Kedilerde Böbrek Sorunları: Semptomları ve Tedavisi

21 Şubat 2019
Normalde, bu problemler kedilerin beslenmeleriyle ilgilidir, bu yüzden sadece kedinizin beslenmesini değiştirerek çözülebilirler. Aynı şekilde, tanı ve tedavi bir veteriner tarafından yapılmalıdır.

Kedilerde böbrek sorunları, özellikle yedi yaşın üzerindeki jeriyatrik hayvanlarda oldukça yaygındır. Bu yaştan itibaren, bir kedinin böbreğinin eskisi gibi çalışmaması yaygındır. Bu nedenle, bu sorunlardan herhangi birini erken teşhis etmek için veterineri daha sık ziyaret etmek çok önemlidir.

Kedilerde Böbrek Sorunları

Sadece bir veteriner bu hastalıkları teşhis etmeli ve tedavi etmelidir, ancak hayvan sahiplerinin de kedilerde böbrek problemlerinin belirtilerini bilmesi önemlidir. Bu şekilde herhangi bir semptom fark ettiklerinde kedilerini veterinere götürebilirler.

Karaciğerin yanı sıra, böbrekler kandaki toksinleri yok eden ana organlardır. Bununla birlikte, vücuttaki su seviyelerinin düzenlenmesinde de kilit rol oynarlar. Bu yüzden bu organlar tüm dehidrasyon süreçlerinde oldukça önemlidir.

kedilerde böbrek sorunları tedavisi

En Yaygın Belirtiler

Kedilerde böbrek sorunları birkaç şekilde gelişebilir. En yaygın olanlarından biri poliüri ve polidipsinin ortaya çıkmasıdır. Bunlar, veteriner hekimlerin, su alımı ve idrar üretimindeki artış anlamına gelen ve daha sık idrara çıkma anlamına gelen, iki terimdir.

Kilo veya iştah kaybı her zaman kedi sahiplerinin dikkat etmesi gereken bir şey olmalıdır. Ayrıca, veteriner hekim ziyaretinde, apati veya uyuşukluk gibi davranış değişiklikleriyle birlikte önemli bir nedendir. Her ne kadar bu semptomlar birçok hastalıkta yaygın olsa da, idrar sıklığı ve idrarda tutarlılık ile birlikte ortaya çıktıklarında, muhtemelen kedi bir böbrek sorunu ortaya çıkarmıştır.

Kedilerde görülen diğer böbrek sorunları semptomları kusma ve dehidrasyondur. İkincisini, kedinizin cildini sıkıştırarak ve yerine geri dönmesinin ne kadar sürdüğünü gözlemleyebilirsiniz. Eğer bir saniyeden uzun sürerse, bu, evcil hayvanınızın susuz kaldığı anlamına gelebilir.

tuvalette çiş yapan kedi
Tedavi

Kedilerde böbrek sorunlarının birkaç nedeni vardır. Bununla birlikte, kedilerde böbrek hastalığı yaşlı kedilerde böbrek yetmezliğidir. Normal olarak, tedavi böbreklerin kapasitelerinin sınırlarında olmaları nedeniyle semptomlara odaklanır ve böbrek fonksiyonlarını sürdürmeleri gerekir.

Kedilerde böbrek problemleri için tedavi, diyetleri temelinde oldukça dehidre oldukları için yapılır. Böbrekleri idrarı iyi toplamaz ve beraberinde çok fazla sıvı çıkarırlar. Bu nedenle, kediler çok su içmese de, ıslak mama kullanarak yüksek sıvı içeriğine dayanan bir diyet yapmalıdırlar.

Üre üretimi değiştiğinden diyetin protein içeriği de önemlidir. Bu nedenle, kedinizin protein alımını azaltmalı ve yüksek kaliteli olanları eklemelisiniz, çünkü protein kediler için hayati önem taşır. Bu nedenle, veteriner hekimler tarafından böbrek yetmezliği olan köpekler için önerilen diyetlere benzeseler bile, daima bu diyetler uygulanmalıdır.

Takviyeler: Kedilerde böbrek sorunları

Fosfor düzenlenmelidir. Konsantre olmamalı veya veteriner fosforlu şelatörler sağlamalıdır. Ayrıca, kedilerde hipertansiyon düzenleyici ile birlikte potasyum takviyelerini de düşünebilirsiniz.

Ayrıca kedinizin böbrek fonksiyonlarını iyileştirmek için çeşitli faydalar sağlayan antiemetiklerle veya hatta vazodilatörler ile olası kusmaları tedavi etmelisiniz.

Genellikle, kedilerde böbrek sorunları, kötüye gitmesini önlemek için hayvanın tüm ömrü boyunca tedavi edilmesi gereken kronik hastalıklardır. Bu, kedinizin uzun bir yaşam sürmesine izin verecek ve genellikle beslenmesine çok dikkat etmek anlamına gelecektir. Ancak, kedilerin periyodik olarak doğru şekilde teşhis ve analiz edilmesi gerekir. Bu nedenle, yaşlı hayvanlar için daha sık veterinere gitme önemi de ortadadır.