Kediler İçin Kum Kabı Eğitimi

Evinizin temizliği ve kedinizin hijyeni, kum kabının kullanılmasıyla doğrudan bağlantılıdır. Tuvaletini kabına yapmayan bir kedi evde önemli bir temizlik sorununa neden olabilir. 
Kediler İçin Kum Kabı Eğitimi

Son Güncelleme: 14 Mart, 2019

Kedinize herhangi bir şeyler öğretmek, çoğu zaman karmaşık bir işe dönüşebilir. Özellikle yetişkin bir kediniz varsa çok daha fazla zorlanırsınız; çünkü kedinize henüz küçükken bir şeyler öğretmeniz çok daha kolaydır. Bu yazıda, kedinize kum kabı eğitimini nasıl vereceğinizi öğreneceksiniz. Kedinize bir şeyler öğretmeniz hala mümkün!

Kum Kabı Eğitimi İle İlgili Bazı Tavsiyeler

Doğal ortamlarında kediler, çoğu şeyi annelerinden öğrenir. Ancak sokakta bulduğunuz annesiz kalmış kediler o kadar da şanslı değildir. Bu şekilde bir büyüme dönemi geçirmemişlerdir.
Kedinize kum eğitimi vermek zorlu bir iştir, ancak kedinizin temizliği ve evinizin hijyeni önceliğiniz olmalıdır. Bu zorlu görevi daha kolay hale getirecek tavsiyeleri öğrenmek için okumaya devam edin.

1. Doğru kum kabını satın alın

Köpeklerin aksine, söz konusu kişisel zevkler ve eşyalar olduğunda kediler oldukça seçicidir ve zor beğenir. Bu yüzden kedinize alacağınız kum kabı tam olarak onun istediği gibi olmalıdır. Mağazalarda birçok farklı modele ve tasarıma denk gelebilirsiniz, ancak bu farklı modellerin hepsinin kedinize uygun olduğunu söyleyemeyiz.

Öncelikle, satın alacağınız kum kabının kediniz için uygun boyutta olması gerekir. Kabın içinde, kakasını ve çişini rahatlıkla kumla örtebilmelidir. Aynı zamanda bu kabı nereye koyacağınızın üzerinde de düşünmeniz gerekiyor. Örneğin banyo gibi, çok fazla insanın gelip geçmediği bir alan kum kabı için ideal olabilir. Ancak kum kabını kedinizin yemeğine veya yatağına yakın bir yere koymayın.

Bir diğer önemli nokta ise seçeceğiniz kumun türüdür; marketlerde doğal, sentetik ve hatta kokuyu hapseden kumlar bulunmaktadır. Kediniz için en uygun kum türünü bulmaya çalışın. Kum kabını ağzına kadar doldurmayın, kediniz çişini ve kakasını gömebilmek için belli bir alana ihtiyaç duyar. Eğer kabın içinde çok fazla kum olursa bir kısmı sürekli olarak dışarı çıkacaktır.

kum kabında oturan kedi

2. Kedinizin davranışlarına dikkat edin

Kedinize herhangi bir şey öğretmek istiyorsanız, onun günlük rutinlerine ve aktivitelerine saygı duymalısınız. Mesela bazı kediler yemek yedikten sonra, bazı kediler de uyudukları zaman daha mutlu hissedebilir. Kedinizin belirgin özelliklerini ve huylarını öğrendikçe, ona bir şeyler öğretmeniz kolaylaşacak.

3. Oyun oynayarak eğitin

Sadece kum eğitimi sırasında değil, kedinize herhangi bir şey öğretmek istiyorsanız onunla oynayın. Kedinizle kum kabına yakın bir alanda oyun oynayın, bu şekilde yeni ve farklı olan bir şeye alışmaya başlayacak.

Kedinizi kum kabına kendiniz koymayı da deneyebilirsiniz. Hatta ellerinizi kullanarak kumu kazıyor gibi yapabilirsiniz. Eğer kediniz tuvaletini kabına yapıyor ama üzerini kumla örtmüyorsa bir kürek alıp bunu kendiniz yapın. Kediniz bu şekilde yapması gereken şeyi öğrenebilecektir. Sakın kedinizi zorlayarak bir şeyler yaptırmayın. Bu tarz bir müdahale kesinlikle ters tepecektir.

4. Azarlamayın ve asla bağırmayın

Kedinizi eğitmek istiyorsanız, her zaman sakin kalmanız gerekiyor. Kedinize bağırmanız veya kızmanız durumu daha iyi bir hale getirmeyecek. Unutmayın, kedinize bunları daha önce kimse anlatmadı, birçok şeyi henüz yeni yeni öğreniyor. Kediniz size baş kaldırdığı için bunu yapmıyor, henüz ne yapacağını tam olarak bilmiyor.

Kedinizin burnunu kakasına doğru yaklaştırmanız son derece yanlıştır, bunu sakın yapmayın. Maalesef birçok kişi bu hatayı yapıyor. Bu hatanızın sonucunda kediniz sizden korkmaya başlayabilir. Eğer kediniz tuvaletini kumuna yapmaya başlarsa onu hemen ödüllendirin. İyi davranışları ödüllendirmek, azarlamaktan daha çok fayda sağlar.

5. Kedinizin dışkısını kum kabının içine koyun

Eğer kediniz başka bir yere tuvaletini yapmayı tercih ediyorsa, plastik bir poşet yardımıyla dışkısını o yerden alıp kum kabının içine yerleştirin. Sonrasında ise dışkıyı bulduğunuz bölgeyi iyice temizleyin ve hiç koku kalmadığından emin olun. Kediniz tuvaletini nereye yapacağını öğrenene kadar bu işlemi sürekli tekrar edin. 

kürek içinde kedi dışkısı

Eğer kediniz kum kabını kullanmayı bir türlü öğrenemiyorsa, deneyebileceğiniz bir yöntem daha bulunuyor. Kum kabıyla beraber kedinizi bir odaya koyun ve tuvaletini kum kabının içine yapana kadar odada kalmasını sağlayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.