Bukalemunlar Su İçer mi?

Bukalemunlar, büyüleyici ve esrarengiz varlıklardır. Yeme alışkanlıklarının çoğu bilinmiyor. Nasıl su içtiklerini bilmek ister misiniz (eğer içiyorlarsa)?
Bukalemunlar Su İçer mi?
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bukalemunlar büyüleyici sürüngenlerdir. Değişen renkleri, yavaş hareketleri ve yapışkan dilleri, dünyadaki tüm teraryum meraklılarının dikkatini çekiyor, bu yüzden evlerde giderek daha yaygın hale geliyorlar. Ancak bu güzel hayvanların çok özel bir bakıma ihtiyacı var. Bugün şu soruyu soruyoruz: Bukalemunlar su içer mi?

Bu soru anekdot gibi görünebilir, ancak gerçek şu ki dehidrasyon bu sürüngenlerin veteriner kliniğine götürülmesinin çok yaygın bir nedenidir. Bukalemunların beslenme alışkanlıkları (su içip içmedikleri ve nasıl içtikleri dahil) hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Bukalemunlar nedir?

Bu hayvanlarda sıvı alımını keşfetmeden önce, onları zoolojik olarak sınıflandırmamız gerekir. Bukalemunlar, sırayla Squamata düzenine ve Reptilia sınıfına ait olan Chamaeleonidae ailesine ait sürüngenlerdir. Bugüne kadar bu taksona ait yaklaşık 200 tür tanımlanmıştır.

Bukalemunlar ağaç yaşamına ve görsel bir sistem tarafından yönlendirilen avlanmaya adapte olmuşlardır. Bu nedenle, garip bir şekilde düzenlenmiş pençeleri, kavrayıcı kuyrukları (bir dala bağlı kalmak için kullanışlıdır) ve sofistike görüşleriyle ünlüdürler. Bu hayvanlar sürüngen grubunun en gelişmiş görme aparatıyla 360° görüş açısına sahiptir.

Bukalemunlar, evcil hayvanlar olarak giderek daha yaygın hale geliyor, ancak ne yazık ki, ticarileştirme için bazı türler hala doğal ortamlarından alınıyor. Esaret altında en yaygın olarak yetiştirilen örnekler, Chamaeleo calyptratus (Yemen bukalemunu) ve Furcifer pardalis (panter bukalemunu) türlerine aittir.

Bu iki tür, petshoplarda en yaygın olanlarıdır, ancak çok daha fazlası vardır. Gereksinimleri, kendisine ve taksonomisine göre değişir, ancak genel olarak, ilk kez bakacak olanlar için önerilmeyen karmaşık bakım sürüngenleri olarak kabul edilirler.

Hayvanların satış için ekosistemlerinden yasal olarak çıkarılması hala bir sorundur. Bir bukalemun beslemek istiyorsanız, yalnızca esaret altında yetiştirilmiş türleri arayın.

yakın çekim bukalemun kafası
Chamaeleo calyptratus türünün bir örneği.

Bukalemunlar su içer mi?

Günümüzde hala su olmadan hayat olmadığına inanıyoruz. Bazı hayvanlar mekanik sıvı alma eyleminden vazgeçebilir (bazı çöl omurgalı türlerinde olduğu gibi), ancak yine de bu suyu yiyeceklerinden almaları gerekir. Bu şekilde su içmeyen az sayıdaki canlı, yaprakları, bitkileri veya böcekleri çiğneyerek su elde etmeye devam eder.

Bukalemunlar su içer mi? Cevap evet, ancak ilk bakışta göründüğünden biraz daha karmaşık. Örneğin, bu sürüngenlerden birine bir kase su verirseniz, sıvı alımı için ona yaklaştığını asla göremezsiniz. Doğal ortamlarında ağaçların içinde yaşadıkları için, bir su birikintisinden veya nehirden su içmek için yere inme içgüdüsü yoktur.

