Kediniz Nerede Uyumalı?

Kedi sahiplenmeyi düşünüyorsanız doğru yerdesiniz. Kedi yatakları yerleştirmek için ideal yerlerden ve çekici bir yatağın özelliklerinden bahsedeceğiz.
Kediniz Nerede Uyumalı?
Samuel Sanchez

tarafından incelendi ve onaylandı. biyolog Samuel Sanchez.

Tarafından yazılmıştır Aylin Stefany Rodriguez Vinasco

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kediler köpeklerden çok farklı hayvanlardır, bu nedenle yer seviyesindeki bir yatak onlar için pek çekici olmayacaktır. Birçok insan için bu tercih bir kapris gibi görünse de, yatağını yere koyarsanız kedinize kullanmayı öğretmek çok zor olacaktır – ne kadar rahat, büyük veya kabarık olursa olsun! Peki, kediniz nerede uyumalı?

Kedinize ihtiyaçlarını karşılayan bir yatak sağlamanız gerektiğini anlamak önemlidir ve bu yazıda size kedinizin nerede uyuması gerektiğini anlatacağız. Ek olarak, onlar için ideal bir yatak seçmek için bazı ipuçlarını ve daha da önemlisi kedilerin dinlenmek için favori yerlerini sizinle paylaşacağız.

Bir kedi nerede uyumalı?

San Francisco SPCA barınağından bir makalede açıklandığı gibi, kediler alacakaranlık hayvanlarıdır, yani şafakta ve alacakaranlıkta daha aktif hale gelirler. Bu zamanlarda, görme özellikleri nedeniyle daha kolay avlanabilirler. Evcil kedi yavrularının buna ihtiyacı olmasa da içgüdüleri galip gelecektir.

Halihazırda bir kediyi evlat edindiyseniz, neden bahsettiğimizi anlayacaksınız. Aynı şekilde, kedilerin geri kalan zamanlarda genellikle uyuduklarını ve hatta yavrularsa daha da fazla uyuduklarını fark etmiş olabilirsiniz. Bu durumda, “şekerlemeler” 20 saate kadar sürebilir! Şimdi, kedilerin günün çoğunda neden uyuduklarını anladıktan sonra, eğer yavru kediyseler nerede uyumaları gerektiğini de bilmek önemlidir.

Cevap basit: Bu yer sahiplerine bağlıdır. Kedi çok küçükse, özellikle annesinden ve kardeşlerinden ayrıldıktan sonra güvenliğini sağlamak için “insan yatağında” uyumasına izin verilmesi normaldir. Hayvan aşılanmışsa, parazit tedavisi yapılmışsa ve tıbbi muayeneden geçmişse, insanlar için herhangi bir risk oluşturmaz.

Sahibi, kedinin yatağında ya da yatak odasında uyumayacağına karar verdiğinde, kedi eve gelmeden önce bölgesini belirlemek en iyisidir. Böylece ilk geceden itibaren kedi yeni durumuna alışmaya başlayacaktır. Oda bir yatak, bir kum kabı, yem ve su için hazır olmalıdır.

Ailenin yeni üyesi çok huzursuzsa ve şafakta miyavlıyorsa, yanlarında uyumasına izin verip vermemek sahibinin kararıdır.

Uyuyan bir kedi.

Yetişkin bir kedi nerede uyumalı?

Çoğu zaman yetişkin kedi, yatağında ve sahibinin en başından beri onun için belirlediği yerde uyur. Birçok insan kedileri eğitmenin çok zor olduğunu düşünse de, aslında bu yapılabilecek bir şeydir. Aslında, kedigiller rutin hayvanlardır ve zamanla benzer aktiviteleri her gün ve aynı zamanda gerçekleştirme eğiliminde olduklarını fark edeceksiniz.

Ancak kedilerin de biraz inatçı olduğu göz önüne alındığında, insanlar evcil hayvanlarının her zaman aynı yerde uyumasını bekleyemezler. Bu nedenle, dinlenmeleri için birkaç yatak veya alana sahip olmak iyidir. En iyi yer, orada rahat bir yatak olmasa bile, kedinin kendisinin seçeceği yer olacaktır.

