Kediler Neden Anüslerini Koklar?

Hayvanlarda her zaman insanların anlamadığı davranış kalıpları vardır. Kedilerin neden anüslerini kokladıklarını ve bunun ne kadar doğal olduğunu buradan öğrenin.
Kediler Neden Anüslerini Koklar?
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 26 Mart, 2022

Hiç kedilerin kendi anüslerini hatta başka bir kedininkini kokladığını gördünüz mü? Sizce bu neden oluyor? Bu soruyu cevaplamak için, bir kedinin koku alma duyusunu ve bu duyu aracılığıyla iletişim kurma şeklini bilmek önemlidir.

Kediler, en doğal olanlardan belirli hastalıklara kadar birçok nedenden dolayı anüslerini koklarlar. Kedilerin koku alma duyusunun anüsleriyle nasıl bir ilişkisi olduğunu ve koku almanın ne gibi bir amacı olduğunu öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Kedilerde koku alma duyusu

VCA Hastanelerinden uzmanlara göre ve insanlar gibi kedilerin de 5 temel nörolojik duyusu vardır: tat, dokunma, işitme, görme ve koku. Bu duyulardan koku, kedi dünyasında en gelişmiş olanıdır.

İnsanlara kıyasla kedilerin koku alma duyusu 14 kat daha hassastır. İnsan burnu, aromaları algılayan yaklaşık 5 milyon koku alma reseptörü içerirken, bir kedinin burnu 45 ila 80 milyon koku alma reseptörü taşır.

Bir kedinin burnu ve ağzı.

Jacobson’ın Organı

Bu aşırı gelişmiş koku duyusuna ek olarak, kedilerin bu gücü daha da artırmak için ek bir aracı da vardır: Jacobson organı ( vomeronazal organ olarak da bilinen özel bir yapı). Bu, burun boşluğunun içinde bulunur ve üst kesici dişlerin hemen arkasında ağzın üst kısmına doğru açılır.

Bu şaşırtıcı organ, ikincil bir koku alma sistemi olarak hizmet eder ve doğrudan beyne giden sinirlerin kullanımı yoluyla belirli kimyasalları tespit eder. Jacobson organının koku alıcıları, burundaki koku alma hücrelerinin aksine sadece sıradan kokulara tepki vermez, aynı zamanda kokusuz kimyasalları da alır.

Bu reseptörler, insanlar tarafından algılanamayan kokuları tanımak için işlev görür.

Jacobson organının diğer işlevleri

Jacobson’ın organı, beynin çiftleşmeyle ilgilenen kısmıyla iletişim kurar ve asıl işlevi üreme ile ilgilidir . Bu sinir uçları, feromonları tanımlayarak erkek ve dişi kedilere karşı cinsten bir üyenin bulunup bulunmadığını belirlemek için gereken bilgileri sağlar.

Ayrıca bu organ, yeni doğan yavru kedilerin annelerinin sağladığı besin kaynağını bulmaları için ihtiyaç duydukları koku alma duyusunu da geliştirir. Küçük kediler koku alma duyuları sayesinde annelerini diğer emziren annelerden ayırt edebiliyorlar.

Kediler neden ağızları açık bir şekilde anüslerini koklarlar?

Kedi koku algılama sisteminin iki parçası (burun ve Jacobson organı), başka hiçbir yapının kendi başına alamayacağı hassas kokuları kaydetmek için birlikte çalışır. Bir kedicik dudaklarını büzdüğünde ve gülümser gibi göründüğünde, bunun nedeni Jacobson organını açmış olmasıdır ve hava kokuları ona doğru itmektedir.

Kedinizin ağzı açıkken kendi anüsünü kokladığını gördüyseniz, bunun nedeni koku alma duyusunu çeken bir şey hissetmesidir.

Bununla birlikte, kediler anüslerini çok sık koklarlarsa, bu genellikle endişe nedenidir. Bakım amacıyla bu bölgeyle etkileşime girmeleri normaldir, ancak kediniz bunu çok sürekli yapıyorsa, anal bezlerinde bir sorun olabileceğinden, neler olup bittiğini veterinerinizden öğrenmelisiniz.

