Hamster Isırığı İçin Endişelenmeli misiniz?

Bir hamsterın sizi ısırmasının birçok nedeni vardır. Peki bir hamster ısırığı için endişelenmeli misin?
Hamster Isırığı İçin Endişelenmeli misiniz?

Son Güncelleme: 24 Haziran, 2021

Hamsterlar tatlı, sevimli hayvanlardır ve onlarla oynamak ve onları okşamak için onları yakalamak isteriz. Ancak evcil hayvanınız bundan her zaman çok memnun olmayabilir ve bazı durumlarda sizi ısırabilir. Peki bir hamster ısırığı için endişelenmeli misiniz?

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, birçok ebeveyn, hamsterları çocuklarını ısırırsa endişelenirdi. Hamsterlar neden ısııyorlar? Ve bu konuda ne yapmalısınız? Endişelenmeli misiniz? Bugün, tüm bu soruları ve daha fazlasını cevaplayacağız.

Hamsterım neden ısırıyor?

Görme yetenekleri nispeten zayıf olduğu için hamsterlar esas olarak koku alma duyularına güvenirler. Tanıdık olmayan bir koku algıladıklarında, genellikle kendilerini savunmak için ısırırlar.

 • Eve yeni bir hamster getirdiğinizde, tanıdık olmayan çevreye, insanlara ve hatta diğer evcil hayvanlara uyum sağlamak için zamana ihtiyacı vardır. Bu kadar çok yeni şeyi aynı anda koklamanın ne kadar kafa karıştırıcı olduğunu hayal edebiliyor musunuz?
 • Tüm bu yeni kokulara ek olarak, onları kucaklamaya çalışırsanız, hamsterınız bunalabilir ve sizi ısırmaya çalışabilir.
 • Diğer bir sebep ise evcil hayvanınızın ellenmeye alışık olmaması olabilir. Bu nedenle, biri onu almaya çalışırsa, tehdit altında hissedebilir ve ısırabilir.
 • Elleriniz yemek kokuyorsa, hamsterınız parmaklarınızı gerçek yemek sanarak ısırabilir.
 • Hamsterler ayrıca üreme döngülerinin belirli aşamalarında daha huysuz olabilirler.

Bir hamster sizi ısırırsa ne yapmalısınız?

Bazen bir hamster ısırdığında cildinize yapışıp kalabilir. Elinizi sıkmak, düşmeyi durdurmak için otomatik olarak daha da sertleşeceğinden, durum daha da kötüleşebilir.

Çığlık atarsanız, sadece hamsterınızı daha çok korkutursunuz. Sakin kalmak ve hareket etmemeye çalışmak en iyisidir. Şu anda, hayvanın sana güvenmesine ihtiyacınız var. Yapılacak en iyi şey, hayvanı yavaşça kafesine geri yerleştirmektir. Hala bırakmıyorsa, diğer elinizle biraz okşayabilir ve sakinleşmesine yardımcı olmak için yumuşak bir şekilde konuşabilirsiniz.

Unutmayın, evcil hayvanınız sizden çok daha korkuyor ve size güvenebileceğini bilmesi gerekiyor. Çığlık atmak veya hamsterınıza vurmak onu sadece daha fazla korkutur ve bir dahaki sefere sizi daha da fazla ısırabilir.

Öyleyse, bir hamster ısırığı için endişelenmeli misin?

Kısa cevap: hayır. Özellikle hayvan uzun süre kilitlendiğinde canınızı acıtsa bile… Biraz sabun, ılık su ve pamuk ile yarayı kısa sürede temizleyebilirsiniz.

Evcil hayvanınız aşılanmamışsa ve yara derinse bir doktora görünmek en iyisi olacaktır. Ancak, bu oldukça nadirdir.

Sizi ısırmadan önce hamster nasıl alınır

Tüm bunların ışığında kendinize şu soruyu soracaksınız: Bir hamster sizi ısırmadan nasıl yakalarsınız? Şimdi izleyebileceğiniz bazı basit adımlara bir göz atalım:

 • Onları mümkün olduğunca az elinize alın. Hamsterler bağımsız hayvanlardır ve tutulmaktan her zaman hoşlanmazlar.
 • Ellerinizi yıka. Öğle yemeğinde yediğiniz sandviç veya son zamanlarda dokunduğunuz herhangi bir şey yerine evcil hayvanınızın sizi koklaması önemlidir. Çok fazla ilginç koku sadece kafasını karıştırır ve ısırma olasılığını artırır.
 • Sizi hafifçe ısırırsa, elinizi çekmeyin. Bu sadece sizi tanımak içindir.
 • Elinize almadan önce hamsterınızın sizi koklamasına izin verin. Evcil hayvanınızı aniden kapmak sadece onu korkutur.
 • Evcil hayvanınızın size gelmesine izin verin. Her iki elinizi de kafesin içine koyun ve hamsterınızın kendi isteğiyle yaklaşmasına izin verin. Sizi koklamasına ve parmaklarınızı ısırmasına izin verin, belki o zaman ele alınmaya hazır olur.
 • Gereksiz strese neden olabileceğinden hamsterınızı çok uzun süre tutmayın.

Gördüğümüz gibi, bir hamster ısırığı için endişelenmenize gerek yok. Ancak bu basit kurallara uyarsanız, hamsterınızın sizi ısırma olasılığı çok daha düşük olacaktır. İlginizi çekebilir ...

Hamsterlarda Tümörlerin Nedenleri, Belirtileri ve Tedavileri
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Hamsterlarda Tümörlerin Nedenleri, Belirtileri ve Tedavileri

Hamsterlarda yaşamlarının sonlarına doğru tümör oluşur, ancak ölümlerinin nedeni genellikle bu değildir. Bu kemirgenlerin yaşam beklentisi oldukça ...


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.