Logo image
Logo image

Sıcak İklimler İçin En İyi Köpek Irkları

3 dakika
Mizaç, hastalık ve rahatlık, köpekler doğal ortamlarının dışındayken kontrol edilmesi zor olan faktörlerdir. Bu nedenle, sıcak iklimler için en iyi köpek ırklarını sunmak için bu fırsatı değerlendirmek istiyoruz.
Sıcak İklimler İçin En İyi Köpek Irkları
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bir köpek sahiplenmek söz konusu olunca, tüm ırkların sıcağa aynı şekilde uyum sağlamadığının farkında olmak önemlidir. Mizaç, hastalık ve rahatlık, köpekler doğal ortamlarının dışındayken kontrol edilmesi zor olan faktörlerdir. Bu nedenle, sıcak iklimler için en iyi köpek ırklarını sunmak için bu fırsatı değerlendirmek istiyoruz.

Klasik bir örnek, tropikal ülkelerde yaşayan Sibirya kurtları örneğidir. Öyle görünmese de, bu cins genellikle yaz ayları geldiğinde bazı zorluklar yaşar.

Bununla birlikte, sıcak havalar için ideal olan başka ırklar da vardır. Fenotipik bileşimleri, yalnızca yüksek sıcaklıklara tolerans gösterecek şekilde tasarlanmıştır. Sıcak bir yeri seviyorsanız ve bir köpek sahibi olmak istiyorsanız, sıcak iklimler için en iyi ırkların farkında olmak önemlidir.

Sıcak iklimler için en iyi ırklar: Avustralya Çoban Köpeği

En yüksek kürk konsantrasyonu, bu cinsin göbeğinin ve göğsünün bölgelerini kaplayan alt kısmında bulunur. Sırtları daha çıplaktır ve Avustralya Çobanının daha yüksek sıcaklıklara ve doğrudan güneş ışığına dayanmasına izin verir.

Some figure

Aynı zamanda bu köpekler enerji doludur. Mutlaka soğuk olmayan iklimlerde koyun gütmenin zorlu çalışmaları için tasarlanmıştır.

Amerikan Staffordshire terrier

Kısa sırtı ve kısa tüyleriyle, güneşin varlığı bu köpek için sorun olmayacaktır. Amerikan Staffordshire Terrier’in tüyleri doğaldır, yaz günlerinde cilt koruması sağlar ve onu sıcak iklimler için en iyi ırklardan biri yapar.

Anadolu Çoban Köpeği (Anatolian Shepherd)

Anadolu Çoban Köpeği, Türkiye’nin sıcak bölgelerinden geliyor. Ülkemizin sıcak günlerine ve soğuk gecelerine dayanmak için gerekli tüm özelliklere sahiptir. Kürklerinin kalın kısımları, ağırlıklı olarak bacaklarında ve göğüslerinde yoğunlaşmıştır. Çok çalışmaya alışkındırlar ve çok fazla enerjiye sahiptirler.

Sıcak iklimler için en iyi ırklar: Basenji

Basenji, kaynak ülkelerinin Kongo’dan başkası olmadığı göz önüne alındığında, sıcak iklimler için en iyi köpeklerden biridir diyebiliyoruz. Kısa saçları ve yüzlerine gölge sağlayan uzun kulakları vardır. Dahası, havlamıyorlar da – belki de enerji tasarrufu için bir mekanizma.

Sıcak iklimler için en iyi ırklar: Base (Basset hound)

Uzun kulakları ve kısa tüyleri olan bu tuhaf kısa köpekler, yaz sıcağına oldukça kolay dayanabilirler. Vücutlarının uyguladığı azaltılmış aktivite seviyesi göz önüne alındığında hiçbir problemleri yoktur. Bu köpekler koşmazlar – sadece yürürler – bu da enerjilerini korumalarına olanak tanır.

Beauceron

Beauceron, görünüş olarak Doberman’a benzer. Orta derecede kürke ve yüksek sıcaklıklara rağmen fiziksel aktiviteleri gerçekleştirmek için gereken fiziksel güce sahiptir. Yaz iklimine oldukça kolay uyum sağlayabilirler.

Doberman Pinscher

Doberman’ın bu minyatür versiyonu kısa tüylüdür ve soğukta olduğu kadar sıcakta da rahattır. Yüksek enerji kapasiteleri, sıcak havalarda aktif kalmalarını sağlar.

Sıcak iklimler için en iyi ırklar: Galgo

Sıcak havalar için en iyi köpek ırkları söz konusu olduğunda, Galgo idealdir. İspanyol keşif köpeği olarak da bilinen bu cins, tarihsel olarak İspanya kıyılarının yüksek sıcaklıklarına dayanmıştır. Tüyleri çok kısa ve düzdür, ılık ve sıcak iklimlerde serin kalmalarını sağlar.

Tüysüz Meksika Köpeği (Mexican hairless dog)

Bu Meksikalı yerlisi, Xolo olarak da bilinir. Bu, eski Meksika dilinde Nahuatl’daki adı olan Xoloitzcuintli‘nin kısaltmasıdır. Bazı Xolo’ların – genetik faktörlerin bir sonucu olarak – hiç tüyü yoktur ve Meksika’nın yıl boyunca süren sıcak havalarına oldukça alışkındır.

Whippet

Bu, soğuk iklimlerde kendini rahat hissetmeyen bir türdür. Bu, onu yaz havası ve tropikal iklimler için ideal bir evcil hayvan yapar. Sıskalar, ince saçlara sahipler ve İber Galgo ailesinden geliyorlar. Whippet türü köpekler, tropikal kıyı şeridinde yaşayanlar için mükemmel bir evcil hayvandır.

Beagle

Güçlü kaslı bacaklara sahip bu küçük köpeklerin ataları, zamanlarını zorlu av işlerine adadılar. Tüyleri ince, sert ve kısadır ve ani iklim değişikliklerine rağmen iç denge kurmalarına izin verir.

Some figure

Tüysüz Çin köpeği (Chinese Crested Dog)

Bu güzel oryantal cins, koyu ten rengine ve son derece pürüzsüz olan uzun tüylere sahiptir. Bu faktörler, sıcak iklimler için en iyi köpek ırkları listesine girmesine yardımcı olur. Fenotipik yapısı, Çin’in ikliminin belirli özelliklerini tolere etmesine izin verir.

Peru İnka Orkidesi

Xolo’nun bu uzak akrabası, sıcak iklimler için en sevdiğimiz köpek ırklarından bir diğeridir. Peru’nun sıcak topraklarından gelen harika tüysüz arkadaşlardır. Peru İnka Orkidesi aşırı derecede yüksek sıcaklıklara dayanabilir, ancak aynı zamanda karda toplanıp oynamaktan da mutludur.

Sıcak iklimler için en iyi ırklar: Danua

Bu, yüksek sıcaklıklara çok kolay uyum sağlayan başka bir köpek ırkıdır. Kılların kısa ve bol olması ısıya dayanmasını sağlar. Dahası, bu dev arkadaşlar yorgunlukla savaşmalarına yardımcı olan güçlü bir solunum sistemine sahiptir.

İtalyan Tazısı

Whippet ve İber Galgo’suna benzer şekilde İtalyan Tazı‘dır. Bu köpeklerin tüyleri daha az olabilir ve yakın İngiliz ve İspanyol akrabalarından daha ince olabilir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.