Kedilerin Nefret Ettiği 12 Koku

Köpekler kadar ünlü olmasalar da, kedilerin de takdire şayan bir koku alma duyusu vardır. Ancak bazı kokular bizim için hoş, onlar için ise tam tersidir.
Kedilerin Nefret Ettiği 12 Koku
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bununla ünlü olmasalar da, evcil kedilerin oldukça etkileyici bir koku alma duyusu vardır. Koku duyuları bir insandan 14 kata kadar daha hassastır ve burunlarında iki kat daha fazla alıcı hücre vardır, bu yüzden bizim için sadece hava olan aromaları algılayabilmeleri şaşırtıcı değildir. Ancak bu aynı zamanda onlar için iki ucu keskin bir kılıçtır, çünkü kedilerin nefret ettiği ve insanların fark etmediği bazı kokular vardır.

Evcil kediler, kolayca strese giren rutin varlıklardır, bu nedenle evcil hayvanınızın uzun vadede maruz kaldığı kokulara karşı çok dikkatli olmalısınız. Bu yazıda, kedinizin yaklaşmak istemeyeceği 12 kokudan bahsedeceğiz!

1. Narenciye

“Narenciye” terimi, Citrus cinsinin ağaçları tarafından üretilen meyveleri ifade eder. Bunların arasında misket limonu, limon, portakal ve mandalina öne çıkar. İnsanlar için mükemmel bir atıştırmalık olsalar da, kedilerin turunçgillerin yaydığı aromadan nefret ettiğini biliyoruz.

Bu isteksizliğin çoğu, bu meyvelere insanlara çekiciliğinin bir kısmını veren, güçlü bir asidik tada sahip organik bir trikarboksilik bileşik olan sitrik aside atfedilebilir. Profesyonel web sitelerinin belirttiği gibi, kedilerin narenciye meyvelerine karşı duyduğu tiksinti, bazı senaryolarda eğitmenleri tarafından avantaj sağlamak için kullanılabilir.

Kedinin sık sık gitmesini istemediğiniz yerlere biraz portakal kabuğu koymak onu kovmanın çok doğal bir yoludur.

Limon ağacında bir kedi.

2. Okaliptüs

“Okaliptüs” terimi, Myrtaceae familyasındaki çeşitli ağaç ve çalıları ifade eder. American Society for the Prevention of Cruelty to Animals (ASPCA) tarafından belirtildiği gibi, bu bitki sadece kedigilleri aromasıyla rahatsız etmekle kalmaz, aynı zamanda yaprakların yanlışlıkla yutulması durumunda onları zehirleyebilir.

Okaliptüs yapraklarının tüketimi kedilerde mide bulantısı, hipersalivasyon ve ilgisizliğe neden olur.

3. Muz

Muz insanlar için mükemmel bir besin takviyesidir, ancak kedilerin nefret ettiği kokular üretebilir. Bu reaksiyonun, kedi dünyasında toksik olduğu da bildirildiği için, muzun kabuğundan yayılan kimyasallardan kaynaklandığına inanılıyor.

4. Hardal

İster sos şeklinde olsun, ister tohum halinde; hardal, çok güçlü bir aroması ve tadı olan bir çeşnidir. Kedilerin bundan kaçınması şaşırtıcı değildir çünkü daha önceki satırlarda da söylediğimiz gibi kokuları insanlardan çok daha hassas bir şekilde algılayabilirler.

5. Tarçın

Bu, önceki durumdakiyle aynıdır: Asitliği veya tatlılığı nedeniyle, kediler genellikle güçlü bir aroması olan herhangi bir baharatı reddeder. Bu nedenle, evde pişirirseniz, hayvan yemlerini herhangi bir baharat olmadan vermeniz her zaman tavsiye edilir.

6. Mentol

Mentol, bazı nane türlerinin (özellikle Mentha arvensis) yağlarında bulunan doymuş bir ikincil alkoldür. Bu,  sahiplerinin şansına, kedilerin nefret ettiği başka bir kokudur. Kokularını ev kimyasallarını temizlemekle ilişkilendirdikleri için oda spreyleri, yıkayıcılar ve diğer zehirli maddelerle ilgilenmezler.

7. Çam

Çam ve diğer “taze” ağaçların aromasına sahip kum kutusu substratları olduğundan, bu kokuya dikkat etmelisiniz. Kedinizin işini görme zamanı geldiğinde bu kum türünü kabul etmesi olasıdır, ancak güçlü kokusu nedeniyle reddetme olasılığı göz ardı edilmemelidir. Genel olarak, kedigiller kokusuz kum kutularını kullanmayı tercih ederler.

8. Kirli kum kutusu

Kediler son derece temiz hayvanlardır ve kirden ve kir kokularından nefret ederler. Bu nedenle, kirli bir kum kutusunın onlara çok itici gelmesi ve zamanla bu alanı kullanmayı bırakmaları şaşırtıcı değildir. Ev kedisinde çelişkili davranışları ve istenmeyen enfeksiyonları önleyeceğinden, bu alanı sterilize etmek sahibin yükümlülüğüdür.

9. Temizlik ürünleri

Gördüğünüz gibi, kedilerin nefret ettiği kokuların çoğu, insan dünyasında temizlik ve tazelik ile ilişkilidir (narenciye, çam, okaliptüs ve nane). İnsanları taze ve yenilenmiş hissettirdikleri için bu kokular çoğu ev temizlik ürününde standarttır.

Kedilerin bundan hoşlanmaması hem iyi hem de kötüdür: Temizleme sıvılarını içmeye çalışmazlar, ancak güçlü kokulu dezenfektanlarla temizlenmiş olan oyuncaklarla oynamayı veya kum kutusunu kullanmayı bırakabilirler. Bu nedenle, hayvanın ortamını dezenfekte ederken her zaman kokusuz ürünlerin kullanılması tavsiye edilir.

10. Çürük yiyecekler

Kediler, çürüyen yiyecekleri tespit etme konusunda insanlardan çok daha yeteneklidir. Ek olarak, yırtıcı hayvanlar oldukları için, birkaç saatten fazla açıkta durmuş olan tüm yiyecekleri reddederler. Dikkatli olun ve kokularıyla kedinizi strese sokabileceklerinden çöp poşetlerini kapalı tutun.

11. Uçucu yağlar

Uçucu yağlar, yüksek aromatik indekse sahip, yüksek konsantrasyonlu bitki kaynaklı kimyasallardır. Bunların da kedilerin nefret ettiği kokulardan biri olması şaşırtıcı değildir çünkü duyusal güçleri daha da artmıştır.

Koku reddine ek olarak, uçucu yağlar yutulursa kedide zehirlenmeye neden olabilir.

12. Diğer kediler

Kedilerin kokusu, evcil kedilerin nefret ettiği aromalardan bir diğeridir, özellikle de evcil hayvan yavru kedi evresinde uygun şekilde sosyalleştirilmemişse. Sorun, diğer kedinin kokusunun kendi başına hoş olmaması değil, kedinin bunu “kendi bölgesinde bir saldırı” olarak algılaması ve yeni üyeyle teması reddetmesidir.

Bir evin dışında çok kızgın bir kedi.

Gördüğünüz gibi, kedinizin nefret ettiği birçok koku vardır. Bu, hayvan dostunuzu daha rahat hale getirmek için evdeki tüm aromatik elementlerden kurtulmanız gerektiği anlamına gelmez, ancak kedinizin eşyalarını temizlemek için kullandığınız bileşiklere kesinlikle dikkat etmeniz gerekir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.