Neden Bazı Hayvanlar Yavrularını Yer?

Çocuğumuz için yavrularımızı yemeyi düşünmek imkansız bir şeydir. Fakat bütün hayvanlar bazen ebeveynliğin getirdiği kayıpları kaldıramaz ve bunun için önlem alırlar.
Neden Bazı Hayvanlar Yavrularını Yer?

Son Güncelleme: 10 Ocak, 2021

Annelerin yavrularını yediğini düşünmek bir insan için akıl almaz bir durumdur. Genlerimizde yamyamlık dürtüsü olsa da ve bebek öldürmek günümüz toplumunda düşünebileceğimiz en kötü suçlardan biridir.

Fakat bu davranışın doğada nasıl bir dengesi olabilir? Bir insan için en mantıklı şey genlerin devamlılığını düşünmek olacaktır. Eğer nesli yoksa, türün nesli tükenir. Bu nedenle, yavrularımızı yeme fikri bize bir kendini yok etme eylemi gibi görünüyor. Fakat bütün türler için aynı kurallar geçerli değildir.

Yamyamlığın Evrimsel Etkinliği

Türleri devamlılığını sağlamanın en iyi yolunun mümkün olduğunca çok üremek olduğunu düşünmek mantıklıdır. Ancak bu düşünce, türün devamının bakımı için yeterli kaynağa sahip olmanın yanı sıra, güvenli bir sığınak ve yetiştirilmelerine yardımcı olacak bir ortağa sahip olmanın zihinsel bağlamında ortaya çıkar. Fakat hayvanlar için durum her zaman böyle değildir.

İnsanlar her seferinde bir yavru dünyaya getirirken bazı durumlarda bu sayı makul derecede değişebilir. Hayvanların çoğu tek seferde ondan fazla yavruyu dünyaya getirebilir. Ek olarak, kendilerini doğadaki avcılardan korumak zorundadırlar ve bazen üreme fırsatları ve zaman sınırlıdır.

Tüm bunlara rağmen yavrular hayatta kalırsa, bu ebeveynin ve yeni doğan yavrunun ölümüne yol açabilir. Çoğu zaman türün hayatta kalması için en iyi seçenek, yenidoğanları azaltmak veya terk etmektir. Bu, ebeveynin gelecekte daha fazla çocuğa sahip olmasını sağlar.

örümcekler, yavruları yemek, yamyamlık

Neden anneler yavrularını yiyorlar?

Bazı türler için yavrularını korumanın karmaşık olduğunu gördük. Bu durum uzun zamandır sebep olduğu şeylerden dolayı incelenmektedir. Bu etkileyici olguya bir örnek olarak, burada bazı annelerin yavrularını neden yediklerini açıklayan üç ana teoriyi anlatacağız. Ayrıca bazı ilginç vakaları da yazımıza ekledik.

1.Hamsterlar ve Doğum Kontrol

Anne hamsterlar ve diğer kemirgenlerin yavrularını yedikleri hikayeler oldukça popülerdir. Kulağa garip gelebilir. Ancak şöyle düşünelim: dişi hamsterlar sadece on yavruya bakabilir.

Annenin on çocuğa bakmak için ihtiyaç duyduğu kaynaklar: enerji, süt, yiyecek arama vb. gibidir. Bu onun ya da diğer yavruların hayatta kalmasını tehlikeye atabilir. Bu da tarafların hiçbirine hiçbir şekilde fayda sağlamaz.

Aslında esaret altında yapılan deneylerin bir parçası olarak, yavru sayısı yapay olarak değiştirildiğinde anne hamsterın da davranışının değiştiği kaydedildi. Yavru sayısı azaldığında, ebeveynlerin yamyamlığı sona erer. Aksi durumda ise daha fazla yavru eklenirse, anneler yavrularını yemeye başlar.

Bilim insanlarının bu tür davranışlar için yaptıkları açıklama, annenin aynı anda iki sorunu çözmesidir. Önce yamyamlık yoluyla besin ve enerji elde eder. Daha sonra, anne yavru sayısını azaltır ve bu da kalan yavruların hayatta kalma şansını artırır.

2.Bir Acil Durum Kaynağı Olarak Yavrular

Çoğu zaman annelerin yavrularını neden yediklerini araştırırken, bazı varsayımlar buluruz. Terk edilemeyen bir yuva ve bir avcı saldırısı olduğunda, en uyarlanabilir seçenek genellikle yuvayı terk etmek veya başka bir yavru için fırsat beklemek olur.

Bunun iyi bir örneği de Antiller’e özgü bir sürüngen olan Büyük Martiniktir (Lacerta mabuya). Başka bir hayvan yumurtalarını avlamak için yuvasına saldırdığında dişi onları önceden yer. Böylece anne yavrularını yediğinde avcının amacına ulaşmasını engeller. Ayrıca, bu yamyamlık eyleminin sağladığı enerjiden yeniden üremek için yararlanır.

3.Sadece Anneler Yavrularını Yemiyor

Deniz dünyasında, yavrularını yiyen ebeveynlerin örneklerini de görüyoruz. Ama bu sefer yavrularını yiyenler babalar. Bu, bazı balıklar dişinin yumurtalarını dölledikten sonra yumurtadan çıkana kadar onlara bakmaya devam eden  kaya balığı (Pomatoschistus minutus) bunun tam aksini yapan ilginç bir örnektir.

Sorun, yumurtalardan birinin çatlaması çok uzun sürdüğünde ortaya çıkar. Erkek tüm yavrular yumurtadan çıkana kadar yuvayı terk etmediği için, bazen döllenecek yeni yuvalar arayışına devam edebilmek için onları yer.

kum kaya balığı, yavrular

Sonuç olarak, yetiştirme koşullarının dengesini korumanın önemini gördük. Aksi takdirde hem yavrular hem de ebeveynler ölebilir. Bir kez daha, çevremizdeki diğer canlıları anlamamızı engelleyen ön yargıları böylece yıkmış oluyoruz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.