Kedinizin Evde Güvende Olduğuna Emin Olmak İçin İpuçları

Konu kedinizin evdeki güvenliğine geldiğinde ona sanki küçük bir çocukmuş gibi muamele yapmalısınız. Onu uzak tutmanız gereken her şeyi bu yazımızda öğrenin.
Kedinizin Evde Güvende Olduğuna Emin Olmak İçin İpuçları

Son Güncelleme: 07 Ağustos, 2020

Eğer kedinizin evde güvende olduğundan emin olmak istiyorsanız, tüm potansiyel tehlikelerin farkında olmalısınız ve kötü bir şey olmasından kaçınmak için onlardan kurtulmalısınız.

Eğer bu tehlikeli şeylerin hiçbirinden kurtulamıyorsanız, kedinizi onlardan uzak tutmak zorunda kalacaksınız.

Kedinizin evde güvende olduğuna emin olmak

Sahibinin kucağında bir kedi

Evcil hayvan sahibi olmak, çocuk sahibi olmaktan çok da farklı değildir. Kedilerinize ya da herhangi bir hayvana kazalardan kaçınmak için en az çocuklara verdiğiniz kadar ilgi vermelisiniz.

Kedilerin çok aktif, enerjik, meraklı ve cüretkar bir doğası vardır. Ellerinden gelen her yeri keşfetmeye çalışırlar ama altta yatan tehlikenin farkına her zaman varamazlar. İşte siz bu noktada devreye girersiniz: evdeki kazaları engellemelisiniz.

Evinizi kediniz için güvensiz hale getiren tehlikeli yerler

Eğer evinizde kedinizin yaklaşmak istemediği tehlikeli bir alan ya da yer varsa, en iyisi kapıyı kapalı tutmaktır.

Aynı zamanda her türlü kimyasalı ya da toksik ürünü de ulaşamayacakları yerlere koymalısınız. Çok meraklılardır ve ellerinden gelen her şeyi koklayıp tatmaya çalışırlar. İşte bu yüzden bu tehlikeli maddeleri onlar için ulaşılması imkansız hale getirmelisiniz.

Mutfak kediler için kesinlikle tehlikeli bir alandır. Çoğu zaman yaptıklarının sonuçlarının farkında değillerdir ve her yerde olmak isterler. Ama mutfakta, ocakta kendilerini yakabilirler, kesebilirler vs…

Eğer kedinizin gerçekten mutfakta olması gerekiyorsa, gözünüz üstünde olmalıdır.

Pencereler

Eğer kedinizin evde güvende olmasını istiyorsanız, pencereyi kapatmalısınız. Pencerelerin potansiyel tehlikesi devasadır. Yüksek pencerelerden düşen bir sürü kedi hikayesi var. İnsanlar, her zaman dört ayak üstüne düştüklerini söylese de bu gerçekten çok uzaktır. Sonrasında üzülmektense başta güvende olmak daha iyidir, o yüzden etraflarındaki pencereleri kapalı tutmaya özen gösterin.

Kablolar ve evinizi kediniz için güvensiz hale getiren diğer şeyler

Elektrik kablolarını ve fişleri kesinlikle kedinizin ulaşabileceği yerlerde bırakmayın. Bu kablolar onların yeni oyuncağı haline gelebilir. Bir kedinin kabloları ısırması ve onlarla oynaması aşırı derecede tehlikelidir. Ciddi ya da ölümcül kazalara bile sebebiyet verebilir. Kabloları duvarlara sabitleyin ya da köpeğinizin erişiminden uzak tutun.

Küçük keseler, paketler ve diğer plastik objeler kediniz eğer onlarla yanlış bir şekilde oynarsa boğulmalarına sebep olabilir.

Bir şeyleri yerlerde dağınık olarak da bırakmayın. Kediniz meraklıdır ve her zaman ne olduklarını çözmeye çalışacaklardır ve bu o farkına varmasa bile tehlikeli olabilir.

Sırf kediler onlara verdiğiniz her “oyuncak” ile eğlenebilir diye tüm oyuncaklar güvenli olamaz.

Kedinize oynayacak rastgele bir şey vermek yerine bir evcil hayvan mağazasına gidip kediler için özel olarak yapılmış, güvenli, toksik olamayan oyuncaklar bulun.

Bitkiler bir tehlike olabilir! Bunun asıl sebebi bazılarının zehirli olabilme ihtimalidir, yani hangi bitkilerin kediler için güvenli olduğunu bilmek iyi bir fikir olabilir.

Çamaşır makinesi, kurutucu ve bulaşık makinesi gibi beyaz eşyaların kapılarını her zaman kapatmalısınız. Kediler küçükler ve eğer yeterince meraklılarsa bu açıklıklardan girebilirler.

Perdeleri de unutmayın. Kediler genelde perdelerin tırmanmak için orada olduğunu düşünür ama bunun için yapılmamışlardır ve genelde kedinin ağırlığını taşıyamazlar.

Aynı zamanda yüzük, mücevher gibi küçük objeler ve etrafta bulunan diğer ziynet eşyalarınıza da dikkat etmelisiniz.

Çim yiyen kedi

Çekmeceler

Başlarken söylediğimiz gibi, genelde kedilere çocuklarmış gibi davranmalısınız. Yani, ulaşabilecekler yerlerdeki hiçbir çekmeceyi açık bırakmayın. Bu özellikle de çekmecelerin içinde elektrikli aletler, temizlik malzemeleri, kimyasallar vs. gibi eşyalar varsa geçerlidir. Çekmeceler ve dolaplarınıza her zaman dikkat etmelisiniz.

Yasaklı oyuncaklar.

İplik topları klasik kedi “oyuncağıdır.” Bunun yanı sıra, büyük bir risk de taşırlar çünkü eğer iplik çözülmeye başlarsa kediniz onu yiyebilir ve dişleri ve midesine büyük hasarlar verebilir.

Son olarak: kedinize verdiğiniz hiçbir oyuncağın üzerinde boya olmadığına emin olun.

İlginizi çekebilir ...
Kedinizi Evde Yalnız Bırakmak
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Kedinizi Evde Yalnız Bırakmak

Kediler çok bağımsız hayvanlardır ve pek çok sahip, birkaç gün boyunca herhangi bir sorun yaşamadan kedileri evde yalnız bırakabileceklerine inanmaktadır.