Timsah Kapan Kaplumbağası: Habitatı ve Özellikleri

Timsah kapan kaplumbağası, cinsiyeti ortamın sıcaklığına göre belirlenen bir türdür. Ayrıca, dünyanın en büyük ve en ölümcül kelonyalılarından biridir. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek ister misiniz?
Timsah Kapan Kaplumbağası: Habitatı ve Özellikleri
Cesar Paul Gonzalez Gonzalez

Yazan ve doğrulayan biyolog Cesar Paul Gonzalez Gonzalez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

“Kaplumbağa” denilince aklımıza güzel, kabuklu bir sürüngen görüntüsü gelir, ancak daha çok küçük bir dinozora benzeyen bir tür de vardır. Timsah kapan kaplumbağası (Macrochelys temminckii ), gövdesi boyunca birkaç yükseltiye sahip olması nedeniyle bir timsahı oldukça andıran fiziksel özelliklere sahiptir.

Görünüşü yetmezmiş gibi, bu sürüngen, herhangi bir omurgalının dokularına zarar verebilecek güçlü bir ısırığa sahiptir. Oldukça büyük ve sağlamdır ve onu rahatsız ederseniz çok fazla hasar verebilir. Bu büyüleyici ama tehlikeli tür hakkında okumaya devam edin ve daha fazlasını öğrenin.

Timsah kapan kaplumbağasının özellikleri

Timsah kapan kaplumbağası 80 kilogramı aşabilir ve esaret altında 70 yıla kadar yaşayabilir. Gövdesi, gaga şeklinde daralmalara sahip pullar ve kemikli plakalarla kaplıdır. Öte yandan, kabuğunun gövdesi boyunca, hayvana dikenli ve arkaik bir görünüm kazandıran 3 sıra diken vardır.

Vücudunun uzunluğu yaklaşık 75 santimetreye ulaşabilir ve kuyruğu kalın ve uzun olmasıyla dikkat çeker. Türün kabuğu yaklaşık 30 santimetreye ulaşır, bu nedenle vücudunun bazı kısımlarının herhangi bir koruması yoktur. Bununla birlikte, bu canlının keskin pençeleri ve güçlü gagalı bir çenesi vardır ve bu nedenle zırhı tek savunması değildir.

Kaplumbağanın renkleri koyudur ve gri-kahverengiden zeytin yeşiline kadar değişir. Nehir akıntılarında yaşadığı için vücudu genellikle yosunlarla kaplıdır.

Ağzı açık bir timsah kaplumbağası.

Nasıl yaşıyor?

Bu sürüngenin yaşam tarzı, yiyeceğinin çoğunu buradan aldığı için su akıntıları içindeki konumunu korumaya odaklıdır. Fiziksel formu ona bir avantaj sağlar, çünkü nehir yatağındaki formlarla kolayca karıştırılır. Buna rağmen suda bir hayli hareket eder ve sığınabileceği dinlenme yerleri belirler.

Göçmen bir tür değildir ve bu nedenle yaşam alanı oldukça sınırlıdır. Ömrünün çoğunu suda geçirmesine rağmen yumurtalarını karaya bırakır. Özellikleri nedeniyle, en yüksek trofik seviyedeki bir yırtıcı olarak kabul edilir, bu da bir yetişkin olarak çok az düşmanı olduğu anlamına gelir.

Kendini nasıl besler?

Bu tür, yaşamın ilk aşamalarında etoburdur. Ancak geliştikçe beslenme yelpazesini genişletir ve omnivor statüsüne ulaşır. Diyeti çeşitli balıklar, kuşlar, böcekler, amfibiler, memeliler, kabuklular ve hatta diğer kaplumbağalardan oluşur.

Bu kelonyalıların herhangi bir et türü tercihi yoktur, çünkü esaret altında leş de dahil olmak üzere herhangi bir et bileşimini yiyebilirler.

Bu hayvanın ağzı, balıkları çekmek ve avlamak için özel bir özellik geliştirmiştir. Dilin ucu, balığı kandırmak amacıyla bir solucanın görünümüne benzer. Eylem sırasında ağzı açık halde suyun dibinde hareketsiz kalır ve avı geldiğinde hızlı, isabetli ve öldürücü bir ısırık verir.

Bu sürüngen, neredeyse bir gece türü gibi tercihen geceleri avlanır. Bununla birlikte, gün boyunca da aktiftir, bu yüzden bazıları onu fırsatçı bir tür olarak sınıflandırır.

Üreme

Timsah kapan kaplumbağası, 11 ila 17 yaşına kadar cinsel olgunluğa erişmeyen yumurtlayarak çoğalan bir türdür. Erkekler genellikle dişilerden daha büyüktür. Yuvaları, yumurtlama başına yaklaşık 35 yumurta tutar, ancak yırtıcılar tarafından yenme olasılıkları yüksektir. Sayılarının azalmasının nedenlerinden biri de budur.

2013 yılında, Louisiana Üniversitesi’nde Biyoloji Bölümü ve Doğa Tarihi Müzesi tarafından bu hayvanların uğradığı predasyona hakkında bilgi edinmek için bir deney yürütüldü. Bu ekip, tüm barınaklarının yıkıldığını ve yumurtaların diğer hayvanlar için yiyecek olduğunu buldu. Bu sonuçlar olağandışı değil, çünkü mevsime bağlı olarak, yavruların en fazla %20’si doğar.

Bu yeterli değilmiş gibi bunların sadece % 20’si ergenliğe ulaşır. Bu nedenle, popülasyonun azalmasını ve türlerin olası neslinin tükenmesini önlemenin bir yolu olarak yuva koruması önerilmiştir.

