Kedi Kumu Ne Sıklıkta Değiştirilmelidir?

Kedi kumunun değiştirilmesi, kedide rahatsızlık veya stres yaratmamak için doğru şekilde yapılması gereken önemli bir konudur. Kedilerin hijyen konusunda çok talepkar hayvanlar olduğunu unutmayın.
Kedi Kumu Ne Sıklıkta Değiştirilmelidir?

Son Güncelleme: 09 Eylül, 2021

Kum kutusu, kedinizin hayatının önemli bir parçasıdır. Kedi kumu konusundaki ilginiz, tüylü dostunuzun hijyeninin korunmasına katkıda bulunabilir ve hatta davranışını etkileyebilir. Bu nedenle, kedinizin kumunu ne zaman değiştirmeniz gerektiği, kum kutusunu nasıl temizleyeceğiniz ve hatta nereye yerleştireceğiniz konusunda net olmanız önemlidir.

Aynı şekilde, hepsi aynı şekilde çalışmadığından, evcil hayvanınızın kendini rahatlatması için ne tür bir kum kullandığınızı bilmeniz gerekir. İdeal olarak, kedi kendini rahat hissetmelidir, ancak kum kutusundaki malzemelerle temastan kaynaklanan herhangi bir alerjik reaksiyona da maruz kalmamalıdır. Aşağıdaki makale bu önemli konuda size rehberlik edecektir.

Kediler için kum kutularının önemi

Temizlik, bir kedinin yaşamının çok önemli bir yönüdür, bu nedenle kum kutusunun iyi hijyenini sağlamak, göz ardı etmemeniz gereken bir şeydir. Evde kedisi olanlar, kedi kumunu ne zaman değiştireceklerini, ne tür malzeme kullanacaklarını ve hatta kutuya ne kadar kum koymanın uygun olduğunu öğrenmelidirler.

Genel olarak, kediler kum kutularını kullanmayı çok küçük yaşlardan itibaren öğrenirler. Bu nedenle bu kap her zaman iyi hijyen koşullarına sahip olmalıdır. Aksi takdirde, evcil hayvanınız hastalanabilir, davranış bozuklukları geliştirebilir veya işini başka bir yerde görebilir.

Yukarıdakilere ek olarak, kedinin tuvaletini sürekli temizlemek, hayvanın idrarını ve dışkısını takip etmenize yardımcı olacaktır. Yani, kedinizin ne sıklıkla idrara çıktığını ve ishal olup olmadığını veya dışkılarıyla ilgili başka bir sorunu olup olmadığını görebileceksiniz. Ayrıca kum kutusundaki dışkıyı günlük olarak çıkarmak, toksoplazmoz gibi hastalıkların önlenmesine yardımcı olacaktır.

Kum kutusunda bir kedi.

Bir kedinin kaç tane kum kutusu olmalı?

Her kedinin iki kum kutusuna sahip olması önerilir. Yukarıda bahsedildiği gibi, kediler temizlikleri konusunda talepkardır, bu nedenle çoğu idrar yapmak için bir kutuya ve dışkılamak için başka bir kutuya sahip olmayı tercih eder. Neyse ki, bu aynı zamanda kapların temizlenmesini de kolaylaştırır ve daha iyi hijyen sağlar.

Ek olarak, ideal olanın kum kutularının özel kullanımları için olması olduğu unutulmamalıdır. Başka bir deyişle, sadece bir kedinin onları kullanmasına izin verin. Bu nedenle, evinizde birden fazla kediniz varsa, her biri için farklı kum kutuları olmalıdır. Ayrıca, kutulara koyduğunuz substrat miktarı yeterli olmalı ama aşırıya kaçılmamalıdır.  Kedinizin dışkısını gömmesine yetecek kadar bir kum yeterlidir.

Kedi kumu türleri

Şu anda piyasada farklı kedi kumları var ve bunların her birini tanımlamayı öğrenmeniz önemlidir. Farklı tür kumlar farklı şekilde işlediğinden, değişme sıklığı da kum türüne bağlıdır.

Ayrıca kediniz için ideal kumu seçerken bir veterinerin görüşünü almanız önerilir. Bazı kedigillerin, bileşimi nedeniyle belirli kum türlerine alerjisi olabilir. Aşağıda, evcil hayvanınızın hijyenik kum türleriyle ilgili seçenekleri size göstereceğiz.

