Kedi Alerjisi Olanlar İçin 12 Önemli İpucu

İster inanın ister inanmayın, kedi alerjisinden muzdarip insanlar aslında kedi dostlarıyla oldukça rahat bir şekilde yaşayabilirler. Alerjenlere maruziyetlerini sınırlamak için bazı çok basit ipuçlarını uygulamaya koymaları yeterlidir.
Kedi Alerjisi Olanlar İçin 12 Önemli İpucu
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kedi alerjisi yaşadığınızı düşünüyorsanız, yalnız değilsiniz. Dünya nüfusunun büyük bir kısmı bir veya daha fazla alerjiden muzdariptir (tahmini%30-40’ı kadar) ve uzmanlar, bunların aslında tüm dünyada giderek daha yaygın hale geldiğine inanıyor.

Kedi alerjilerine kedinin derisinde, tükürüğünde ve idrarında salgılanan proteinler neden olur. Bu proteinler havaya karıştığında, alerjisi olanlarda semptomları hızla şiddetlendirebilirler.

Bu makalede, ciddi belirtiler olmadan kedinizle birlikte yaşamanıza yardımcı olabilecek bazı basit yöntemler önereceğiz.

Kedi alerjisi yaşıyorsanız alerjenlerin yayılmasını nasıl sınırlayabilirsiniz?

yıkanan kedi

1. Kedinizi her hafta yıkayın: Bu, kedinin cildindeki alerjen konsantrasyonunu %84’e kadar azaltabilir. Evcil hayvanlar için özel olarak formüle edilmiş bir şampuan kullanın.

2. Kedinizi her gün fırçalayın: Fırçalama, çevredeki alerjen miktarını azaltarak dökülen tüyleri ve kepekleri gidermeye yardımcı olur. Aynı zamanda, kedinin kendi kendine bakım yapma ihtiyacını da azaltacak, yalanma işlemi sırasında kürke dağılan tükürük ve protein miktarını azaltacaktır.

Kediyi, kedi alerjisi olmayan birinin fırçalaması her zaman en iyisidir. İdeal olarak bu fırçalama işlemi, alerjisi olan kişinin sık kullanmadığı bir odada yapılmalıdır.

3. Kedinizi kısırlaştırın: Bunun alerjen üretimini azaltmaya yardımcı olduğu görülmüştür.

Alerjenlere tepkinizi azaltmanın etkili yolları

4. Teşhis alın: Aile doktorunuz alerjileri teşhis etmek için deri testi veya kan testi yapacaktır. Alerjik reaksiyonunuzun aslında küf, toz akarları veya başka bir evcil hayvan gibi bir şey tarafından tetiklendiğini keşfedebilirler.

5. Ellerinizi sık sık yıkayın: Kedinize dokunduktan hemen sonra ellerinizi yıkamak önemlidir. Bu şekilde, burnunuzla veya ağzınızla temas etmeden önce ellerinizdeki herhangi bir alerjeni temizleyebilirsiniz.

6. Çok sayıda kedi sahiplenmekten kaçının: Evde ne kadar çok kedi varsa, ortamdaki alerjen konsantrasyonu o kadar yüksek olur.

7. Beslenmenizi değiştirin: Uzmanlar, Omega-3 bakımından zengin bir diyetin alerjik reaksiyonları azaltmaya yardımcı olabileceğini keşfetmişlerdir. Ayrıca, fazladan C vitamini almanın hapşırma ile mücadeleye yardımcı olabileceğine inanılmaktadır.

Çinko pikolinat ve morina karaciğeri yağı gibi diğer takviyeler de alerji karşıtı özelliklere sahiptir ve kedi alerjinizi yönetmenize yardımcı olabilir.

8. Alerjenlere uzun süre maruz kalmaktan kaçının: Kedi alerjisi olan kişiler düzenli olarak yıkanmalı ve kıyafetlerini değiştirmelidir. Yatmadan önce duş almak, özellikle uyku alanınızdaki alerjen miktarını azaltmak için önemlidir. Kedinizin odanızda uyumasına izin vermekten kaçınmak da en iyisi olabilir.

Eviniz için önleyici tedbirler

ev temizlik malzemeleri

9. “Kuru” temizlemeden kaçının: Başka bir deyişle, süpürge ve tüy süpürgesi kullanmaktan kaçının çünkü bunlar alerjenleri evinizin etrafına yayacaktır. Bunun yerine, alerjenleri yakalayıp öldürebilecek statik yüklü temizlik ürünleri, ıslak bezler veya paspaslar kullanın.

10. HEPA filtreler kullanın: ısıtma ve soğutma sistemleriniz için bir HEPA filtre kullanmanın yanı sıra, özellikle evcil hayvanlarınızın çok zaman geçirdiği odalarda HEPA filtreli bir hava temizleyici kullanmanızı öneririz. Bu, alerjen konsantrasyonunu 7 kata kadar azaltabilir.

Ayrıca günlük olarak HEPA filtresi olan bir elektrikli süpürge ile evi süpürmenizi tavsiye ederiz. Bu filtre olmadan, elektrikli süpürgeniz alerjenleri evin her tarafına yayacaktır. Zeminleri, halıları, perdeleri ve panjurları mutlaka temizleyin.

11. Kedinizin her odada kendine ait yatağı veya battaniyesi olsun. Bu, tüylerin yakalanmasına yardımcı olacak, onu tek bir yerle sınırlayacak ve daha sonra temizlenmesini kolaylaştıracaktır.

12. Evinizde kedisiz alanlar belirleyin. Bu yerlerden biri yatak odası olmalı. Alerjenleri uyku alanınızdan olabildiğince uzak tutmak, semptomları azaltmak için oldukça faydalı olacaktır.

Kedilere alerjiniz varsa, bu basit ipuçlarını aklınızda bulundurun, bu sayede evcil hayvanlarınızla rahat bir şekilde yaşayabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Dokmeci, E., McCormick, M. J., & Tippett, J. L. (2010). Allergy Management. Journal of Asthma & Allergy Educators, 1(6), 237-239.
  • Portnoy, J. M., Kennedy, K., Sublett, J. L., Phipatanakul, W., Matsui, E., Barnes, C., … & Bernstein, J. A. (2012). Environmental assessment and exposure control: a practice parameter—furry animals. Annals of Allergy, Asthma & Immunology108(4), 223-e1.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.