Vahşi doğada, bukalemunlar su içmek için her sabah ve akşam yaprak yüzeyinde oluşan çiy ve yağmur damlalarından yararlanır. Türe bağlı olarak, bunu her gün farklı zaman dilimlerinde, çoğu insanın düşündüğünden daha sık yaparlar.

Bukalemunlar, çevrelerinde yoğunlaşan su damlacıklarından su içerler.

Bir bukalemun nasıl sıvı alır

Bukalemunu nemli tutmanın en iyi yolu teraryumunun bağıl nemini ihtiyacına göre tutmaktır. Örneğin, Furcifer pardalis, yılın zamanına bağlı olarak %60-90 nem gerektirirken, C. calyptratus %50-80 arasında bir neme ihtiyaç duyar.

Bu yüksek nem değerlerine ulaşmak için, birkaç saatte bir küçük parçacıklar halinde suyu hasır teraryumun çatısına dağıtan programlanmış bir buğulanma sistemine sahip olmak en iyisidir. Bu sayede hayvan bu zamanı su içmek için kullanabilecektir. Bu nemi biraz daha koruyan doğal bitki örtüsüne sahipseniz, daha da iyi.

Tropikal iklimlere ve çok sayıda bitki örtüsüne sahip ekosistemlerden geldikleri için, birçok bukalemun türünde yüksek bağıl nem ihtiyacı temel bir kuraldır. Ortamlarında tüketecek damlacıkları yoksa, hızla kururlar.

Öte yandan bukalemunlar için özel suluklar da mevcuttur. Bunlar genellikle damlacıkları yavaş ama istikrarlı bir şekilde serbest bırakan bir çeşmeden oluşur. Bu mekanizma dallardan düşen çiyi taklit eder, bu nedenle sürüngenler genellikle çok zorlanmadan kabul eder.

Bukalemun suyunu şırınga ile ağzına yakın bir yerde sunabilirsiniz. Dilini biraz dışarı çıkarırsa, yeterince dolana kadar birkaç damlayı yavaşça vermeyi deneyin.

Bukalemun musluk suyu içer mi?

Genelde sürüngenler içme suyunu sorunsuz kabul ederler. Ancak bu suyun çok fazla klor ile arıtıldığı veya çok fazla mineral ve kimyasal içerdiği bölgeler vardır. Bu durumlarda, hayvana asla doğrudan musluktan su vermemek en iyisidir.

En güvenli (ve en ucuz) seçenek, musluk suyunu bir leğene koyup 24 saat bekletmektir. Bu, zararlı kimyasal bileşiklerin buharlaşmasını sağlar ve sıvının içilmesi daha güvenli hale gelir.

bukalemunlar su içer mi

Sıvı kaybı için en iyi tedavi önlemedir

Bukalemunlar, özellikle ortamları söz konusu türün gerektirdiğinden daha kuruysa, sıvı kaybı yaşamaya eğilimlidir. Susuz kalan bir sürüngen gözlerini yuvalarına sokacak, avlanmayacak, çok az hareket edecek ve çok mat bir renge sahip olacaktır. Bu durum bir kere gerçekleştikten sonra tedavi etmek çok zordur.

Bunu önlemek için haftada en az bir kez bir şırınga veya sebil ile bukalemununuza su verin. Bunun yanı sıra bağıl nemi yüksek tutmalı, teraryumda bitki örtüsü bulundurmalı ve otomatik yağmurlama veya buğulanma sistemine sahip olmalısınız. Bu sürüngenlerden birini beslemek çok çalışma gerektirir,ancak buna her zaman değer. İlginizi çekebilir ...

Bukalemunlar Neden Renk Değiştirir?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Bukalemunlar Neden Renk Değiştirir?

Bukalemunların neden renk değiştirdiğine bu yazıda göz atacağız. Bukalemunlar neden renk değiştirir hiç düşündünüz mü? Bu durumun birden çok nedeni...
Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.