Kediler Yavrularını Neden Etrafta Dolaştırır?

Kediler güvensiz hissettiklerinde ve yavrularını güvende tutma ihtiyacı hissettiklerinde yavrularını etrafta dolaştırır.
Kediler Yavrularını Neden Etrafta Dolaştırır?

Son Güncelleme: 08 Kasım, 2022

Kedilerin doğumdan sonraki günlerde yavrularını sıklıkla hareket ettirdiklerini ve hatta sahiplerine götürdüklerini görmek oldukça yaygındır. Görünür bir nedeni olmadığı için insanları şaşırtan bir davranıştır.

Bu makalede, anlamanıza yardımcı olmak için bu davranışın tam bir açıklamasını yapıyoruz. Yeni doğmuş bir kediyle yaşıyorsanız, bu konuda bilgi edinmek, yeni doğan yavru kedilerin bakımı sırasında en hassas anları daha iyi yönetmenize yardımcı olacaktır. Okumaya devam edin!

Kediler neden yavrularını taşırlar?

Kediler, binlerce yıldır evcilleştirilmelerine rağmen, vahşi atalarına özgü bazı içgüdüsel davranışları hala koruyorlar. Bu ifadenin en karakteristik örneği, evcil kedilerin evin etrafında pusu kurup oyuna dönüştürdüğü avlanma içgüdüsüdür.

Anne bakım davranışı söz konusu olduğunda, kedi de doğal dürtülerine göre hareket eder. Vahşi doğada, doğum yapmak üzere olan bir dişi, bu savunmasız anda saklanabileceği ve rahatsız edilmeyeceği bir sığınak arayacaktır.

Doğumdan sonra da, yavru kediler tamamen bağımlı olarak doğdukları için sonraki tavırları dikkatli olacaktır. Bu nedenle anne, yavrularını yırtıcıların olası saldırılarına karşı korumak için her zaman tetikte kalır.

Bu içgüdü sayesinde kediler yiyecek bulmak için yavrularını bir barınaktan diğerine taşırlar. Avlanmak için onları yalnız bırakmak zorunda kaldıklarında, yırtıcıları kokudan uzaklaştırmak ve yavrularından çok uzaklaşmamak için onları sürekli hareket ettirirler.

Kediler, basit bir koruma yöntemi olarak yavrularını bir yerden başka bir yere taşır. Bu onların genetik kodlarına bağlanmış bir hareket.

Neden evde de yapıyorlar?

Bunu okuduktan sonra, kedinizin yıllarca sorunsuz bir şekilde yaşadığı evinizin tehlikesiz bir yer olduğunu düşündüğünüze eminim. Peki kediler neden güvenli bir ortamda yavrularını taşırlar?

Kedinizin dünyayı sizin algıladığınız gibi algılamadığının farkında olmanız önemlidir. Ek olarak, kedigiller strese karşı hassastır, bu nedenle ilk bakışta her şey yolunda gitse bile, bir altlık yetiştirmek gibi hassas bir durum, onun güvensizlik içgüdülerini uyandıracaktır.

Herhangi bir tehlike işareti (ya da tehlikeli olarak yorumladığı) algıladığında , yavru kedilerini alır ve hareket ettirir. Dişiyi bu davranıştan tamamen engellemek mümkün olmasa da, yavru kedileri daha az hareket ettirmeye meyilli olacağından yuvayı istediği yere yapmasına izin vermek faydalı olacaktır.

Kediler neden yavrularını sahiplerine götürür?

Kedilerin yavrularını bir yerden başka bir yere hareket ettirdiğini görmek biraz garip geliyorsa, onları sahiplerine götürdüklerinde bu his daha da artar. Bunun açıklaması, yetişkin kedinin, sahibini güvenlik ifade eden bir figür olarak görmesi ve bu nedenle onları yavrularını bırakabileceği uygun bir yerle ilişkilendirmesidir.

Bilimsel bir kanıtı olmasa da, anne kedinin yavrularında sizin kokunuzla karışırsa onları reddedeceğine dair bir inanış vardır. Bu ihtimale karşı, kedi yavrularını çok fazla almamayı ya da anne kedinin onları sizinle uzun süre boyunca bırakmasına izin vermemeyi düşünebilirsiniz.  Yavru kedileri dinlenirken annelerine iade edin veya yuvayı evde daha fazla zaman geçirdiğiniz yere taşıyın.

Bu davranış patolojik midir?

Kediler yavrularını hareket ettirdiğinde, kedi stres veya kaygıdan muzdarip olmadığı sürece bu bir sorun değildir. Öte yandan, kedinizle çok güçlü bir bağınız varsa, emzirme döneminde duygusal bir bağımlılık geliştirme olasılığı vardır.

Yavru kedilerden herhangi birinin eksikliği veya kusuru varsa, annenin onları yemesi de mümkündür. Bu, kedi, yavrular için çok fazla tehlike algılarsa da olabilir. Kendi yavrularını öldürmek, insanlara korkunç gelse de, üremeye yatırılan biyolojik kaynakları geri kazanmak için doğal bir mekanizmadır.

Aynı zamanda kedi yavruları çok hareket ettirir ve size getirmekte ısrar ederse, yavru kedi stresli hissettiği için anne tarafından terk edilme tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir.

yavrularını emziren anne kedi

Kısırlaştırmak ve Evlat Edindirme

Bir hayvan barınağının yöneticisiyseniz veya barınaklarda çalışıyorsanız, muhtemelen eve yerleştirilmesi gereken hamile bir kediyle ilk kez karşılaşmıyorsunuz. Genellikle, hayvan refahı grupları yavru kediler için bir aile bulabilir.

Ancak, kedinizi yavrulatmayı düşünüyorsanız, yavru kedilerin sorumluluğunu alıp alamayacağınızı çok dikkatli düşünmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Doğabilecekleri uygun bir eviniz var mı? Tüm süreç boyunca kediye yardımcı olmak için gereken maliyetleri ve emeği karşılayabilecek misiniz? Kararınız sadece sizin hayatınızı değil, kedinizin hayatını ve dünyaya gelecek tüm yavru kedilerin hayatını etkileyecektir. İlginizi çekebilir ...

Yavru Kedi Bakımı: Bilmeniz Gerekenler
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Yavru Kedi Bakımı: Bilmeniz Gerekenler

Belki de sokakta etrafında annesi olmayan bir yavru kedi buldunuz ya da belki bir tanesini sahiplendiniz. Bu yazıyla yavru kedi bakımı nasıl olmalı...  • Bueno, R. Á. (2020). Etología felina: Guía básica sobre el comportamiento del gato. veterinaria.
  • Feldman, H. N. (1993). Maternal care and differences in the use of nests in the domestic cat. Animal Behaviour45(1), 13-23.
  • Bánszegi, O., Jacinto, E., Urrutia, A., Szenczi, P., & Hudson, R. (2017). Can but don’t: Olfactory discrimination between own and alien offspring in the domestic cat. Animal cognition20(4), 795-804.

Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.