Logo image
Logo image

Yeni Doğmuş Yetim Yavru Kedi Bakımı

3 dakika
Kendinizi yeni doğmuş yetim bir yavru kediye bakma durumunda bulursanız, ne yapmanız gerektiğini bilmeniz önemlidir. Bugün bilmeniz gerekenleri anatacağız.
Yeni Doğmuş Yetim Yavru Kedi Bakımı
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Savunmasız bir yeni doğan yavru kediyi kurtarmak saf bir sevgi eylemidir. Bununla birlikte, uygun ve özel bakım eksikliği, sağlıklarını ve esenliklerini riske atabilir.

İdeal olarak, yavrularına bakması gereken annedir. Yavru kedilerin yeterince emzirmelerine ve bağışıklık sistemlerini yeterince geliştirmelerine izin veren tek durum budur. Ancak bu her zaman mümkün değildir.

Aşağıdaki makalede, yeni doğmuş yetim bir yavru kedinin bakımı hakkında bilmeniz gereken her şeyi size anlatacağız.

Ne yazık ki, anne kedilerin büyük şehirlerde ölmesi ya da hayatta kalabilmek için kaçmak zorunda kalması çok yaygındır. Sonuç olarak, doğum yaptıktan kısa bir süre sonra kendi başlarının çaresine bakmak için yavrularını yalnız bırakırlar.

İyi haber şu ki, başıboş hayvanlara yardım etmek için imkanlarını paylaşan birçok kişi, kurum ve işletme var. Verdikleri ve sağladığı yardım sayesinde, hayvanların hayatta kalma ve yuva bulma şansı daha yüksektir.

Yetim yenidoğan bir yavru kedi bulursanız ne yapmalısınız?

Yeni doğmuş yetim bir yavru kedi bulursanız (12 haftadan daha küçük), muhtemelen çok korkacaktır. Küçük hayvan, sahip olduğu az güçle de kendini savunmaya ve kaçmaya çalışabilir. Bu nedenle, konu annesini kaybetmiş yavru kedileri kurtarmak olduğunda sakin ve sabırlı olmak önemlidir.

Eldiven kullanmak ve şu an için aşırı temastan kaçınmak en iyisidir çünkü öksüz yavru kediler muazzam miktarda mikroplara maruz kalırlar. Yapabileceğiniz en iyi şey, yetim kalan yeni doğmuş kediyi doğrudan veterinere götürmektir. Bir profesyonel, hayvanı inceleyebilir ve hayvanın fiziksel ve zihinsel gelişimi için en iyi bakımın nasıl yapacağını gösterebilir.

Kediler doğumda son derece savunmasızdır. Bağımsız ve avcı içgüdüleri, zamanla özellikle yetişkinliğe ulaştıklarında gelişir.

Mümkünse en iyisi yetim yeni doğan kediyi bir evcil hayvan taşıyıcısına koymaktır. Alternatif olarak, kedinin ağırlığına ve hareketlerine dayanabilecek sağlam bir kutu arayabilirsiniz.

Yetim yeni doğan bir kedinin bakımı için dört pratik ipucu

1- Yeni doğmuş yavru kediler için süt veya mama sütü

Yetim yeni doğmuş bir yavru kedi için en büyük risk, vücudunun savunmasızlığıdır. Yavru kedilerin beslenmeleri ve bağışıklık sistemlerini geliştirmeleri anne sütü sayesinde olur. Bir kedinin yaşamının ilk haftalarında, hayatta kalmayı garantilemek için yeterli beslenmenin sağlanması esastır.

Bununla birlikte, anne sütü olan bir kedi bulma olasılığınız yoksa, bir veteriner hekime görünmelisiniz. Beslenmesi için en iyi yapay ürünü bulmanıza yardımcı olacaktır. İnek sütünden gelen laktoz onların sindirim sistemine zarar verebileceği ve alerji oluşturabileceği için yavru kedilere asla inek sütü vermemelisiniz. Bunun yerine, piyasada bulunan yeni doğmuş kediler için farklı süt tozu seçeneklerinden birini seçmelisiniz.

2- Sıcaklığı ve doğru ortamı sağlayın

Genel olarak, kediler soğuğa diğer kedigiller ve köpeklerden daha duyarlıdır. Derileri ve tüyleri sıcak ve kuru ortamlara daha iyi uyum sağlar.

Yaşamlarının ilk haftalarında kediler kendi vücut sıcaklıklarını düzenleyemezler. Soğuk algınlığı veya hipotermiden muzdarip olma riskleri çok yüksektir. Bu nedenle yetim yeni doğan yavru kedilere mümkün olan en kısa sürede sıcak bir ortam sağlamak önemlidir. İyi bir seçenek, bir ısıtma yastığı bulmak ve yavru kedinin alanını temiz ve kuru tutmaktır. Orada, minik kediniz rahat hissedecek.

Some figure

Diğer bir faktör de oda sıcaklığını ayarlamaktır. Kış aylarında evinizin sıcaklığını yaklaşık 25 º C’de tutmalısınız.

3- Yavru kedinizin uyuması için temiz ve rahat bir yer hazırlayın

Yeni doğmuş yetim bir yavru kedi korkmuş ve savunmasız hissedecektir. Bu nedenle, küçüğün kendini güvende hissetmesi için elinizden gelenin en iyisini yapmalı ve ona dinlenme ve iyileşme şansı vermelisiniz. Kedinizin temiz, kuru ve rahat bir alana ihtiyacı olacaktır. Dahası, hayvan için bir yatak hazırlamalısınız. Bu, bir karton kutu veya içine sokulacak temiz, yumuşak bir havlu kadar basit bir şey olabilir.

4- Yavru kedinizi temiz ve dezenfekte tutun

Birkaç haftalık yaşamın ardından, çoğu kedi bir çöp kutusunda ihtiyaçlarını kolayca karşılamayı öğrenir. Ancak yetim olarak yeni doğan yavru kediler, büzücü kaslarını nasıl kontrol edeceklerini hala bilmezler. Anne kediler, onları canlandırmak için yavrularını yalarlar. Bu nedenle, yetim yeni doğmuş bir yavru kedi söz konusu olduğunda, onları beslemeden önce ve sonra cinsel organlarını ılık, ıslak bir pamuk topuyla veya gazlı bezle temizlemeniz son derece önemlidir.

Some figure

kedi ihtiyaçlarını karşılayabilir.

Bazı büyük şehirlerde, başıboş kedi yavrularının kontrolden çıkması toplumda insanları ve hayvanları etkileyen büyük bir sorundur. Bu nedenle, yetim yavru kedinizi yetişkinliğe ulaşır ulaşmaz kısırlaştırmak iyi bir fikirdir. Bu, başıboş yavru kedilerin sayısını artırmaktan kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.