Köpekler Vejetaryen Olabilir Mi?

Köpekler Vejetaryen Olabilir Mi?

Son Güncelleme: 15 Haziran, 2018

Kulağa tuhaf gelse de birçok ülkede vejetaryen köpekler var. Sadece sebze içeren bir beslenme tarzına sahip köpeklerin büyük çoğunluğu ABD ya da İngiltere’de yaşıyor. Hayvanların sahipleriyle aynı şekilde beslenmesi doğru mu? Yazımızda bu sorunun cevabını arayacağız.

Vejetaryen sahipler, vejetaryen köpekler

vejetaryen köpek

Köpekler, tadını sevmezlerse belli bir yiyeceği yemeyi reddederler. Doğaları gereği kediler etoburdur ancak köpekler hem etobur hem de otoburdur. Bu nedenle hayvan beslenme uzmanları, sahipleri yememeyi tercih etse de hayvanlara ihtiyaçları olan besinleri vermeyi kesmememiz gerektiğini savunuyor.

Fizyolojik olarak baktığımızda, köpeklerin dişleri diğer hayvanları veya etleri kesip parçalamaya uygun yapılmıştır. Köpeklerin azı dişleri yoktur çünkü bu dişler sebze çiğnemek içindir. Midelerine geldiğimizdeyse sindirim sistemlerinin çiğ et sindirebilecek bir yapıya sahip olduğunu görüyoruz. Bir başka deyişle köpeklerin midesinde sebzelerin sindirimini sağlayacak asitler yoktur.

Herhangi bir nedenle vejetaryen olan insanlar, köpeklerine de et vermeyi kesebiliyor. Et yemeyen kişi sayısının çoğaldığı bazı ülkelerde vejetaryen ya da vegan köpek maması satışları da yapılıyor.

Ancak köpeklerin özellikle et gibi belli başlı besinlerin olmadığı bir beslenme düzenine sahip olması onlar için oldukça zararlı olabilir. Köpekleri bu şekilde beslemek onları insanlaştırmaya dönük bir diğer örnek olarak verilebilir. Bu durum yaşandığında, sahipleri köpeklere insanmış gibi davranıp kendileriyle aynı beslenme biçimine sahip olması gerektiğine inanıyor.

Kedi ve köpek beslenmesi konusunda bazı kavramlar çok sık birbirine karıştırılıyor. Burada önemli olan kedi veya köpek sahibi insanların istekleri ya da düşünce tarzları değil, hayvanın ihtiyaçlarıdır. Hayvan sahipleri, hayvanlarının ne yiyip ne yemeyeceğine karar verirken konu hakkında bilgili insanlardan,nmesela veterinerlerden tavsiye almadan kendi fikirleriyle hareket etmemelidir.

Veterinerler bu konu hakkında ne düşünüyor?

Şu an köpeklerin vejetaryenliğe uygun şekilde beslenmesinin doğru ya da yanlış olduğunu kanıtlayan güvenilir bir kaynak yok. Belki köpeğiniz bu şekilde beslenebilir ve sağlığını kötü etkilemez ama yine de bu besleme biçimi önerilmiyor.

Köpeğinizin mamasını seçerken ihtiyacı olan tüm vitamin ve diğer unsurları içerdiğinden emin olun. Çiğ sebzelerin sahip olmadığı faydalı maddeleri içeren ek besinlerle desteklendiği sürece köpekler et içermeyen bir beslenme programını takip edebilir.

Köpeğinin vejetaryen olmasını isteyen hayvan sahiplerinin öncelikle veterinerleriyle konuşması büyük önem taşıyor. Veteriner hekiminiz, hangi köpek mamasının köpeğiniz için en sağlıklısı olacağı ve köpeğinizin hangi meyve ve sebzeleri yiyebileceğine dair sizi bilgilendirecektir. Ayrıca hamilelik, yaşlılık ve hastalık gibi bazı durumlara da uygun bir beslenme tarzı belirleyecektir.

Vejetaryen köpeğinize iyi bakın

meyve yiyen köpekler

Sahipleri öyle olsa bile köpeklerin bir anda vejetaryen olması mümkün değildir. Köpekler rutinlerine bağlı hayvanlardır ve her türlü değişiklik zamana yayarak yavaşça uygulanmalıdır. Verdiğiniz et miktarını zamanla azaltırken sebze miktarını da yavaşça artırmalısınız.

Köpeğinizin hemen etsiz yemekleri kabul etmeyeceğini unutmayın. Eğer her gün biftek, tavuk veya hindi yediyse bir anda önüne gelen havuç, ıspanak ve kabak dolu tabağa pek iyi gözle bakmayacaktır.

Yani köpeğiniz vejetaryen olsun istiyorsanız bu değişikliği adım adım yapmalısınız. Köpeğiniz neden değişiklik yaptığınızı anlamadığı için önüne konan yeni yemeği de beğenmeyecektir.

Siz et yemiyor olsanız bile köpeğinize et içeren mamalar verebilirsiniz. Köpeğiniz sizin hayat felsefenize göre yaşamak zorunda değil. Ancak yine de köpeğinizin beslenme tarzını değiştirirseniz, takip eden günlerde daha yorgun veya halsiz olup olmadığını kontrol edin. Köpeğiniz enerjisiz olması, ihtiyacı olan besinleri alamadığına dair bir işarettir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.