Emici sıhhi kum

Bu kum en ucuzu olmasına rağmen bağlayıcı etkisi yoktur, bu da dezavantaj olabilir. Başka bir deyişle, aglomere olmayan idrar kum kutusuna sızarak lekelenmeyi kolaylaştırır ve temizlemeyi zorlaştırır. Sonuç olarak, bu tip substrat sizi kedinizin dışkısını ve idrarını günde bir kereden fazla temizlemeye zorlayacaktır.

Topaklanan kum

Topaklanan kum daha pahalıdır, ancak emici sıhhi tipin aksine idrarı küçük toplara dönüştürür. Diğer bir deyişle, atıkları sıkıştırdığı ve hijyenik kabın temizliğini kolaylaştırdığı için daha pratik bir alt tabakadır.

İnci veya kristal kum

İnci veya kristal kum çok pahalıdır ve silikadan yapılır. Bu kum türü emicidir ama aynı zamanda yapışır ve kötü kokuları giderebilir. İdrarla temas ettiğinde sarıya dönüşen beyaz bir kumdur ve kedinin dışkısını ne zaman çıkaracağınızı kolayca belirlemenizi sağlar. Çok pratik olmasına rağmen, bazı kediler buna katlanmaz.

Ekolojik kum

Bu kum türü sadece en pahalı değil, aynı zamanda en yenilikçi olanıdır, çünkü bitkisel liflerden oluşur ve bağlayıcı bir etkiye sahiptir. Ancak evcil hayvanınızın bacaklarına ve kuyruğuna yapışabilir ve kokusu bazı kedilerin onu reddetmesine neden olur.

Kedi kumu ne zaman değiştirilir?

Kedi kumunu değiştirmek, ne kadar kirli olduğuna bağlıdır, bu nedenle bu sorunun kesin bir cevabı yoktur. Bununla birlikte, kullandığınız kumun türü ne olursa olsun, evcil hayvanınızın dışkısını günlük olarak toplamanız önerilir.

Genel olarak, aglomere olmayan kum ise, haftada 1 ila 2 kez değiştirilmesi tavsiye edilir. Öte yandan, aglomeralar söz konusu olduğunda, değişiklik her zaman kutunun ne kadar kirli olduğuna bağlı olarak ayda bir kez gerçekleşebilir. Kedilerin, hijyenik değilse genellikle işlerini kum kutusunun dışında görmeyi tercih ettiğini unutmayın.

Kum kutusunu temizleme

Özellikle kediniz emici kum kullanıyorsa, kedi tuvaletinin tamamen temizlenmesi kedinizin rahatlığı ve sağlığı için çok önemlidir, çünkü idrar kum kutusuna kolayca sızabilir. Kumu tamamen değiştirirken, kutuyu veya tepsiyi ılık suyla yıkamak ve evcil hayvanınızın nefret etmeyeceği yumuşak bir sabun kullanmak en iyisidir.

Son olarak, kutunun da zamanla yıprandığını unutmayın, bu yüzden bozulmaya başladığı anda değiştirilmesi gerekecektir. Şimdi, aynı şekilde evcil hayvanınızın kullandığı kum türünü değiştirmeyi düşünüyorsanız, buna çok dikkat etmelisiniz. Kedinizin rutinindeki herhangi bir değişikliğin strese neden olabileceğini unutmayın.

Sizinle paylaştıklarımızı göz önünde bulundurarak, yeni kumu, kedinizin zaten kullanmaya alıştığı kumla birlikte kademeli olarak kum kutusuna dahil etmeyi seçebilirsiniz. Kedi yeni kumunu sorunsuz bir şekilde kabul ettiğinde, onu ödüllendirebilirsiniz.

Kum kutusunda oturan bir kedi.

Sonuç olarak, kedinizin her zaman güvenli bir yerde bulunan hijyenik bir tuvaleti olmalıdır. Ayrıca tuvalete giderken kendini rahat hissetmesi gerekir ve kum kabının sağlığı için herhangi bir risk oluşturmaması gerekir.

İlginizi çekebilir ...
Kediler İçin Kum Kabı Nasıl Yapılır
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Kediler İçin Kum Kabı Nasıl Yapılır

Herkesin evinde bulunan ürünlerle kedi kumu ve kum kabı yapmak mümkündür. Bu yazımızda kum çeşitlerini inceliyoruz ve kum kabı yapımından bahsediyo...