Kaplumbağa Yetiştirmek ve Beslemek

Evcil kaplumbağalar iki büyük gruba ayrılır: Suda yaşayanlar ve karada yaşayanlar. İki grubun sağlıklı kalabilmesi için kendilerine has ihtiyaçlarını karşılamak gerekir.
Kaplumbağa Yetiştirmek ve Beslemek
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kaplumbağa yetiştirirken onun ve çevresindeki herkesin sağlıklı olduğundan emin olmak isteriz. Bir evcil hayvanı beslemek, onun bedenini ve özel gereksinimlerini anlamak anlamına gelmektedir. Bu makalemizde, kaplumbağa yetiştirmek için dikkat etmeniz gereken noktaları anlatacağız.

Kaplumbağalar insanlarla birlikte yaşamak için en uygun sürüngenlerdir; yaşam ömürlerinin uzun olmasıyla bilinirler. Çocukların ilk evcil hayvanlarından birisi olmak için çok uygun bir seçenektir çünkü çocuklara hayvanlara karşı nasıl saygılı davranılması gerektiğini ve onları nasıl yetiştirmek gerektiğini öğretir.

Küçük ortamlara kolayca uyum sağlarlar ve çok bakım gerektirmezler. Bağımsız ve sakindirler ve aile üyelerine karşı herhangi bir tehdit oluşturmazlar. Ancak, sağlıklı bir şekilde gelişmeleri için bakıma ihtiyaç duyarlar. Aşağıda kaplumbağa yetiştirmek için yapmanız gerekenleri sıraladık.

Kaplumbağa yetiştirmek için yapmanız gereken temel şeyler

Evcil kaplumbağalar iki büyük gruba ayrılır: suda yaşayanlar ve karada yaşayanlar. İki grubun sağlıklı kalabilmesi için kendilerine has ihtiyaçlarını karşılamak gerekir.

Mükemmel “evi” inşa etmek

Evcil su kaplumbağası balık akvaryumunu evi benimser, bu yüzden seçtiğiniz akvaryumlar önemlidir.

kaplumbağa yetiştirmek

Su kaplumbağalarının yüzmek ve rahat hareket edebilmek için geniş bir alana ihtiyaçları vardır. Bu sebeple, balık akvaryumunun (ya da teraryumun) boyutu hayvanın 4-5 katı olmalıdır.

Su kaplumbağaları yetişkinlik döneminde daha hızlı büyürler. Bu yüzden, gereksiz masraftan kaçınmak için en başından büyük bir akvaryum almak en mantıklısıdır. Akvaryum ne kadar genişse, kaplumbağanın hayat standartları da o kadar gelişmiş olacaktır.

Temel olarak akvaryumda iki tane çevre düzeni olmalıdır: kaplumbağanın yüzebileceği bir havuz (ıslak alan) ve kurulanıp, uyuyabileceği ve güneşlenebileceği bir kuru alan.

Kaplumbağalar, su altında nefes alır, beslenir ve su ihtiyaçlarını karşılarlar. Bu sebeple, sağlıklı olmasını sağlamak için mutlaka taze ve temiz su vermelisiniz. En ideali, akvaryumda filtreleme sisteminin bulunması ve içinin (suyu değiştirerek) haftalık olarak temizlenmesidir.

Çoğu uzman, kaplumbağanın yaşam kalitesini arttırmak için bulunduğu akvaryumu, kaplumbağanın doğal ortamına benzetmek gerektiğini düşünmektedir. Bunu gerçekleştirmek için, yapay palmiyeler ya da bitkiler, kaleler ve deniz ekosisteminde yer alan başka nesneler koyabilirsiniz.

Kaplumbağa yetiştirmek: ortam ve sıcaklık

Akvaryumun yerini stratejik olarak konumlandırmak, en az satın almak kadar önemlidir. Ortam iyi havalandırılmış olmalı ve doğrudan ışık ya da güneş ışığı almalıdır. Düzgün gelişebilmeleri için sıcak ortama ihtiyaç duyarlar. İdeal su sıcaklığı 26º ile 30ºC arasında değişmektedir.

Tosbağaların ortamı için pek fazla düzenlemeye ihtiyaç duyulmaz. Çoğu insan kara kaplumbağalarını evlerinde serbestçe dolaştırırlar. Riskli olsa da kötü bir fikir değildir.

Ancak, evcil bir kaplumbağaya teraryum almak en güvenlisidir. Alan hayvandan 4-5 kat geniş olmalıdır. Ayrıca güneş ışığı ya da yapay ışıkla ısınan bir ortama ihtiyaç duyarlar.

Dengeli beslenme

Kaplumbağa bakımında yemek çok önemlidir. Günlük beslenmelerinde, sağlıklı gelişebilmeleri için gerekli olan besin ihtiyaçlarını almaları gerekir.

Sürüngenler genelde, vücutlarını sağlıklı tutmak için memeli hayvanlara göre daha az suya ihtiyaç duyarlar. Su kaplumbağaları da yaşam alanları yoluyla su ihtiyaçlarını karşılarlar. Kara kaplumbağalarının ise sürekli taze su içmesi gerekir.

İki farklı kaplumbağanın beslenme tarzı da farklıdır. Kara kaplumbağaları genel anlamda vejeteryan olsa da, su kaplumbağaları protein ve hayvan yağına ihtiyaç duyar.

Su ve kara kaplumbağaları için mamalar bulunur. Bu sayede evcil hayvanınız için uygun olan mamayı bulabilirsiniz. Ancak, aynı şekilde kaplumbağanıza ev yapımı yiyecekler de verebilirsiniz. Kaplumbağanıza yemek yapmadan önce veterinere danışmanızda fayda vardır.

tosbağa

Neler yiyebilirler?

Su kaplumbağalarına hazır mama ile az miktar düşük yağlı çiğ balıkları, küçük kabukluları, belli sebzeleri, larvaları, cırcır böceklerini ve ufak böcekleri karıştırarak verebilirsiniz.

Kara kaplumbağalarına bol miktarda sebze, meyve (asidik olanlar hariç), çiçek, bitki, küçük çiğ parçaları ve solucan verebilirsiniz. Dış tehditlere karşı koruma sağlayan kabuklarını güçlendirmek amacıyla yüksek oranda kalsiyum ve fosfora ihtiyaçları vardır.

Yiyeceklerin oranı hayvanın boyutuna ve yaşına bağlıdır. Küçük ve genç bir kaplumbağaya günde sadece bir kez; yaşlı ve geniş kaplumbağalara günde üç dört kez yiyecek verilebilir.

Su ve kara kaplumbağalarında cilt ve kabuklarda yara, göz enfeksiyonları ve sindirim problemleri görülebilir. Bu sebeple, kaplumbağanızı düzenli aralıklarla kontrol için veterinere götürmelisiniz.

İlginizi çekebilir ...
Su Kaplumbağası Bakımı Nasıl Olmalı?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Su Kaplumbağası Bakımı Nasıl Olmalı?

Su kaplumbağası bakımı, özellikle küçük çocuklar arasında oldukça yaygındır. Bu sürüngen türüne daha yakından bakmak için okumaya devam edin.


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.