Kedi İletişimi: Kedinizi Dinleyin

Kedi iletişimi kedilerin kendilerini ifade etme biçimleridir. Bu iletişim şekli hayvanlar ya da sahipleri arasında gerçekleşir. Davranışlarını anlamaya çalışarak, kedinizle daha iyi bir bağ kuracaksınız.
Kedi İletişimi: Kedinizi Dinleyin
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kedilerin iletişim kurmasının iki yolu vardır. Biri doğal içgüdü ve diğeri davranışları. Bir kedi , birçok hayvanın yaptığı gibi yumruğunu alanını işaretleyerek gösterebilir.

Kediler başka bir yere taşınırken doğal kokularını kullanarak izlerini bırakır. Bölgelerini işaretlerken, diğer kedilere mesaj bırakırlar.

Kedilerin bağımsız olduğu ve herhangi bir bağı olmadığı bilinmektedir. Ancak, kedigillerin diğer evcil hayvanlar gibi eşlikçilerden hoşlandıkları ortaya konmuştur. Bir kedinin nasıl hissettiğini anlamak için davranışını analiz edebilirsiniz.

.

Davranışlar Aracılığıyla Kedi İletişimi

Bazen kedinizin sesini bir çocuğun sesiyle karıştırabilirsiniz. Kedigiller, ses tonlarını taklit etme yeteneğine sahiptir ve bazı durumlarda, çıkardıkları sesler kelimeler gibi duyulur.

konuşan kedi

Miyavlayan bir kedi

Ayrıca kediler yüzlerindeki kas sayısı nedeniyle oldukça etkileyicidir. İfadelerini okumayı öğrenerek ruh hallerini deşifre etmeyi öğrenebilirsiniz.

Örneğin, bir kedinin kulaklarının konumu, nasıl hissettiğini gösterir. Kulakları öne doğru eğildiğinde, sizinle samimi olduklarını gösterirler.

Kulakları sizden uzağa bakıyorsa, bu kendilerini tehdit altında hissettiklerini gösterir. Kulakları birbirinden ayrılıp yana doğru eğildiğinde, bu korktukları anlamına gelir.

Kedi iletişimini gösteren bir diğer vücut parçası da bıyıktır. Eğer bıyıkları yanaklarının altına uzanmışsa, bu bir korku işaretidir.

Öte yandan, bıyıklar fan şeklinde ve kenarlara doğru uzamışsa, bu kedinin iyi bir durumda olduğu anlamına gelir. Aynı şekilde ileri uzanmış bıyıklar bir gerginlik işaretidir. Bıyık geri çekilirse, bu utangaçlık işaretidir.

Flehmen tepkisi, kedilerin karakteristik bir ifadesidir. Bu, sevdikleri bir şeyi kokladıklarında gerçekleşir. Üst dudakları ilk başta iğrenmiş gibi kırışık görünür.

Kedi İletişimi Anlamak için Temel İpuçları

  1. Kedilerin yaptığı şeyler başlıca birer anlam içerir. Duruş buna mükemmel bir örnektir. Ön bacakları bükülmüş bir kedi saldırmaya hazırlanır. Bir kedi güvensiz hissettiğinde, arka bacaklarını büker.
  2. Ayrıca kuyruklarından da konuşurlar. Uç kısmı hafifçe kıvrık olan düz bir kuyruk, kedinin mutlu olduğu anlamına gelir. Ayrıca, bir kedinin kürkü şişiyorsa, bu bir heyecan işaretidir. Öte yandan kıvrılmış bir kuyruk da kedinin heyecanlandığı anlamına gelebilir. Kedi kuyruğunu gizlerse veya düşük tutarsa, bu onun korktuğu ya da utangaç olduğu anlamına gelir.
  3. Başka bir iletişim yolu da tavırdır. Bir kedi ona ait olduğunuzu göstermek için size sürünebilir. Genellikle kim olduğunuzu tanımak için yüzünüzü koklarlar. Ayrıca, kafalarını selamlama işareti olarak size doğru uzatırlar.
  4. Bir kedinin miyavlamasının yoğunluğu, ihtiyaç seviyesini gösterir. Kısa, çoklu miyavlamalar karşılama ifade eder. Uzun bir miyav ihtiyaç gösterir. Miyavın yoğunluğu arttıkça, durumun aciliyeti kedi için daha büyüktür. Mırlama gibi diğer yaygın sesler, kedinin mutlu hissettiği anlamına gelir.
kediyle iletişim kurmak

5. Sözsüz iletişim de kedinizle bağlantı kurmanıza yardımcı olabilir. Kediyle göz teması kurmak, kedinin nasıl hissettiğini anlamaya yardımcı olabilir. Kediye bakarken yavaşça göz kırparsanız, kedi durumun güvenli olduğunu anlayacaktır. Öte yandan, gözünüzü kırpmadan doğrudan kedilere bakarsanız, bu hareketi bir tehdit olarak yorumlayabilirler.

Bir kediye görgü kurallarını öğretme sürecinde tekrarlama önemlidir. Kedinin nereye gitmesini istediğinizi belirtmek için ellerinizi kullanın. Sağlam ve güçlü bir ses tonu kullanarak emir vermelisiniz. Kedinin evdeki otorite figürü olduğunuzu fark etmesi önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.