Bu kaplumbağaların cinsiyeti, yumurtaların kuluçkaya yatırıldığı sıcaklığa göre belirlenir. Ayrıca yaklaşık 30°C’nin üzerindeki sıcak sularda gelişimleri daha hızlı büyümelerini sağlar.

Timsah kapan kaplumbağasının dağılımı

Timsah kapan kaplumbağası, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki nehirlere özgü suda yaşayan bir türdür. Meksika Körfezi’ne akan su kütleleriyle sınırlıdır ve bu nedenle dağılımı Florida’dan Doğu Teksas’a, Arkansas, Georgia, Louisiana ve Oklahoma’ya kadar uzanır.

Onlarca yıl boyunca insan yırtıcılığına maruz kalmasına rağmen, bölgedeki en büyük tatlı su türü olarak kabul edilir. Bu sürüngenin nüfusu, etine olan talep ve kaplumbağa çorbası gibi bazı bölgelerin tipik yemekleri nedeniyle alarm vermeye başlayan seviyelere düştü.

Evcil hayvan olarak kaplumbağa kapan bir timsah alabilir misiniz?

Dev akvaryumlar için ideal egzotik evcil hayvan gibi görünse de evde bir timsah kapan kaplumbağamsının beslenmesi tavsiye edilmez. Büyüklüğü ve ağırlığı gibi özellikler, bu hayvanın tam bir yaşama sahip olması için gereksinimleri düşünüldüğünde çok önemli bir rol oynar. Bu nedenle evcil hayvan olarak diğer bazı kaplumbağa türlerinin tercih edilmesi önerilir.

Habitatlarının kapsamı hem suyu hem de toprağı içermelidir. Buna ek olarak, çevrede bitki örtüsü, balıklar, kayalar ve sürekli bir su akışı olmalıdır. Bu nedenle, yalnızca özel koruma merkezleri, doğal parklar veya hayvanat bahçeleri, uzun vadede timsah kapan kaplumbağasıların bakımı ve örneklerinin yetiştirilmesi sorumluluğunu üstlenebilir.

Ayrıca, korunması açısından bu tür savunmasız olarak sınıflandırılır. Bu durum, insanların aşırı sömürü geçmişlerinden ve habitatları ve üremeleriyle ilgili sorunlardan kaynaklanmaktadır. Neyse ki, onu neslinin tükenmesinden korumaya yardımcı olacak çeşitli projeler var, bu yüzden henüz her şey yok olmadı.

Bazı bölgelerde, ulaştığı boyut ve ısırma gücü nedeniyle bu türün izinsiz olarak evde tutulması doğrudan yasaktır.

Akvaryumda bir timsah kaplumbağası.

Ölümcül çenelerine rağmen, bu tür saldırganlığıyla öne çıkmaz. Bununla birlikte, çenesi kemikleri kırma yeteneğine sahip olduğundan, onlardan biriyle karşılaşırsanız çok dikkatli olunmalıdır. Saldırmadığınız sürece güvende olacaksınız. Doğaya saygı burada en önemli şeydir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Sheil, C. A. (2005). Skeletal development of Macrochelys temminckii (Reptilia: Testudines: Chelydridae). Journal of Morphology263(1), 71-106.
  • Riedle, J. D., Shipman, P. A., Fox, S. F., & Leslie Jr, D. M. (2006). Microhabitat use, home range, and movements of the alligator snapping turtle, Macrochelys temminckii, in Oklahoma. The Southwestern Naturalist, 35-40.
  • Baker, S., Kessler, E., Darville-Bowleg, L., & Merchant, M. (2019). Different mechanisms of serum complement activation in the plasma of common (Chelydra serpentina) and alligator (Macrochelys temminckii) snapping turtles. PloS one14(6), e0217626.
  • Chaffin, K., Norton, T. M., Gilardi, K., Poppenga, R., Jensen, J. B., Moler, P., … & Mazet, J. (2008). Health assessment of free-ranging alligator snapping turtles (Macrochelys temminckii) in Georgia and Florida. Journal of wildlife diseases44(3), 670-686.
  • Jensen, J. B., & Birkhead, W. S. (2003). Distribution and status of the alligator snapping turtle (Macrochelys temminckii) in Georgia. Southeastern Naturalist2(1), 25-34.
  • Elsey, R. M. (2006). Food habits of Macrochelys temminckii (alligator snapping turtle) from Arkansas and Louisiana. Southeastern Naturalist5(3), 443-452.
  • Alhaboubi, A. R., Pollard, D. A., & Holman, P. J. (2017). Molecular and morphological characterization of a haemogregarine in the alligator snapping turtle, Macrochelys temminckii (Testudines: Chelydridae). Parasitology research116(1), 207-215.
  • Lescher, T. C., Briggler, J. T., & Tang-Martínez, Z. (2013). Relative abundance, population structure, and conservation of alligator snapping turtles (Macrochelys temminckii) in Missouri between 1993–1994 and 2009. Chelonian Conservation and Biology12(1), 163-168.
  • Holcomb, S. R., & Carr, J. L. (2013). Mammalian Depredation of Artificial Alligator Snapping Turtle (Macrochelys temminckii) Nests in North Louisiana. Southeastern Naturalist, 12(3), 478–491. doi:10.1656/058.012.0303
  • Trauth, S., Farris, J., & Rauschenberger, R. H. (2004). Incubation of alligator snapping turtle (Macrochelys temminckii) eggs in natural and agricultural soils. Applied Herpetology1(3-4), 299-309.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.