Kedilerde anal bezler nelerdir?

Hem erkek hem de dişi kedilerin rektal açıklıklarının etrafında bulunan iki anal bezi vardır. Uzmanlara göre , dışarıdan, anüsün her iki yanında çok küçük iki delik gibi görünüyorlar.

Bu görünür açıklıklar, kedinin rektal organizmasında bulunan balon şeklindeki küçük anal bezlere yol açar. Bezler, doğal olarak, bir kedi dışkıladığında dışarı atılan kötü kokulu bir sıvı ile doldurulur. Anal bezler, kedilerin bölgelerini işaretlemelerine ve varlıklarını diğer hayvanlara iletmelerine izin verdiği için çok önemlidir.

Bir kedi aynı zamanda korktuğunda veya strese girdiğinde anal bezlerinden sıvı çıkarma eğilimindedir . Bu, genellikle bir kedinin veterineri veya tımarhaneyi ziyaret etmesi gerektiğinde görülür ve sıvı sıçrayabilir ve çok kötü bir kokuya neden olabilir. Bu nedenle, kediniz anüsünü çok kokluyorsa, yalıyorsa veya sık sık yere sürtüyorsa, bu davranışa neyin neden olduğunu araştırmak önemlidir.

Kediler neden birbirlerinin anüslerini koklar?

Kedigiller de birbirleriyle iletişim kurarlar, ancak bunu o anki bağlama bağlı olarak farklı şekillerde yaparlar. Onlar el sıkışmazlar veya sarılmazlar ya da sözlü iletişim kurmazlar, ama görünüşte algılanamayacak şekilde birbirlerini incelerler.

İki kedi karşılaştığında, genellikle önce baş bölgesini koklarlar ve hatta bu bölgeye hafifçe vururlar. Fiziksel selamlama, her birine diğerinin ruh hali ve fizyolojik durumu hakkında çok şey söyleyen feromonları serbest bırakır.

Bu nedenle, bir kedinin koku alma duyusu kimyasal bir iletişim aracı görevi görür . Üretilen aromalar, bir kediye yeni arkadaşının ne yemeyi sevdiği ve hangi ruh halinde olduğu hakkında bilgi verir.

Bir kedi, sadece bir arkadaşının kokusunu alarak, erkek mi dişi mi, sakin mi saldırgan mı, sağlıklı mı hasta mı olduğunu belirleyebilir. Bildiğiniz gibi rektumun içinde anal bezler buluyoruz ve kediler başka bir kedinin anüsünü kokladıklarında çok fazla bilgi toplayabilirler.

Koku, her kediye özgüdür ve bir kimlik biçimi olarak hizmet eder, bu nedenle iki kedi, daha önce kokuyla tanışıp tanışmadıklarını belirlemek için genellikle hızlıdır.

Öte yandan, koklama eyleminin kendisi ilişkide hakimiyet kurar . Baskın kedi genellikle koklamayı başlatır, daha itaatkar kedi ise sırasını bekler.

Yavru kedisinin anüsünü koklayan bir kedi.

Gördüğünüz gibi, hayvan davranışlarının arkasında her zaman bir şeyler vardır. Bu durumda, kedilerin anüslerini koklamak için çeşitli nedenleri vardır ve bazıları kedi yaşamlarında basit tırmanma ve miyavlama eylemleri kadar doğal ve gereklidir. Aynı şekilde, evcil hayvanınız bu hareketi aşırı yapıyorsa, veterinere gitmek iyi bir fikirdir. İlginizi çekebilir ...

Kedilerin Koku Alma Duyusu ile İlgili İlginç Bilgiler
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Kedilerin Koku Alma Duyusu ile İlgili İlginç Bilgiler

Kedilerin koku alma duyusu, hayatta kalmalarında büyük bir rol oynar ve insanlardan 14 kat daha güçlüdür. Bu makalede ilginç bilgilere göz atın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.