Dünyanın En Büyük 10 Deniz Hayvanı

Dünyamızda gerçek devler yaşıyor ama okyanuslar gibisi yok. Burada dünyanın en büyük deniz hayvanlarıyla tanışabilirsiniz.
Dünyanın En Büyük 10 Deniz Hayvanı

Son Güncelleme: 12 Eylül, 2021

Gezegenin ciğerleri ve yaşamın kökeni olan okyanuslar o kadar inanılmaz ki, barındırdıkları yaşam bugün hala tam olarak bilinmiyor. Dünyanın en büyük deniz hayvanlarıyla ilgili birçok efsane vardır ve onları tam karşınıza alana kadar onların boyutlarını hayal bile edemezsiniz.

Bu nedenle, deniz ortamındaki en muazzam canlıları anmak için bu makaleyi hazırladık. Rakamlar ve karşılaştırmalar sağlayacağız, çünkü belki bu şekilde bu muhteşem hayvanlardan birini görmenin ne anlama geldiği hakkında bir fikir edinebilirsiniz.

Dünyanın en büyük 10 deniz canlısı

Balinalar gibi deniz memelileri etkileyici boyutlarıyla tanınırlar. Ancak, onlardan geri kalmayan bazı balıklar ve omurgasızlar var. İşte size denizlerin en çarpıcı devlerini getiriyoruz.

1. Dev kalamar

Architeuthis cinsi, halk arasında “dev kalamar” olarak bilinen kafadanbacaklıları bir araya getirir. Dünyadaki en büyük omurgasız olduğuna inanılıyor ve insanlar 30 metre uzunluğa ve bir ton ağırlığa ulaşan örnekler buldular.

Bu kafadanbacaklılar hakkındaki en ilginç özelliklerden biri, yaşadıkları yerin derinliklerine adapte edilmiş inanılmaz vizyonlarıdır: Yüzeyin 400 ila 1500 metre altında yaşarlar. Neredeyse tamamen karanlıkta görebilirler, bu da ortamlarındaki ışığın azlığı göz önüne alındığında hiç şaşırtıcı değildir.

2. İspermeçet balinası (Physeter macrocephalus)

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, kaşalot balinasının 15 ton ağırlığı Moby Dick romanına ilham verdi. Dişli balinaların veya odontoceteslerin en büyük türüdür ve örnekler aile grupları halinde hareket ederek üyeleri arasında yakın sosyal bağlar oluşturur.

İspermeçet balinası aynı zamanda dünyanın en gürültülü hayvanıdır: ekolokasyonunun tıklamaları küçük avları öldürebilir. Şimdiye kadar bir hayvandan kaydedilen en yüksek ses basıncı seviyesi, kuzey Norveç kıyılarındaki bir ispermeçet balinasınınkiydi. Bu ses, 235 desibele ulaştı.

İspermeçet balinasının birçok ilginç özelliği var.

3. Balina köpekbalığı (Rhincodon typus)

Balina köpekbalığı dünyanın en büyük balığıdır: 34 tondan fazla ağırlığa ve 12 metreye kadar çıkabilir. Bu tür bir avcı değildir, ancak suyu solungaç taraklarından süzerek plankton, nekton, alg ve bazen de bazı küçük balıklar veya kabuklular elde eder.

Dünyanın en büyük deniz hayvanlarından biri.

4. Güney deniz fili (Mirounga leonina)

Deniz fili, dünyanın en büyük fokgilidir. Adı, burnunda bulunan ve daha tehditkar görünmesi için şişirebildiği veya bir kur yapma biçimi olarak kullandığı hortumdan gelir. Erkekler 4 ton ağırlığına ve 6 metreye ulaşabildiğinden, türlerin belirgin bir cinsel dimorfizmi vardır. Dişiler ise asla 4 metre uzunluğa ulaşmazlar.

5. Dev kürek balığı (Regalecus glesne)

En büyük deniz hayvanlarından biri olan bu balık, Kutuplar hariç hemen hemen tüm okyanuslarda yaşar. 11 metre uzunluğunda dünyanın en uzun balığı olarak bilinir (17 metreye ulaşan örnekler de kaydedilmiştir). Bir depremden önce ve sonra ortaya çıkarak bir uyarı görevi gördüğüne dair henüz kanıtlanmamış yaygın bir inanç vardır.

Bazı uzmanlar, kürek balığı gibi derin deniz balıklarının sismik aktiviteyi yüzeyde yaşayanlardan daha erken algılayabileceğini ve bunun da bu fenomeni açıklayabileceğini düşünüyor.

