Çin Timsahı: Habitat ve Özellikleri

Çin timsahı, en yakın akrabaları Amerika timsah olan Çin'e özgü bir türdür. Bu sürüngen hakkında daha fazla bilgi edinin.
Çin Timsahı: Habitat ve Özellikleri
Cesar Paul Gonzalez Gonzalez

Yazan ve doğrulayan biyolog Cesar Paul Gonzalez Gonzalez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Timsah denilince akla ilk olarak devasa boyutlarda bir sürüngen gelir. Ancak, Çin timsahı bu geleneği bozar, çünkü o kadar küçükler ki neredeyse cüce kaymanı büyüklüğündeler. Yine de, çeneleri ciddi hasara neden olabilen vahşi bir hayvandır.

Bu türün bilimsel adı Alligator sinensis’tir ve Alligatoridae ailesinin bir üyesidir. Kelimenin tam anlamıyla bir timsah değildir, ama bu sürüngenlerin yakın akrabasıdır. Bu küçük ama tehlikeli hayvan hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Çin timsahının habitatı ve dağılımı

Çin timsahı, Çin’deki Yangtze Nehri’nin alt kesimlerine özgü bir sauropsid türüdür. Buna rağmen, geçmişte nüfusunun çok daha fazla olabileceğine ve Çin kıyı şeridinin çoğunu kapsadığına inanılıyor. Bu, Pasifik Okyanusu’na yakın bölgeleri (ve hatta Kore’yi) içerebilir. Şu anda, bu sürüngen sadece Anhui eyaletinin 6 bölgesinde bulunabilir.

Bu organizmaların tercih edilen habitatları, subtropikal iklime sahip tatlı su alanlarından oluşmaktadır. Bu nedenle bataklık, göl, dere, gölet, sulak alan gibi yerler bu sürüngenler için önemlidir. Buna ek olarak, bu yerlerde var olan büyük çeşitlilik, diyetlerini oluşturmak için geniş bir “menüye” sahip olmalarını sağlar.

Çin Timsahı nasıldır?

Bu timsah, “U” şeklinde bir burnu, neredeyse zırh gibi sert bir cildi ve suda hareket etmek için uzun bir kuyruğu olduğu için Amerikalı akrabasına biraz benziyor. Ayrıca, uzuvlarının her birinin güçlü pençeleri vardır ve dişleri çenelerine o kadar iyi oturur ki çıplak gözle görülemezler.

Buna rağmen, ortalama boyu yaklaşık 1,5 metre uzunluğunda olduğu için en büyük özelliklerinden biri boyutudur. Karşılaştırmak gerekirse, cüce kaymanın uzunlukları 1,2 ila 1,6 metre (3,9 ila 5,2 fit) arasındayken, Amerikan timsahının uzunlukları 4 metreden (13 fitin biraz üzerinde) daha fazladır. Bu, onu en azından kendi grubu içinde en küçüklerden biri olarak sınıflandırır.

Yukarıda bahsedildiği gibi, bu sürüngen, oldukça dirençli kemik pulları olan osteodermlerle kaplı olduğu için çok sertleşmiş bir cilde sahiptir. Bu koruma tüm vücudunu kaplar ve hatta göz kapaklarının üst kısmında bir kemik tabakası vardır. Ayrıca namlu ucunun ucunda burnu hafif çıkıntılıdır. Bu, timsahla benzer bir özelliktir, ancak diğer timsahlardan farklıdır.

Bu büyük yırtıcı hayvanın gövdesi, sarıdan griye kadar değişen koyu renklere sahiptir. Aynı şekilde alt çenesinde de birkaç siyah nokta görebilirsiniz. Bu desen, gövdesi boyunca bazı sarı bantların eklenmesi dışında genç örneklerle aynı şekilde tekrarlanır.

Çin timsahı

Davranış

Bu sürüngenler ektotermik organizmalardır, bu yüzden çevre sıcaklığına çok bağlıdırlar. Bu nedenle, hava soğuk olduğunda, aktivitelerinin büyük ölçüde azaldığı bir burumasyon durumuna girerler. Bu mekanizma, kış uykusuna benzer, çünkü sonbaharın sonlarında “uyumasına” ve ardından ilkbaharda tekrar etkinleştirilmesine izin verir.

Çin timsahları hayatlarının çoğunu suda geçiriyor, bu yüzden yakındaki çamur birikintilerinde bir sığınak yaratmaları gerekiyor. Bu onların istedikleri zaman dinlenebilecekleri neredeyse bir metre (3,3 fit) derinliğinde yuvalar kazmalarına neden olur.

