Kedilerin Zekasını Geliştiren Oyunlar

Kedinizin bedenini ve zihnini uyarmak, kedinizin sağlığı için gereklidir. Bunun için evde kendiniz eğlenceli oyuncaklar yapabilirsiniz.
Kedilerin Zekasını Geliştiren Oyunlar
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kediler çok hassas ve zeki hayvanlar oldukları için sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri, bilişsel yetkinliklerini geliştirebilmelerine bağlıdır. Bu yüzden fiziksel ve zihinsel olarak aktif kalabilmeleri için kedilerin zekasını geliştiren oyunlar bulmanız çok önemlidir.

Kedilerin zekasını geliştiren oyuncaklar

Tüm vaktinizi kedinizle oynayarak geçirmeniz çok mümkün değildir. Günümüzün getirdiği hızlı yaşam şartları yüzünden, insanlar evcil hayvanlarını evde yalnız bırakıp saatlerce çalışmak zorunda kalıyorlar.

Kedinizin hareketsiz kalmaması ve bu hareketsizliğin olumsuz sonuçlar doğurmaması için, kedinizin zihnini ve bedenin canlı tutacak oyuncaklar ve oyunlar geliştirmelisiniz.

Günümüzde özellikle kedilerin zihnini geliştirebilecek interaktif oyuncaklar, bulmacalar ve tırmalama ağaçları bulmak daha kolaydır. Ayrıca kedinizin rahatlamasını sağlamak için masaj yapan, tarayan ve ilgilenen güzellik merkezleri de vardır.

yavru kedi ve tırmanma ağacı

Otomatik mama kapları kedinizin ilgisini çekebilecek mükemmel bir seçenektir. Ayrıca bazı markalar, kedilerin “saklanan” ödül mamalarını bulabilmeleri için yaratıcı labirentler de tasarlamaktadır.

Ancak, kedinizi oyuncaklara boğarak kafasını karıştırmamanız gerekir. Oyuncaklar çok fazla olmamalı ve çok fazla yer kaplamamalı. Bu yüzden kedinizin kum kabı, yatağı ve mama kabı özel yerlerde olmalıdır.

Kediniz için zeka geliştiren oyunlar tasarlayın

Kedinizin zihnini canlı tutmak için bir başka yöntem ise ev yapımı oyuncaklardır. Karton kutular ya da tuvalet kağıdı rulosu gibi basit geri dönüşüm materyalleri kullanarak çeşitli oyunlar yaratabilirsiniz.

Aşağıda, kedinizi yaratıcılığa teşvik eden basit ve ekonomik seçenekler sıraladık.

Kutu karton ile kediniz için saklanma yeri

Evcil kedisi olan insanlar, kedilerin nasıl da basit bir kutu ile kendilerine has bir dünya geliştirebildiklerini çok iyi bilirler. O halde, bu ucuz malzemeden yararlanıp kediniz için zeka geliştiren bir oyun da yaratabilirsiniz.

kutu içinde saklanan kedi

İhtiyacınız olanlar:

  • Sağlam bir karton kutu,
  • Bir adet makas
  • Kedinizin sevdiği bir oyuncak (top, yumak, fare).

Önce makas ya da maket bıçağı ile kutunun tepesine 12 adet delik açın. Daha sonra oyuncağı içine koyun, gerisini kediniz halleder.

Tuvalet kağıdı rulosu ile zeka geliştiren oyunlar

Biraz yaratıcılık kullanarak tuvalet kağıdından ya da kağıt havlu rulolarından birçok oyuncak yapabilirsiniz. Uhu ya da bant ile ruloları birbirine yapıştırarak bir piramit oluşturabilirsiniz.

kediler için zeka geliştiren oyunlar

Son olarak da, bu boşlukların içine oyuncak, ödül ya da mama koyabilirsiniz. Bu, kediniz için çok eğlenceli bir oyun olacaktır.

Kedinizin hislerini uyaran oyunlar

Hisleri uyarmak, kedinizin bulunduğu ortamı çeşitlendirmekten geçer. Kedileri meşgul etmek için aldığınız oyuncakların yanında hislerine de hitap eden oyuncaklar edinmelisiniz.

İşte, kedinizin hislerini uyarmak için ipuçları:

Kediler için görsel ve işitsel uyarı

Bir kedi, saatlerce camdan dışarı bakarak çevresini ve insanları gözlemleyebilir. Bu, her kedi sahibinin kedisine sağlayabileceği basit bir imkandır.

Ancak, pencere kuş gibi ulaşılamaz avları göstererek değil, daha olumlu uyaranlara işaret etmelidir. Eğer kediniz tüm gün ulaşılamaz bir avı seyrederse, bu durum onu sinir edebilir.

Aynı zamanda televizyon veya telefon gibi başka bir cihaz kullanarak kedinize videolar izletebilirsiniz. Ama unutmayın, kediler kendilerince dünyayı anlar ve hissederler. Bu yüzden kedinizin dikkatini çekebilecek videolar ya da fotoğraflar seçmeye özen gösterin.

Kediler için kokusal uyarı

Kedinizin koku alma duyusu, dünyayı nasıl algıladığını çok etkiler. Bu yüzden, zekalarını geliştirebilmek için koklama yetilerini de geliştirmeleri gerekir. Kedi nanesi, genelde kedilerin koku duyularını uyaran en güzel bitkidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.