Orta Boy Köpekler İçin En İyi Beslenme

10 ila 30 kilo arasında değişen bir boyutta her cinsten köpek, belirli miktarda yiyeceğe ihtiyaç duyacaktır; Köpeklerin çoğu hareketsiz yaşam tarzına sahip olsa da, evcil hayvanlarına daha fazla egzersiz yaptırma olanağına sahip olan sahipler hayvanlarının beslenme programını uyarlayabilirler.
Orta Boy Köpekler İçin En İyi Beslenme

Son Güncelleme: 30 Temmuz, 2019

Köpeğinize yalnızca bir tür yiyecek vermek, genellikle günlük beslenme gereksinimlerini karşılamaz. Köpeğinizin ihtiyaç duyduğu mineral sayısını etkileyen birçok faktör vardır. Bu yazıda, orta boy köpekler için en iyi beslenme hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Bu cinslerin bazıları beslenmelerinde takviyeye ihtiyaç duyabilir. Fakat, bunların hepsi köpeğin cinsine bağlıdır. Buna ek olarak, orta boy köpekler için dengeli bir beslenmenin önemi ve bedenlerine olan etkisini bir miktar inceleyeceğiz.

Orta boy köpekler

Bu, 10 ila 30 kilo ağırlığındaki ırkları ifade eder. Bu köpekler, nerede yaşadıklarına ve yapmak için yetiştirildikleri işe bağlı olarak farklı türlerde özel aktiviteler yapabilirler. Bu köpeklerin büyük bir çoğunluğunun, boyut, kas yapısı ve uzuvlarının uzunluğu gibi ortak özellikleri vardır.

Bu nedenle bu büyüklükteki bir köpeğin farklı bir beslenmeye sahip olması gerekir. Orta boy köpekler için iyi bir beslenme, günlük yaşamlarında iyi performans göstermeleri için esastır. Bu nedenle yedikleri şey, küçük veya büyük bir cinsinkinden tamamen farklı olabilir.

Ancak, günlük yemek hakkında konuşurken ne demek istiyoruz? Beslenme uzmanları tarafından önerilen değerlere gelince, insanlar gibi köpekler de fizyolojilerinde farklılıklar gösterir. Bu yüzden bütün hayvanlara aynı beslenme programını uygulamak, onların beslenme ihtiyaçlarını karşılamayabilir.

Bu nedenle, günlük öğünlerinde tükettikleri  protein, karbonhidrat, şeker ve diğer temel elementlerin miktarlarından bahsediyoruz. Ek olarak, bu yiyeceklerin çoğu vücudun dengede kalmasına katkıda bulunur ve bu da gastrointestinal hastalıkların ortaya çıkmasını önler.

mama yiyen orta boy köpek

Orta boy köpeklerin beslenmesi neden özeldir?

Beklendiği gibi, orta büyüklükteki köpekler küçük köpeklerden fazla ve büyük köpeklerden daha az besin tüketirler. Eskiden, bu köpekler genellikle kaslarını geliştirmek ve egzersiz yapmak için yeterli alana sahip bahçelerde ya da avlularda tutulurlardı.

Bununla birlikte, modern yaşamda çoğunlukla, hayvanlar oldukça hareketsiz hale gelmiştir ve bu da kayda değer miktarda kilo almalarına neden olmuştur. Bu hayvanlar için hazırlanan beslenme programı ve yiyecekler, insanların neden olduğu bu boşluğu değiştirmeyi, tamamlamayı veya düzeltmeyi amaçlamaktadır.

Buna ek olarak, orta boyuttaki köpekler için uygun bir beslenme şekli, vücutlarının genel sağlığını iyileştirir, fakat ne anlamda? Evcil hayvanınızın kan dolaşımını, kürkünü ve ağız sağlığını iyileştirir. Teoride, doygunluk hissetmesi ve sabahları kusmasını önlemek için hayvanın günde iki kez beslenmesi gerekir.

İdeal yiyecek miktarı , köpeğin ağırlığına ve günlük egzersizine oldukça bağlıdır. 10 ila 15 kilo arasındaki bir hayvanın, günde 190 gramdan biraz fazla besin tüketmesi gerekirken, daha fazla ağırlığa sahip olanlar yaklaşık 385 gram tüketecektir.

Yavruların ve genç köpeklerin daha fazla veya en azından daha sık yemeleri gerektiğini unutmayın. Bunun nedeni, vücutlarının daha aktif olması ve yetişkinlere göre daha hızlı bir metabolizmaya sahip olmalarıdır.

kuru mama yiyen köpek

Orta boy köpekler için bazı yiyecekler

Aşağıda, orta boy büyüklükte bir köpeğin diyetinde önerilen bazı markalar bulunmaktadır. Bu markaların tarifleri, köpeğin vücudunun ihtiyaçlarına dayanıyor ve hemen hemen tüm ırklara adapte oluyor.

  • Purina PRO Plan: Tanınmış bir marka olan Purina’nın PRO serisi, evcil hayvanınızın tüm ihtiyaçlarını tek bir pakette karşılamaktan sorumludur. Optihealth teknolojisi ile bu mama, evcil hayvanınızın sağlıklı kalmasını ve kürkünün parlaklığını korumasını sağlar.
  • Royal Canin Medium Adult (Orta Boy Yetişkin): Bu marka da dünyaca tanınır ve formülü köpeğinizin günlük hayatı için gerekli besinleri almasını sağlar. Buna ek olarak, mama, köpeğin cildinin mükemmel durumda kalmasına yardımcı olan Omega-3 içerir.
  • True Instinct High Meat (Yüksek Et): Bu yemek, köpeğinizin etçil doğasını göz etmek için tasarlanmıştır. Yani, sebzeden ziyade hayvansal proteine dayanıyor. Ek olarak, vücutlarını fazla doyurmamak için, bunu yaparken, sindirim sistemine yardımcı olan yüksek oranda lif içeren bazı sebzeler de eklerler.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.