Dünyanın en büyük deniz hayvanlarından biri.

6. Büyük camgöz balığı (Cetorhinus maximus)

Bu, 10 metre uzunluğunda ve neredeyse 4 ton ağırlığında olan balina köpekbalığından sonraki en büyük balıktır. Ağzı açık yüzdüğü, solungaçları tamamen görünür halde planktonları filtrelediği için görünüşü etkileyicidir. Bu balıklar, kışın, büyük miktarda yiyecek bulmak için binlerce kilometre yol kat ettikleri dipsiz alanlara göç eder.

Barışçıl karakteri ve insanlardan şüphe duymaması, avlanması ve yakalanması basit olduğu için azalmasına neden olmuştur. Şu anda, bu balık, popülasyonu azalmaya başladığından beri itlafı durmadığı için yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır.

7. Orka (Orcinus orca)

“Katil balinalar” şeklinde yanlış adlandırılan orkalar yunus ailesinin en büyük üyesidir. Foklar, penguenler, balıklar ve hatta küçük balinalarla beslenen süper yırtıcılardır. Zekaları dikkat çekicidir ve karmaşık bir şekilde etkileşime girdikleri küçük gruplar halinde yaşarlar, hatta yeni grup avlama stratejileri tasarlama noktasına kadar iletişim kurarlar.

Okyanuslardaki en büyük hayvanlardan biri.

8. Manta vatozu (Mobula birostris)

Dünyanın en büyük vatozu, dünya okyanuslarının sıcak bölgelerinde yaşar ve 9 metre uzunluğa ulaşabilir. Bunlar küçük balıklar, kalamar ve planktonlarla beslenen yalnız hayvanlardır. Tamamen zararsızdırlar ve bazı bölgelerde insan varlığına alışmışlardır.

Okyanustaki en büyük hayvanlardan biri.

9. Oluklu balina (Balaenoptera physalus)

Dünyanın en büyük deniz hayvanları arasında oluklu balina ikinci sırada yer alır. Ortalama uzunluğu genellikle 18 metredir ve ağırlığı 90 tona kadar çıkabilir. Ancak inanılmaz boyutu, saatte ortalama 37 kilometre hızla yüzmesine engel değildir. Yoğun itlaf onu savunmasız bir duruma sokmuştur.

Yüzeye çıktığında hava deliğinden dışarı attığı su jeti 6 metre yüksekliğe ulaşabilir.

10. Mavi balina (Balaenoptera musculus)

Tabii ki bu liste, hem karada hem de denizde dünyanın en büyük hayvanını göz ardı edemezdi: mavi balina. 30 metre uzunluğundadır ve 130 tondan daha ağır olabilir.

Bu deniz memelisi, yazları kutup sularında, kışları ekvator sularında geçirdiği için ılık ve soğuk sular arayarak uzun göçler yapar. Kükremesi neredeyse bir buçuk kilometreye ulaştığı için sesini duymak inanılmazdır.

Denizde seyahat eden bir mavi balina

Dünyanın en büyük deniz hayvanları bizi her zaman büyülemiştir ve bunun iyi bir nedeni vardır. Bu hayranlığın olumsuz yanı, bazı insanlar onları incelemek ve korumak için motive olurken, diğerlerinin onları avlamayı tercih etmesidir. Bu varlıklar tarih öncesi zamanların görkeminin bir yansımasıdır ve sadece barış içinde yaşamayı amaçlarlar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


    • Rigby, C.L., Barreto, R., Carlson, J., Fernando, D., Fordham, S., Francis, M.P., Herman, K., Jabado, R.W., Liu, K.M., Marshall, A., Romanov, E. & Kyne, P.M. 2021. Cetorhinus maximus (amended version of 2019 assessment). The IUCN Red List of Threatened Species 2021: e.T4292A194720078. https://dx.doi.org/10.2305/IUCN.UK.2021-1.RLTS.T4292A194720078.en. Downloaded on 21 August 2021.
    • Cooke, J.G. 2018. Balaenoptera physalusThe IUCN Red List of Threatened Species 2018: e.T2478A50349982. https://dx.doi.org/10.2305/IUCN.UK.2018-2.RLTS.T2478A50349982.en. Downloaded on 21 August 2021.
    • Meekan, M. G. (2016, May). Will the world’s biggest fish get any bigger? Limits to the size of filter-feeding fishes over the last 160 million years. In The 4th International Whale Shark Conference (Vol. 2016, No. 2, p. 34). Hamad bin Khalifa University Press (HBKU Press).

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.