Ailede Evcil Hayvan Olmasının Faydaları

Evcil hayvanlar her evde önemli bir rol oynamaktadır. Aslında, egzersiz yapmak, yalnızlığın etkilerini azaltmak ve herkesi mutlu hissettirmek için mükemmel bir yardımcıdır.
Ailede Evcil Hayvan Olmasının Faydaları

Son Güncelleme: 10 Mart, 2019

Evde evcil hayvan bulundurmanın sürekli bir sevinç sembolü olduğu sır değildir. Ne de olsa aile üyeleri olurlar, bu yüzden onlarla ilgilenmek çok önemlidir. Duymamış olabilirsiniz, ancak ailede evcil hayvan bulundurmanın birçok faydası vardır.

Evinizi canlandırır

Binlerce yıl boyunca köpekler ve kediler birçok nedenden dolayı insanların yaşamlarının bir parçası olmuştur. Avcı veya bekçi köpeği olabilirler, ama asla değişmeyecek bir şey vardır. Bazılarının görüşlerine rağmen, evcil hayvanlar ailenin bir parçasıdır.

Evcil hayvanlarla birlikte yaşamak, günlerinizi onların maskaralıklarıyla dolduracaktır elbette. Bu nedenle, bazı insanlar evcil hayvanları çocukmuş gibi görür. Bazı durumlarda bu gerçekten uzak değildir. Tüylü yoldaşlarınız refahınız üzerinde o kadar etkilidir ki, günlerce onlar hakkında konuşabilirsiniz.

Fakat ailede evcil hayvan olmasının faydaları nelerdir? Evcil hayvanlar, her ailenin hayatındaki tüm alanlara, özellikle fiziksel ve duygusal sağlıklarına büyük olumlu değişiklikler getirir.

Ailede evcil hayvan bulundurmanın faydaları

Açıkça görülebilir, evcil hayvan sahibi olmak yalnızlığın etkilerini azaltmaya yardımcı olur. Bazı durumlarda, bir evcil hayvan aile için bir eğlence kaynağı olarak depresyonu tedavi etmeye yardımcı olabilir. Bu özellikle sürekli meşgul olan insanlar için geçerlidir.

Bir evcil hayvan, özellikle köpekler, aynı zamanda mükemmel egzersiz kaynaklarıdır. Köpeklerin sürekli egzersiz yapması ve diğer köpeklerle sosyalleşmesi gerekir. Birlikte yürüyüşe çıkmanıza izin veren bazı kediler de vardır. Ancak, bu neredeyse hiç olmaz.

köpekli aile hayatı

Daha önce de belirtildiği gibi, köpeğiniz hakkında günlerce konuşabilirsiniz. Ancak, sadece önemli noktalara bağlı kalalım. Aşağıda, ailede evcil hayvan olmasının en iyi dört faydasına değineceğiz.

1. Arkadaşlık ve sorumluluk sağlarlar

Bu açık görünebilir, ancak gerçek şu ki, evcil hayvanları olan aileler tüm ailenin ihtiyaçlarına daha saygılı ve özenli olma eğilimindedir.

Her tür evcil hayvan, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde yaratıcılığı artıran farklı şekillerde oyunlar teşvik eder. Bu aynı zamanda, çocuklarda empati ve arkadaşlık gibi tavırların pekiştirildiği anlamına gelir.

Bir evcil hayvan aynı zamanda gerçek sorumluluğun ne olduğunu da öğretir. Hayatları ailelerinin elindedir. Bu nedenle, aile hayvanın fiziksel ve duygusal sağlığından sorumludur.

2. Bağışıklık sistemini geliştirirler

Ailede evcil hayvan bulundurmanın yararlarından biri de bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olmalarıdır. Tüylü dostunuz sürekli olarak herkese mutluluk sağlama konusunda harikadır. Bu, mutluluk hormonu dopamin üretimini artıran uyarıcılar oldukları anlamına gelir.

Dopamin, mutlulukla bağlantılı olmasının yanı sıra, vücudunuzun savunmasını güçlendirmeye de yardımcı olur. Örneğin kemik iliği, işlev görebilmesi için dopamine ihtiyaç duyar. Ancak, faydaları burada bitmiyor.

Hayvanlar sıklıkla hastalıklara neden olabilen çeşitli elementlerle etkileşime girer. Bu onların bağışıklık sistemlerinin güçlenmesini sağlar ve bu bizim de güçlenmemizi sağlar. Özellikle evde çocuklarınız varsa, evcil hayvanlar daha iyi bir bağışıklık sistemi ve hastalıklara karşı daha güçlü direnç ile büyümelerine yardımcı olabilir.

3. Daha iyi iletişim

Aile içinde bir evcil hayvan bulundurmak, her aile üyesinin, hayvana bakma sorumluluğunu paylaşmasını gerektirir. Bu nedenle, herkes banyo yaptırmak, yürüyüşlere çıkarmak, beslemek ve diğer şeylerde kendi görevini yapmalıdır.

Bu özellikle aileniz için iyidir, çünkü evcil hayvanlar aile üyeleri arasındaki sözlü iletişimi güçlendirir. Ayrıca, hayvanların konuşamamaları nedeniyle herkes, ihtiyaçlarının ve hislerinin ne olduğunu gösteren jestlerin ve beden dilinin daha fazla farkına varır. Bu, tüm ailenin sözsüz iletişimini geliştiren sinyalleri anlamasına ve aramasına yardımcı olur.

kulübesine bağlı köpek

4. Ailenize güvenlik sağlar

Bu, yalnızca soyguncuların eve girmesini engelleme söz konusu olduğunda geçerli değildir. Evcil hayvanlar, insanların hissedemediği diğer şeyleri de hissedebilir. Örneğin, bazen herhangi bir semptom görünmeden önce hastalıkları tespit edebilirler.

Günümüzde, internet sayesinde, bir insanın hayatını kurtaran evcil hayvanlar hakkında binlerce hikaye bulabilirsiniz. Bunlardan biri ise, bir kedinin sahibinin ölüme yakın olduğunu algıladığı hikayedir. Kedi sayesinde, sahibi zamanında tedavi edilmiştir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.