Deri Sırtlı Deniz Kaplumbağası Yavruları: Kafaları Neden Karışıyor?

Kim denize doğru sürünerek giden küçük deri sırtlı deniz kaplumbağası yavrularını görmekten hoşlanmaz ki? Ne yazık ki, bazen doğru yöne gitmezler. Bu sürüngenler çeşitli nedenlerden dolayı yönlerini karıştırabilir.
Deri Sırtlı Deniz Kaplumbağası Yavruları: Kafaları Neden Karışıyor?

Son Güncelleme: 11 Nisan, 2021

Sahilde yumurtlayan deri sırtlı deniz kaplumbağaları ve ardından denize sürünen küçük yavrular, görülmesi gereken güzel olaylardır. Bununla birlikte, yavrular bazen bu rotadan saparlar. Bu yazıda deri sırtlı deniz kaplumbağası yavrularının neden kafalarının karıştığını öğrenebilirsiniz.

Aşağıdaki yazıda hem bu tür hakkında ve hem de sorunun cevabı hakkında bilgiler yer alıyor. Okumaya devam ederseniz, bu harika kaplumbağa türüne aşık olacağınızdan eminiz.

Deri sırtlı deniz kaplumbağasının biyolojisi

Ayrıntılara girmeden önce, size bu tür hakkında daha fazla bilgi vereceğiz. Dermochelyidae ailesinden deri sırtlı deniz kaplumbağası (Dermochelys coriacea), tüm deniz kaplumbağalarının içinde en büyüğüdür. 2 metreden fazla uzunluğa ve yaklaşık 600kg ağırlığa kadar ulaşabilir.

Uluslararası Doğa Koruma Birliği’ne (IUCN) göre, bu savunmasız bir türdür ve nüfusu giderek azalmaktadır. Dünyanın hemen hemen tüm okyanuslarında bulunur. Aslında, bu hayvan kışın ekvatorun daha sıcak sularını ve yazın daha serin suları aramak için okyanus ötesi göçler yapıyor.

Bu kaplumbağalar çoğunlukla diğer türlerin yaşamadığı soğuk sularda görülmüştür. Bunun nedeni, büyük boyutlarının diğer ektotermik türlere kıyasla vücut sıcaklıklarını daha iyi düzenlemelerini sağlamasıdır.

Deri sırtlı deniz kaplumbağasının besinleri çoğunlukla denizanası ve deniz yosunundan oluşur. Denizanasının yarı saydam yapısı nedeniyle, birçok deniz kaplumbağası torbaları ve diğer plastikleri yutar. Çünkü onları avları sanırlar.

kaplumbağa deri sırtlı deniz kaplumbağası
Deri sırtlı deniz kaplumbağası yavruları birçok nedenden dolayı yönünü bulamıyor.

Deri sırtlı deniz kaplumbağasının yeniden üremesi

Deri sırtlı deniz kaplumbağası yavrularının neden yönlerini şaşırdıklarını anlamak için, nasıl ürediklerini bilmeniz önemlidir. Denizde çiftleştikten sonra dişi, yuva yapmak ve yumurtlamak için doğduğu sahile gider. Bu her iki ila dört yılda bir gerçekleşir.

Dişi kumsalda bir çukur kazar ve geceleri buraya yumurtalarını bırakır. Sonra onları kuma gömer. Yumurtalar 60 günde kabuklarından çıkmaya başlar. Deri sırtlı deniz kaplumbağası yavruları yumurtadan çıktığında yüzeye çıkacaklar ve alacakaranlıkta deniz yolculuğuna başlamak için ortaya çıkacaklar.

Bu kısa yolculuk sırasında deri sırtlı deniz kaplumbağası yavruları diğer sürüngenler, kabuklular veya kuşlar gibi çeşitli yırtıcı hayvanlardan kendilerini korumaları gerekmektedir. Bu sürüngenler diğer birçok tehditten kurtulup suya ulaştıktan sonra, dişiler büyüyüp çiftleşmedikçe asla kıyıya geri dönmeyeceklerdir.

Bu an, deri sırtlı deniz kaplumbağalarının yavrularının neden kafalarının karıştıklarını anlamak için çok önemlidir. Çünkü bu yollarını kaybettikleri zamandır.

Deri sırtlı deniz kaplumbağası yavrularının neden kafası karışıyor?

Yavrular denize sürünmek zorunda olduklarını nereden biliyorlar? Yukarıda alacakaranlıkta doğduklarından, yani görüş mesafelerinin zayıf olduğundan bahsetmiştik. Ayrıca bu yol yırtıcı hayvanlarla doludur.

Bu sorunun cevabı, yönlerinin aya göre belirlemeleridir. Ayın parlaklığı onları bir deniz feneri gibi denize doğru yönlendirir. Artık bunu bildiğinize göre, deri sırtlı deniz kaplumbağalarının okyanusa giderken neden kafalarının karıştığını nihayet öğrenebilirsiniz.

1.Şehir ışıkları

Turizm amaçlı yapılan inşaatlar ve şehirlerin büyümesi, ışık kirliliği nedeniyle özellikle deri sırtlı deniz kaplumbağası başta olmak üzere tüm türler için bir tehdittir. Şehir ışıklarının yakınlığı yavru kaplumbağaların kafasını karıştırır ve denize gitmek yerine şehre doğru gitmelerine neden olur.

Işık kirliliği seviyelerini azaltmak yerine, nüfusun yoğun olduğu bazı yerlerde yavruların onları doğru yönde takip etmeleri için sahile spot ışıkları yerleştirmeyi seçtiler. Böylelikle şehir ışıklarının kafalarını karıştırmasını engellerler.

2.Yollar ve araçlar

Yavruların kafası karıştığında ve şehir ışıklarına doğru yöneldiğinde, genellikle yollar ve patikalardan geçerken ezilirler. Bazı şehirler, onları kurtarmak ve denize ulaşmalarını sağlamak umuduyla alt geçitler yaptılar.

3.Turizm

Bu küçük yavruların okyanusa süründüğünü veya devasa annelerinin yumurtladığını görmek eşsiz bir deneyimdir. Bununla birlikte kalabalık anneyi strese sokabilir ve bu da yumurtlamayı çok zorlaştırabilir.

Deri sırtlı deniz kaplumbağaları, tüm bu turistleri yırtıcı hayvan sanarak yönünü karıştırabilir. Bu yüzden onlardan uzaklaşmak için yön değiştirirler.

Deri sırtlı deniz kaplumbağaları için diğer tehlikeler

Sonuç olarak, doğaya ve diğer canlılara saygının önemini vurgulamaya karar verdik. Ayrım yapmadan avlanma, yasadışı balıkçılık ve hatta küresel ısınma bu türün hayatta kalmasını zorlaştırıyor.

Gulf Stream iklim değişikliği nedeniyle ısındığında, deri sırtlı deniz kaplumbağaları şaşırır ve daha soğuk sulara doğru yüzer.

kaplumbağa yavruları deri sırtlı deniz kaplumbağaları

Doğa koruma uzmanlarının bu türü korumak için gösterdikleri büyük çabalara rağmen, yavruların denize ulaşmadan önce birçok engeli aşması gerekiyor. Bu gezegenin ve canlılarının bize sunduğu harikaların tadını çıkarmaya devam edebilmemiz için herkesin üzerine düşeni yapması gerekiyor.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.