Kedi Tuvaleti Kokusunu Kontrol Etmede İpuçları

Kedi Tuvaleti Kokusunu Kontrol Etmede İpuçları

Son Güncelleme: 04 Mayıs, 2019

Bir veya daha fazla kediniz varsa, evinizdeki kedi tuvaleti kokusundan kurtulmaya çalışırken deliriyor olabilirsiniz. Muhtemelen her şeyi denemiş, hatta günlük temizliğin bile fayda etmediğinin farkına varmışsınızdır. Bu bağlamda sizlere, bu sevimsiz kokudan tamamen kurtulmanız için ipuçları vereceğiz.

Kedi Tuvaleti Kokusundan Nasıl Kaçınılır

Umudunuzu kesmeyin! Öncelikle, kedi kumunun kedinizin tuvaleti olduğunu ve onların bunu kendi başlarına temizleyemeyeceğini anlamanız gerekir. Her gün kum değiştirmenin mümkün olmadığını biliyoruz, ancak bu yardımcı ipuçları ile hoş olmayan ve eve yayılan kedi tuvaleti kokusunu önleyeceksiniz.

Sık sık kumu değiştirin

kedi tuvaleti

Kedi kumu genellikle ucuzdur, ancak günlük olarak değiştirmek karşılamakta güçlük çekeceğiniz büyük bir harcamaya dönüşebilir. Eğer bir kediniz varsa kumunu haftada en az iki kez değiştirmeniz gerekir. Eğer iki veya daha fazla kediniz varsa ve aynı kedi tuvaletini kullanıyorlarsa, haftada üç veya dört kere değiştirmeniz gerekecektir.

Birikintileri toplamak

Daha sonra ağzını bağlayabileceğiniz bir plastik poşette, kumdan bir kürek yardımı ile alacağınız kedinin dışkılarını toplayabilirsiniz. Çalışıyor veya yapacağınız başka işlerden dolayı anında yapamayacağınızı anlıyoruz, ancak eve geldiğinizde kumu kontrol etmeyi ve gördüğünüz pislikleri toplamayı alışkanlık haline getirin.

kedi kumu temizlemek

Hala kumun dibine gitmemiş idrar görürseniz, bir kürek ve torba yardımı ile temizleyebilirsiniz. Bu, dağılmasını önler ve kumun daha temiz kalmasını sağlar.

Bu makale de ilginizi çekebilir: Kedinizi Evde Yalnız Bırakmak

Kumu düzenli olarak sterilize edin

Kumu değiştirmeye hazır olduğunuz zaman, kaba temiz kum koymadan önce, çamaşır suyu veya diğer dezenfekte edici temizleyici ürünlerle temizlemeniz son derece önemlidir. Kumu koymadan önce kabı iyice kuruttuğunuza emin olun ki, temizlik ürünlerinin kokusu kedinizi rahatsız etmesin.

Kokulu kum kullanın

Mağazalarda her türden kedi kumu seçeneği var. Kokulu kedi kumu, çevreye yaydığı hafif koku sayesinde kötü kokuları önlemekte çok iyidir.

Ara sıra kedi kumluğunu değiştirin

Kedinin pençeleri ile birlikte kumu, kabını zamanla eskitecektir. Küçük çizikler, kedinin idrarı ve dışkısından kalan kokunun orada barınmasına neden olacaktır. Bu çizikler tamir edilmesi çok zor olabileceğinden, en iyisi kabın yeni bir kap ile değiştirilmesi olacaktır.

yavru kedi

Bunu ne zaman yapmanız gerektiğini en iyi siz bilebilirsiniz, bununla birlikte yaklaşık olarak her altı ayda bir, en geç yılda bir olacak şekilde değiştirmeniz önerilir. Bundan dolayı kum kabına çok para harcamayın, çünkü belli aralıklarla değiştireceğiniz için bu size pahalı bir harcama olarak geri dönebilir.

Koku giderici kullanın

Kabı temizlemenin yanı sıra, marketlerde bulabileceğiniz, kötü kokuları maskeleyen kedi kumu için koku gidericiler vardır. Bu koku gidericiler kumun bir süre daha kullanılmasını sağlasa bile, kumu değiştirmenizin yerine geçemez. Çünkü, az önce de dediğimiz gibi kokuyu yok etmez, sadece üstünü örter.

Kum kabını iyi hava alan yerlere koyun

Eğer kum kabını iyi hava alan  yerlerde bulundurursanız, kötü kokular daha iyi gidecektir. Bir köşede ve kapı kapalı şekilde saklamak kötü kokuların daha yoğun ve kötü olmasına sebep olacaktır.

Kötü kokuları önlemek için size sunduğumuz bu ipuçları hakkında neler düşünüyorsunuz? Eğer bunları uygularsanız kötü kokulara elveda demekle kalmaz, aynı zamanda kum kabı ve kumu da olabildiğince iyi kullanmış olursunuz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.