Kedim Neden Kedi Kumunu Kullanmıyor?

Hiç kedinizin kumunu kullanmadığını fark ettiniz mi? Bunun birden fazla sebebi olabilir. Dahasını yazımızı okuyarak öğrenin.
Kedim Neden Kedi Kumunu Kullanmıyor?

Son Güncelleme: 18 Ağustos, 2020

Kedinize ihtiyacını gidermesi gereken yerin kedi kumu olduğunu binlerce kez açıkladınız. Bununla beraber, kediniz hiç de sizi anlamış, dinliyor hatta umursuyormuş gibi gözükmüyor. Bu yazımızda size kediniz neden bu kadar “pis” olabileceğinin ana sebeplerini açıklayacağız.

Kedinizin kedi kumunu kullanmama sebepleri

Belki kediniz yıllar boyu temizdi ama bir anda alışkanlıkları değişti. Belki de yeni sahiplendiğiniz ve kurallara alışması gereken bir evcil hayvan. Veterinerlere göre, bir kedi, kedi kumunu kullanmayı geçerli bir sebep olmadan bırakmaz.

Bu doğdukları andan itibaren, ilk ayda edindikleri içgüdüsel bir davranıştan dolayıdır. Eğer kediniz her yerde “işini görmeye” başladıysa, işte bazı muhtemel sebepler:

1. Sağlık problemleri

Kedi kumunda bir kedi

Eğer kedinizin alışkanlıklarında bir değişiklik fark ederseniz ve artık kedi kumunu kullanmıyorsa, o zaman onu veterinere götürmelisiniz. Kedinizin idrar yolu enfeksiyonu ya da hastalığı olma ihtimali vardır. Bu problem kedilerde çok yaygındır.

Kedi, kumunu gördüğünde bununla idrar atarken çektiği acı arasında bağlantı kurar ve kullanmaktan kaçınır. Kediniz ihtiyacını aynı zamanda başka bir yerde gideriyor çünkü doğru yere yetişemiyor olabilir.

2. Kötü konum

Kedi kumu özel bir yerde, en azından gürültüsüz ve hareketsiz bir yerde konumlandırılmalıdır. Bir odayı sırf bu amaca adamaya gerek yok. Bununla birlikte, evin günlük gürültü ve hareketinden uzak, huzurlu bir yerinde olmalıdır.

Öte yandan, eğer kum ulaşılamaz ya da kapısı sıklıkla kapalı bir yerde ise, hayvan alışmakta zorlanacaktır. Kedinizin ihtiyaçlarını gidermek için karanlık bir tavan arası ya da bodruma iki kat merdiven inip çıkmasını bekleyemezsiniz.

3. Kirlilik

Kediler bu konuda diğerlerinden daha seçicidir. Bir kedinin koku alma duyusu bizimkinden 20 kat daha güçlüdür. Bu biz idrar ya da dışkı kokusu fark ettiğimizde… onların bunu çoktan kokladığı anlamına gelir!

Birçok kedi eğer düzgün temizlenmedi ise ve eski kum parçaları kaldıysa, kumunu kullanmayı reddedecektir. Bu durum özellikle de bu kutuyu başka bir kediyle kullanıyorsa geçerlidir!

Kedi sahipleri kum kutusunu temizlerken daha dikkatli olmalı ve birkaç günden fazla kumu değiştirmemezlik yapmamalı.

4. Kum ya da taşlar

Kedilerin kumu kullanmamalarının sebeplerinden biri de içerisinde bulunanları beğenmemeleridir. Ama dışkıdan değil, daha çok kullandığınız kum ya da taşlardan bahsediyoruz. Eğer her zamankinden farklı yeni bir marka satın aldıysanız, kediniz bunu beğenmemiş olabilir. Belki kum onun alışık olmadığı bir şekilde kokuyordur. Diğer ihtimal ise patilerini acıtmasıdır. 

5. Boyut

Bazı kedi kumu kutuları kedi için uygun olmayabilir. Büyük ya da küçük olmasının fark yaratmayacağını düşünebilirsiniz ama durum bu değildir. Kediniz küçük olduğunda yetişkin kedilerden daha dar bir yer isteyecektir. Her kedinin ihtiyacını gidermek için iyi ve düzgün bir yere ihtiyacı vardır.

Kumunun üstünde bir kedi

6. Paylaşılan kedi kumları

Eğer bir sürü kediniz varsa, birden fazla kedi kumu kutusu almanız gerekir. Bazı durumlarda her kedi için bir kutu olması gerekir. Bu kedilerin bölgelerini koruyucu tavır göstermeye yatkın olmalarındandır ve kendi “mülklerine” başka bir kedi yaklaştığında saldırganlaşabilirler. Başka bir kedinin daha önce kullandığı kutuları kullanmayacak kediler vardır, temizledikten sonra bile!

7. Konum değişimi

İnsanlara benzer şekilde, hayvanlar da alışkanlık ve adetlere fazlaca bağlanabilirler. Bu yüzden kediniz kumunun özel köşesinde olduğunu bilir ve her “ihtiyacını” gidermek zorunda olduğunda oraya gider.

Bununla birlikte, herhangi bir sebepten dolayı kumun yerini değiştirmeyi düşünüyorsanız, o zaman kedi dostunuzun buna ayak uydurmasını beklemeyin. Kedinizin kutunun eskiden bulunduğu yerde ihtiyaç gidermesi kuvvetle muhtemeldir. 

İlginizi çekebilir ...
Tırmalama Tahtaları: Kedimin Neden İlgisini Çekmiyor?
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Tırmalama Tahtaları: Kedimin Neden İlgisini Çekmiyor?

Tırmalama tahtaları kedinizin ilgisini çekmiyorsa, evdeki mobilyalar çekebilir. Belki de dikkat çekmek için bazı önlemler almalısınız...