Hamsterlar İnsanlarla Nasıl İletişim Kurarlar?

Kendine güven, beden dili ve sesler hamsterın insanlarla iletişiminde temel etkenlerdir.
Hamsterlar İnsanlarla Nasıl İletişim Kurarlar?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan avukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Hamsterlar, çok fazla alanı olmayan evler için ideal evcil hayvanlardır. Ayrıca kendilerine eşlik edecek bir evcil hayvan isteyen, ancak onlara çok fazla zaman ayıramayan sahipler için de idealdir. Bu küçük hayvanları mutlu etmek için hamsterların sahipleriyle nasıl iletişim kurduğunu bilmeniz gerekir.

Hamsterların ortalama ömrü iki ila dört yıldır. Bir köpek ya da kedi kadar bakıma ihtiyaçları yoktur; onları kafeslerinden çıkarmak ve beş dakika egzersiz yaptırmak yeterli olacaktır.

Hamsterlar çok küçük olduklarından çok fazla yiyeceğe ihtiyaç duymazlar ve uzmanlar onlara sadece tam olarak ihtiyaç duydukları kadar vermenizi tavsiye eder. Bu küçük kemirgenler stokçu olma eğilimindedir, bu nedenle hamster iletişimindeki işaretleri anlamak çok önemlidir.

Hamsterı ikramlarla sakinleştirmek

Bir hamster yetiştirmenin en iyi yolu, buna küçük yaştan itibaren başlamaktır. Bu şekilde, küçük hayvanı sakinleştirirken onun davranışlarını anlar ve ikramlarla ödüllendirebilirsiniz.

Doğru hamster beslenmesi, kemirgenlerin uzun ömürlü olmaları için gerekli olan tuzlar, mineraller, lif oranı yüksek, yağ oranı düşük ve bol vitaminli bir diyetten oluşur.

Bu özellikler, diyetinde gerekli olan lif ile tahıl ve tohumlarda elde edilebilir. Enerji dolu olmaları için gerekli vitaminlerin olması durumunda meyve ve sebzeler tavsiye edilir.

Bir hamster yemek yiyor

Tüm bu yiyecekler küçük miktarlarda ve dikkatli bir şekilde sağlanmalıdır. Kafeste yiyecek kalır ve bozulursa hamstera zarar verebilir. Bu nedenle evcil hayvan dükkanlarında satılan kuru mamalar çok daha dayanıklı oldukları için şiddetle tavsiye edilir.

Bir hamsterin diyetinde kesinlikle yasak olan şeyler, genel olarak tuz, çikolata, yağlar ve tatlılardır. Ayrıca güvenliğini sağlamak için kişniş, yaş sebzeler, maydanoz, üzüm, havuç, pancar ve donmuş sebzelerden uzak durulmalıdır.

Hamsterlar güvenle iletişim kurar

Hamsterı ikna etmenin, ikramlara ek olarak başka bir yolu daha var. Sesiniz ve ellerinizle kemirgenlere size güvenebileceğini gösterebilirsiniz.

Yeterli boş zamanı olan kişilerin, küçük arkadaşlarını çok sıkmadan, ancak kaçmaması için yeterli güçle ellerine almaları önerilir. Yapılacak bir sonraki şey, hamsterın ne yaptığını gözlemlemektir.

Bir kemirgenle iletişim kurmanın bir başka yolu da  benzersiz sesler çıkarmak veya onunla uzaktan konuşmaktır. Bu şekilde küçük kemirgen, onu elimize almamızı veya bir ziyafetle şımartmamızı istemeye başlayacaktır.

Hamsterlar beden dili aracılığıyla iletişim kurarlar.

Gördüğümüz bu kalıplara ek olarak, hamsterın vücut dilinin diğer unsurlarını da anlayabiliriz; şimdi gün boyunca hareketlerini gözlemlemeyi öğreneceğiz.

sahibinin avcunun içinde duran hamster

Vücudunu yavaşça germesi, küçük arkadaşınızın mutlu ve rahat olduğu anlamına gelir. Ancak kendini zorlayarak temizlerse, kıvrılırsa ya da sırt üstü yatarsa, bunun nedeni tehdit ve korku hissetmesidir.

Küçük hamsterlarda korku ve tehdit duygusuyla yüzleşmenin yolu, kuyruğu dik bir şekilde yürümek veya küçük kulaklarını katlayarak yürümektir.

Hamster zıplar, kazar ve bir şeyler taşırsa, iyi bir ruh halinde olduğu anlamına gelir. Hamster yuvasına çok fazla malzeme taşıyorsa yavrularına kavuşmaya hazırlanıyor olabilir ve bu onu kendi haline bırakmanın tam zamanıdır.

Hamster huysuzlaştığında, sadece yorgun olabilir ve onu kafesinde dinlenmeye bırakmanın zamanı gelmiştir. Esnediğinde veya sinirlendiğinde dinlenmelerine izin verilmesi de tavsiye edilir.

Sesler aracılığıyla hamster iletişimi

Bir hamsterın sahibiyle iletişim kurmasının bir başka yolu da çıkardığı seslerdir. Bir hamster horladığında veya dişlerini gıcırdattığında, kendini tehdit altında hissettiği anlamına gelir.

Cırlama, mırıldanma ve hırlama, saldırganlığı, kişisel alanına ve sessizliğe duyulan ihtiyacı ifade eder. Ayrıca, bazı dişiler yavrularını yemeye çağırmak veya onlara yakın durmak için yumuşak sesler çıkarırlar.

Hamsterların çok bölgeci olduklarını ve karınlarını kendilerinin olarak işaretlemek istedikleri her şeye sürtmeyi sevdiklerini unutmayın. Onlar da gece hayvanlarıdır, bu yüzden çok fazla ışık onlar için iyi değildir.  • Hugues, B., Navaroli, F. & Torres, M. (2011). Roedores como mascotas. Hámster. Revista Cubana de Ciencias Veterinarias, 32 (1), 21-25.

Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.