Kedinin konfor aramanın yanı sıra, rahat olmak ve kendini güvende ve sakin hissetmek isteyeceğini fark edeceksiniz. Öyle olsa bile, mevsime bağlı olarak uyku yerini değiştirecektir. Örneğin, yazın daha serin yerler ararken, kışın daha sıcak yerler isteyecektir.

Kediler için doğru yatağı seçmek, estetikten çok kedinin davranışına bağlıdır.

Bir kedi yatağı seçmek için ipuçları

Artık kedilerin uyumak için en sevdiği yerlerin ne olduğunu bildiğinize göre, yatağı düşünmenin zamanı geldi. Kediler için alan daha önemli olsa da, onlara hoş bir yatak sunmaktan zarar gelmez. İdeal yatağı bulmak için aşağıdaki parametreler çok faydalı olacaktır:

  • Boyut: Bu, kedi kaç yaşında olursa olsun içine sığması gerektiğinden önemli bir husustur.
  • Malzeme: Bu önemlidir çünkü kediyi hem sıcak hem de soğuk hissettirebilir. Farklı mevsimler göz önüne alındığında, farklı malzemelerden yapılmış yataklara sahip olmak iyi bir fikirdir.
  • Kolay temizlenir: Gerektiğinde ve zarar vermeden iyice temizleyebilmeniz için yatak yıkanabilir olmalıdır.

Tüm bunlara ek olarak, yatağın kediniz için rahat bir yükseklikte olduğundan emin olun. Evin sıcaklığının ayarlanması da önemlidir, böylece kedi arkadaşınız kendini rahat hisseder ve onun için satın aldığınız yatağa sığınmak ister.

Kedinizin yatağı için yerler

Evet, kedinin yatağı yüksek olmalı ama tam olarak nerede durmalı? İlk ipucu evcil hayvan tarafından verilecektir, çünkü kendini rahat hissettiği yerleri arayacaktır. Kedinin tercihlerinin ötesinde, genellikle aşağıdaki şekilde sağlanması önerilir:

  • Dinlenme alanı: Bu alan, kum kutusunun bulunduğu yerden uzakta olmalıdır. Yeriniz varsa, yerden en az 30 santim yükseklikte olan farklı tipte yataklar veya hamaklar kurun. Güneşin pencerelerden doğrudan o bölgeye girdiğinden emin olun.
  • Oyun alanı: Bu, kedinin erişiminde tırmalama direkleri ve tünellerin olacağı bir yerdir. Orada üstüne bir yatak koyabilir veya kullandığınız kurulumun “yuvaları” olduğundan emin olabilirsiniz. Bu, kedinin oynadıktan sonra dinlenmesini kolaylaştıracaktır.

Kediler çok temiz hayvanlardır ve tuvalete gittikleri yerde yemek yemek konusunda kendilerini rahat hissetmezler. Aslında uzmanlar, vahşi doğada kedinin avlanmak veya su içmek için hareket etmesi gerektiğinden (her iki kaynak da genellikle aynı yerde değildir) mamayla suyu da birbirine yakın yerlere koymanızı önermez.

Bu önerinin göz ardı edilebileceği tek zaman, kedinin sadece bir yavru kedi olduğu zamandır. Bu, kum kutusunu kullanmayı öğrenmesini ve sürekli beslenmesini kolaylaştıracaktır. Tabii ki, kedi temel davranışları öğrendikten sonra, alanları uygun şekilde dağıtmalısınız.

Kedinizin yatağı, dinlenme yeri kadar önemli değildir.

Peki kediniz nerede uyumalı?

Sonuç olarak, bir kedi için ideal tek bir yatak ya da uyuması için ideal bir alan yoktur. Her şey ilişkinin başında belirlediğiniz sınırlara ve kedinin kendi isteklerine bağlı olacaktır.

İyi bir bakıcı olarak, onlara, sevdiğini bildiğiniz alanlarda ve herhangi bir kısıtlama olmaksızın uyumasına izin vereceğiniz birkaç yatak seçeneği sunmaya çalışmalısınız.

Kedilerin Uyku Alışkanlıkları


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Gatos: comportamiento nocturno. San Francisco SPCA.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.