Japon Kısakuyruk: Bakımı ve davranışları

Japon kısakuyruk cinsi sosyal ve eğlenceli bir kedi cinsi olmasının yanı sıra, çok kısa kuyruğu olduğundan benzersiz bir cinstir.
Japon Kısakuyruk: Bakımı ve davranışları
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Japon Kısakuyruk oldukça gizemli bir kökene sahip çok eski bir Asya kedi ırkıdır. Bu kedigiller çok kısa kuyruklarıyla öne çıkıyorlar ve ayrıca son derece sosyal ve sevecen bir kişilikleri var.

Her ne kadar ilk 1000 yıldan daha önce Japon adalarına yerleşmiş olsalar da, bu cins yalnızca yirminci yüzyılın son on yılında uluslararası popülerlik kazandı. Aşağıda, Japon Kısakuyruk cinsinin davranışı, sağlığı ve temel bakımı hakkında biraz daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Fiziksel özellikler

Japon Kısakuyruklar 2,5 ila 4 kilo arasında ağırlığa sahip orta boy kedilerdir. Vücutları ince ve zayıftır, ancak iyi gelişmiş kasları vardır.

Koşarken ve zıplarken beceriklilik ve esnekliğe sahip olmaları için uzun ve güçlü bacakları vardır. Ancak, en dikkat çekici özelliği, şüphesiz kısa kuyruklarıdır.

Başları eşkenar üçgen şeklindedir ve büyüklüğü vücudun geri kalanıyla orantılıdır. Kedinin kürkü ile uyumlu renkleri olan, büyük, geniş ve oval şekilli gözleri vardır. Bu cins uçlarında yuvarlanan ve neredeyse her zaman yukarı dönük kulaklara sahiptir.

Kürkü kısa veya uzun olabilir, ancak dokusu daima ipeksi ve yumuşaktır. Ayrıca, uzun tüylü Japon Kısakuyruk cinsinin tüylerinin uçları dalgalıdır.

siyah japon kısakuyruk

Bu kediler, Siyam, lila, çikolata ve Habeş hariç, çeşitli düz renklerde gelebilir. Ayrıca siyah beyaz olan iki renkli erkek ve beyaz, siyah ve kızıl olan üç renkli dişiler vardır.

Japon Kısakuyruk davranışı

Japon Kısakuyruk şefkatli, akıllı, girişken ve eğlenceli kişilikleri nedeniyle göze çarpıyor. Onlar kedi ırklarının büyük çoğunluğundan daha dışa dönüktürler.

Huzur anlarından zevk alsalar da, bu yavru kediler hemen hemen her zaman oynamaya, öğrenmeye ve aileleri tarafından okşanmaya hazırdır. Böylece, bir evcil hayvan olarak popülariteleri dünya çapında büyük ölçüde büyüdü.

Bu kediler uzun süre yalnız kalmaktan veya kapalı kalmaktan hoşlanmazlar. Bu nedenle dış mekanlara (bahçeler, teraslar vb.) erişimi olan evlere veya dairelere daha iyi adapte oluyorlar.

Zekaları ve duyarlılıkları nedeniyle, sağlıklarını ve dengeli davranışlarını korumak için günlük fiziksel ve zihinsel stimülasyona ihtiyaçları vardır. Zenginleştirici bir ortamda yaşamıyorlarsa, kolayca stres semptomları geliştirebilirler.

Bir başka ilginç şey, bu kedilerin genellikle çok dışavurumcu olmaları ve sahiplerine çok çeşitli sesler iletebilmeleridir. Aslında, bu cins günlük rutinlerinde farklı melodileri tonlamalarını sağlayan “şarkı sesleri” ile bilinir.

koltukta oturan kedi

Temel bakım

Japon Kısakuyruk cinsi tüylerinin güzel görünmesini sağlamak ve sindirim sistemindeki tüy yumaklarını önlemek için düzenli tarama gerektirir. Kısa tüylü kedileri haftada en az üç kez taramalısınız.

Yavru kediniz uzun tüylüyse, kürkünün en iyi şekilde görünmesini sağlamak için günlük taramaya ihtiyacı olacaktır. Bu günlük işin faydaları, yeni taranmış dış görünümünde ortaya çıkacaktır.

Tam ve dengeli bir beslenme, kedinizin fiziksel, bilişsel, duygusal ve sosyal açıdan tam gelişimi için anahtardır. Veterinerinize Japon Kısakuyruk için en iyi beslenme şeklini sormak her zaman en iyisidir.

Çok aktif ve zeki olduklarından, bu kedilerin meraklarını uyaran zengin bir ortamda yaşaması gerekir. Hem bedenlerini hem de zihinlerini çalıştırabilmeliler. Ayrıca, sahiplerinin varlığı Japon Kısakuyruk cinsinin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olmak için çok önemlidir.

Japon Kısakuyruk kedisinin sağlığı

Japon Kısakuyruk kedisinin tahmini yaşam süresi 9 ila 15 yıldır. Ancak, gerçek ömürleri, sahiplerinin kendilerine verdiği özen ve çevreye bağlı olacaktır. Mutlu bir evde yaşayan ve doğru bakımı alan kediler daha uzun süre yaşayabilir.

Tüm kedi ırkları gibi, Japon Kısakuyruk da belli hastalıklara karşı genetik bir eğilim gösterir. Aşağıda, Japon Kısakuyruk kedisinde en sık rastlanan patolojilerin bir listesi bulunmaktadır:

  • Gastrointestinal sistemdeki tüyler (trikobezoarlar).
  • Üriner ve böbrek problemleri
  • Obezite (hareketsiz yaşam tarzına maruz kaldığında)

Ayrıca, karma cins veya safkan bütün kedilerin yaşamları boyunca uygun koruyucu ilaçlara sahip olmaları gerektiğini unutmayın.

Japon kıyakuyruk kedilerinizi her altı ayda bir veteriner hekime götürmeyi, aşılama tarihlerini takip etmeyi ve periyodik iç ve dış parazit işlemini yaptırmayı unutmayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.