtüsel hareket, tıpkı köpeklerin tuvaletlerini yapmadan önce etrafta bir tur atmasına benzemektedir.

Bazı kediler çok dikkatlidir ve kum kaplarını çok sessiz ve gizli bir şekilde kullanırlar. Bir de etrafı batırmaya aldırmayan kediler vardır. Eğer sizin kediniz de hareketliyse, size sabır diliyoruz.

bitkiyi koklayan kedi

Bahçe işiyle uğraşanlar için, kedinizin saksınızdaki çiçekleri yemesi hiç de hoş değildir. Peki, bu garip davranışının sebebi nedir? Kesinlikle seni rahatsız etmek için değil. Bitkiler kediler için çekici ve onlar hakkında daha fazlasını merak ediyoruz. Bu sebeple, kedinizi zehirleyebileceği için evde ne tür bitkiler beslediğinize dikkat edin. Kedinizi bir tane yerse diye kedilere zarar vermeyen bitkileri tercih edin. Belki, kedinizin garip davranışlarının bazılarını kontrol altına almada yardımcı olabilir.

Kedilerin bu garip davranışları bize değişik gelebilir ancak oldukça yaygındır. Kedinizin neden garip davrandığını anlamak, kedinizi daha iyi tanımanıza yardımcı olacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.