Genel olarak, dışarı çıkıp aktif olmaları için hava uygun olduğunda, bu timsahlar zamanlarının çoğunu sıcaklıklarını düzenlemek için güneşin tadını çıkararak geçirirler. Bu sayede metabolizmalarını aktif hale getirip geceleri avlanmaya gidebilirler, bu da tüm günün avantajlarından yararlanmalarını sağlar.

Çin timsahı ne yer?

Bu sürüngen, çevresinde genellikle deniz hayvanlarını avlayan bir etoburdur. Bu nedenle, diyetleri su altında yakalanan balık, salyangoz, istiridye ve amfibilerden oluşur. Ancak dağılımı insan yerleşimlerine de denk geldiği için ara sıra kümes hayvanları ve küçük memelileri tüketir.

Buna ek olarak, gençlerin böceklerle beslenmesi de yaygındır.

Üreme

Üreme mevsimi, yağışlı mevsime yakın bir ay olduğu için her yıl Haziran ayında gerçekleşir. Bu zamanda, her iki cinsiyet de iletişim kurmak ve bir partner bulmak için ses çıkarmaya başlar. Bu organizmalar çok eşlidir, bu nedenle erkekler birkaç dişiyi dölleyebilir, dişiler ise yılda sadece bir eşe sahiptir.

Çift çiftleştikten sonra dişi yuvayı kurmaktan sorumlu olacak ve su kütlesinin hemen yanında bitki örtüsü ve çamurla çevrili bir yer seçecektir. Bu hayvanlar yumurtlayan hayvanlardır, bu nedenle yumurtalarını bırakacakları bir yere ihtiyaçları vardır. Bu hayvanlar, yavrularını yerleştirecekleri neredeyse bir metre yüksekliğinde höyükler oluşturmak için ayaklarıyla çamur ve bitki örtüsünü kepçeler.

Genel olarak anne, kuluçka sırasında onlara yönelmek için yuvalarını yavrularının yuvalarının yakınına konumlandırır. Aslında, erkekler çiftleşme biter bitmez ayrıldığından, dişi, yavrularına ebeveyn bakımı gösteren tek kişidir. Yavrular Eylül ayında yumurtadan çıktıklarında, anneleri onlara alır ve suya girmelerine yardımcı olur.

Koruma durumu

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği’ne göre, bu sürüngen kritik olarak nesli tükenmekte olan bir tür olarak sınıflandırılmaktadır. Bunun nedeni, nüfusunun avlanmadan, etinin tüketilmesinden ve habitatının tahrip edilmesinden büyük ölçüde etkilenmiş olmasıdır. Bugün itibariyle dağılım alanı çok kısıtlıdır.

Neyse ki, bu günlerde Çin timsahı artık ayrım gözetmeksizin avlanmıyor, bu nedenle örnek sayısını sabit tutmayı başardı. Ancak şehirleşme ve kirlilik bu hayvanı çok fazla etkilediği için şu anki en büyük sorunu evini kaybetmek.

Yeniden dahil edilmek isteyen programlar olsa da, bu onların yok olmalarını önlemeye yetmeyecektir. Nüfusunun azalmasına neden olan sorun çözülmezse, tutsak yetiştirilmiş bireyleri serbest bırakmak onları ölüme mahkum edecek. Bu sürüngeni kurtarmanın zorluklarının üstesinden gelmek kolay değildir, ancak umut, kaybedilecek son şeydir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Pan, T., Wang, H., Duan, S., Ali, I., Yan, P., Cai, R., … & Wu, X. (2019). Historical population decline and habitat loss in a critically endangered species, the Chinese alligator (Alligator sinensis). Global Ecology and Conservation, 20, e00692.
  • Jiang, H. & Wu, X. 2018. Alligator sinensis. The IUCN Red List of Threatened Species 2018: e.T867A3146005. https://dx.doi.org/10.2305/IUCN.UK.2018 1.RLTS.T867A3146005.en.
  • Thorbjarnarson, J., Wang, X., & He, L. (2001). Reproductive ecology of the Chinese alligator (Alligator sinensis) and implications for conservation. Journal of Herpetology, 553-558.
  • Pan, T., Wang, H., Duan, S., Ali, I., Yan, P., Cai, R., … & Wu, X. (2019). Historical population decline and habitat loss in a critically endangered species, the Chinese alligator (Alligator sinensis). Global Ecology and Conservation, 20, e00692.
  • Jiang, H. X., Chu, G. Z., Ruan, X. D., Wu, X. B., Shi, K., Zhu, J., & Wang, Z. (2006). Implementation of China action plan for conservation and reintroduction of Chinese alligator. In Crocodiles. Proceedings of the 18th Working Meeting of the IUCN-SSC Crocodile Specialist Group. IUCN: Gland (pp. 322-332).

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.