Çocuklarım ve Evcil Hayvanlarım

Çocuklar ve hayvanlar arasındaki etkileşim düşündüğünüzden daha ileri seviyede olabilir. Bugünkü yazımızda çocuklar ve hayvanlar arasında nasıl bağ kurulur bundan bahsedeceğiz.
Çocuklarım ve Evcil Hayvanlarım

Son Güncelleme: 02 Nisan, 2020

Günümüz çağında, internet genellikle insanları yaşamın güzelliklerinden uzaklaştırmaktadır. Bu nedenle, çocuklar ile evcil hayvanlar arasında büyüme ortamının oluşturulmasının birçok faydasının olduğunu unutmamak gerekir. Bu şekilde çocuklarınızın ve evcil hayvanlarınızın aralarında ayrılmaz bir bağ oluşturmalarına yardımcı olabilirsiniz. Aşağıdaki yazıda neden çocuklarınızın tüylü veya pullu bir arkadaşla büyümelerine olanak sağlamanız gerektiğini öğreneceksiniz.

Çocuklarınız ve evcil hayvanlarınız arasındaki iyi dostluk

Evcil bir hayvanı besleyecek kadar finansal araca ve sorumluluk duygusuna sahipseniz çocuklarınızın bir veya daha fazla evcil hayvanla büyümesine olanak sağlamalısınız.

Çocuk tavşanı besliyor

Hayvanlarla birlikte büyüyen, mutlu bir evde yaşayan ve ideal oyun arkadaşları bulunan çocukların daha iyi bir bilişsel, fiziksel ve sosyo-duygusal gelişime sahip olduklarını gösteren sayısız çalışma bulunuyor. Örneğin, bunlar şunlardır:

 • O kadar sık hastalanmazlar.
 • Daha fazla sorumluluk sahibi ve destekleyicidirler.
 • Çevreleriyle daha iyi ilişki kurmayı öğrenirler.
 • Kendilerini daha güvende hissederler.
 • Alerji, astım ve stres olma olasılıkları azalır.
 • Daha fazla fiziksel aktivite yaparlar.

Çocuklarınız için hangi evcil hayvan seçilmelidir

Köpekler ve kediler pastada çoğu çocuğun favori evcil hayvanı olarak yer kaplasa da çocuklarınız aşağıdaki hayvanlarla da iyi bir ilişki kurabilirler:

Çocuklarınızın doğumdan itibaren hayvanlarla temas halinde olması çocuklar için en iyisi olacaktır. Hayatlarının ilerleyen dönemlerinde alerjilerini önlemesinin yanı sıra üç yaşındaki çocukların evcil hayvanların artık bir oyuncak olmadığını anlayacağını unutmamalısınız.

Bu nedenle, oynadıkları oyunları her zaman denetlemeyi ve çocuklarınız için en uygun evcil hayvanı seçmeyi unutmayın.

Çocuklarınızı hayvanları sevmeleri ve onlara saygı duymaları için eğittiğiniz sürece çocuklarınız ve evcil hayvanlarınız en iyi birer arkadaş olabilirler. Bu şekilde yaparak çocuklarınız sahip olabilecekleri en iyi oyun arkadaşı ile büyüyeceklerdir.

Çocuklarınızın evcil hayvanlarla ilgili sahip olması gereken sorumlulukları

Çocuğunuzun yaşına göre ona farklı sorumluluklar verebilirsiniz. Evcil hayvanlarının elyaf ile doldurulmuş bir hayvan değil, iyi muamele edilmesi gereken canlı bir yaratık olduğunu bilmelerini sağlayın. Onlara hayvanın ruh hallerine saygı göstermeleri ve yemek yerken veya uyurken onları rahatsız etmemeleri gerektiğini açıklamalısınız.

Ek olarak, çocuklarınız büyüdükçe onlara evcil hayvanları ile ilgili bazı sorumlulukları almaları gerektiğini öğretmelisiniz, örneğin:

 • Pislik kutularının temizlenmesi.
 • Yiyecek ve su kaplarının yıkanması
 • Onlara yiyecek vermek ve sularını günlük olarak değiştirmek.
 • Kürklerini taramak.
 • Onları yürüyüşe çıkarmak.

Evcil hayvanlarla yaşamanın çocuklarınız için herhangi bir sağlık sorununa neden olmayacağından emin olun

Huzurunuz için, çocuklarınızın hayvanla olan temasının onlara herhangi bir sağlık sorununa neden olmadığından emin olun.

Rutin kontroller için periyodik olarak hayvanınızı veterinere götürmelisiniz. Ayrıca, onları hem iç organlarından hem de tüyleri üzerinden asalaklara karşı temizlemelisiniz ve veterinerin önerdiği şekilde aşılamalısınız.

Ayrıca, çocuklarınıza evcil hayvanlarıyla oynadıktan sonra ellerini iyice yıkamayı öğretin ve yataklarının başına tırmanmalarına izin vermeleri gerektiğini söyleyin. Ayrıca, evcil hayvanınız varsa evinizi her zaman temiz ve havalandırılmış tutmanın önemli olduğunu da öğretmelisiniz.

Çocuklar ve evcil hayvanlar hakkında akılda tutulması gereken diğer konular

kız kediyi öpüyor

Zaten bir evcil hayvanınız varsa ve bir bebek bekliyorsanız, evcil hayvanınızın bebeği kıskanmadığından emin olmalısınız. Onlara, yeni insanın eve gelmesinin onları değiştirilmeyeceğinizi göstermelisiniz.

Evcil hayvan çocuğunuzun doğumundan sonra beslenmeye başlandıysa ve çocuğunuz bunu anlayabilecek kadar büyükse, onlara evcil hayvanların oyuncak olmadığını ve onlara saygı duymaları ve onlara bakmaları gerektiğini açıklamayı deneyin.

Bu verdiğimiz ipuçlarını izleyin ve çocuklarınızın ve evcil hayvanlarınızın en iyi arkadaş olmaları için kendinize bir motivasyon sağlayın.

İlginizi çekebilir ...
Çocuklar Köpekler İle Nasıl Etkileşim Kurmalı?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Çocuklar Köpekler İle Nasıl Etkileşim Kurmalı?

Saldırı vakalarının çoğunda çocukların olduğu görülüyor. Aslında çocuklarla köpekler doğru etkileşim kurarlarsa bu olayların hepsi önlenebilir.