Streslerini Azaltmak İçin Kedi Oyuncakları

Kedigillerin zayıflığını korumak için egzersiz yapması gerektiği oldukça iyi bilinir. Ama köpekler gibi yürüyüşe çıkarılamadıkları için onları başka bir şekilde aktif tutmanız gerekir.
Streslerini Azaltmak İçin Kedi Oyuncakları
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bir kedinin günlük rutini köpeklerinkinden çok daha streslidir. Kediler zamanlarının büyük çoğunluğunu evde geçirirken köpekler genelde dışarı parklara yürüyüşe çıkarlar. İşte bu yüzden enerjilerini atmaları ve avcılık becerilerini geliştirmeleri için bir yola ihtiyaçları vardır. İşte buna bir çözüm olarak artık ihtiyaçlarını karşılayabilecek kedi oyuncakları var. Bu yazımızda size onlardan bahsedeceğiz.

Oyunlar kedilerin egzersiz yapması için müthiş bir yoldur. Oyuncakları mamayla bir şekilde birleştirmek kedinizin gün boyu oynamasını sağlayacak harika bir yöntem. Buna ek olarak, onların ideal kiloya ulaşmasını ya da basitçe o kiloda kalmasını sağlayacaktır ve onları sakinleştirip streslerini alacaktır.

Mama bulmacaları

Hazırlanmakta olan yemeğe bakan bir kedi

Birçok uzman mama bulmacaları gibi belirli kedi oyuncaklarının önemini belirtmekte. Bu oyunlarda kedinin mamaya nasıl ulaşacağını bulması gerekir. Aynı zamanda hem egzersiz yapıp hem de beslenebilirler.

Kelebek kedi oyuncağı

Piyasada pille çalışan kelebek şeklinde ve hareket eden etkileşimli oyuncaklar vardır. Bu tarz oyuncaklar kedileri sadece oynamaya değil aynı zamanda kendi yemeklerini avlamaya da teşvik eder.

Kedilerin aslında avcı olduklarını ve fiziksel olarak sağlıklı olmak için kaslarını kullandıklarını unutmayalım. Bunun yanı sıra, bu tarz oyunlar sağlıklı ve mutlu bir hayata sebep olacak şekilde ilgilerini çeker

Bu beslenme oyuncakları sadece kediler için değil iki tarafın arasındaki bağları geliştirdiği için insanlar için de eğlencelidir. Dahası, sağlıklı ve dengeli bir beslenmeyle beraber obeziteyi de engelleyen bir aksesuardır.

Besleyen ve akıllı kedi oyuncakları

Bazı besleme oyuncaklarının plastik bir tabanı ve dokuz deliği vardır. İçine farklı yüksekliklerde kaplar konur ve istediğiniz zorluğa göre bunu ayarlayabilirsiniz. Sonrasında günlük beslenme porsiyonları farklı kaplar arasında dağıtılır.

Bunu yaparak kediler patilerinin yardımıyla mamaya ulaşacaktır. Mamaya ulaşmanın zorluğu kedinin ilgi ve motivasyonunu yüksek tutacaktır ve kutularda kalan mamaları da boşaltacaktır.

Kediniz için yemeği “yakalamak” zor olacağı için aynı zamanda normal bir kaseden yediklerinden daha yavaş yemeye zorlanacaklardır. Bu sayede mideleri gerekenden çok dolmayacaktır ve sindirim daha kolay olacaktır. Buna ek olarak, doymuşluk hissi daha erken gelecektir ve kedi muhtemelen daha az yiyecektir.

Besleyen kedi oyuncakları kedinin ağırlığını kontrol etmek için ideal aksesuarlardır. Onları sadece eğlendirmez, mental kapasitelerini de uyarırlar. Bunu yanı sıra içgüdüsel kabiliyetlerini ve kendi yemeklerini “avlama” keyfini de uyaracaktır.

Bir kediyi bu şekilde besleme kediyi yormamak ve zorlamamak için zorluğu ayarlanabildiği için veterinerler tarafından bilinen ve onaylanmış bir yoldur.

Ne kadar oyun süresi idealdir?

Sahibinin eliyle oynayan kedi

Kedilerin uyarılma, mutluluk ve kilo alma ihtimallerini azaltmak için günlük 30 dakikalık bir oyun süresine ihtiyacı vardır. Sıkılmış bir kedi mobilyaları tırmalayabilir, bitkileri yiyebilir ya da etkileşim sağlamak için sahiplerinin bileklerini ısırabilir.

Yavru kediler için bir oyun süresine gerek yoktur. Yavru bir kedi her şey hakkında meraklıdır ve etrafı keşfetme arzuları genelde saatler dolusu eğlence ve bilgi için yeterlidir, tek başlarına bile.

Ama söz konusu yetişkin kediler olduğunda gün içindeki tüm amaçları sakin sakin oturmaktır. İşte bu sebepten dolayı sahipleriyle eğlenmeleri gerekir. Köpeklerden farklı olarak kediler sizinle beraber yürüyüşe çıkmaz ve bundan dolayı bunun yerini doldurmalısınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.