Hamsterların Davranışları Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

29 Haziran 2021
Çoğu insan, kedilerin ve köpeklerin nasıl davrandığı konusunda oldukça iyi bir fikre sahiptir. Fakat hamsterların davranışları hakkında gerçekten ne kadar bilginiz var?

En yaygın evcil hayvan türleri söz konusu olduğunda, kediler ve köpekler kesinlikle listenin başında gelir. Ve eğer başka bir hayvan türünü seçerseniz, bilinçsizce onun bir köpek ya da kedi gibi davranmasını beklersiniz. Bununla birlikte, her evcil hayvan davranışında benzersizdir. Bugün özellikle hamsterların davranışları hakkında konuşacağız. Bu şekilde, evcil hayvan olarak sahip olmaya karar verirseniz ne bekleyeceğinizi bileceksiniz.

Hamsterlerin davranışlarını anlamayı kolaylaştırmak için, bir sonraki makalede onların bazı özelliklerini analiz edeceğiz.

Hamsterların davranışları hakkında derinlemesine bilgi edinin

Hamsterlar gece hayvanlarıdır, bu da onları köpek ve kedilerden çok farklı kılar. Bu nedenle davranışları da oldukça farklıdır. Yaptıkları hareketlere ve bu hareketlerin ne anlama geldiğine bakalım.

Yalama

Hamsterlerin kendilerini yaladığını bilmek şaşırtıcı gelebilir. Bunu yaptıklarında, ayaklarıyla başlarlar ve sonra vücutlarının geri kalanına geçerler. Bakımı için çaba harcayan bir hamster, mutlu bir hamsterdır.

avucunda hamster tutan çocuk

Esneme

Hamsterların davranışları söz konusu olduğunda, esneme ve gerinme en karakteristik özelliklerden ikisidir. Hamsterlar gerilip esnediğinde, bu mutlu oldukları anlamına gelir. Dahası, bulundukları yerde ve etraflarındaki insanlarla rahat olduklarının bir işaretidir.

Oturma

Hamsterınızın kulakları dik, neredeyse ayakta durur gibi arka ayakları üzerinde oturduğunu görebilirsiniz. Bu, minik evcil hayvanınızın söylediklerinizi ve ortamdaki diğer sesleri dikkatle dinlediği anlamına gelir.

İşaretleme

Hamsterlar da bölgesel hayvanlardır ve bu nedenle alanlarını işaretlemeyi severler. Vücutlarının ortasında, yani karınlarında ya da başka bir deyişle göbeklerinde koku bezleri vardır.
Bu, hamsterların vücutlarının bu bölümünü neden kokularını bırakmak istedikleri farklı nesnelere sürttüğünü açıklar. Bunu yaparken, bölgelerini etkili bir şekilde işaretlerler.

Sesler

Hamsterların çıkardığı, cıvıltı veya gıcırtı gibi çeşitli farklı sesler vardır. Bu özel ses, gergin veya korkmuş oldukları anlamına gelir. Özellikle yeni bir yere vardıklarında olur. Ancak yeni ortamlarına alıştıklarında ses kesilecektir.

Hamster dişlerini gıcırdattığında, bu onların yalnız olmayı tercih ettiklerini ilan ettikleri anlamına gelir. Bu durumda, sizi ısırabilecekleri için onları kucaklamaktan kaçınmanızı öneririz.

Hamster tısladığında, bir kedininkine benzer bir pozisyona girer. Çömelirler, ağızlarını açarlar ve ön patilerini kaldırırlar. Bu, çok korktukları ve tehdit altında hissettikleri anlamına gelir.

Kafeslerinin parmaklıklarını ısırmak

Bir hamster kafesinin parmaklıklarını ısırdığında, bu dikkatinizi çekme girişimidir. Çoğu zaman hamsterlar bunu en çok yalnız hissettikleri öğleden sonra veya akşam saatlerinde yaparlar. Bunun olmasını önlemek için çubukların arasına tuvalet kağıdı koyun veya kemirmeleri için başka bir şey verin.

Hamsterınız elinizi ısırırsa ne yapmalısınız?

Hamster söz konusu olduğunda sahibinin ellerini ısırmak normal bir davranıştır. Normalde bunu ellerinizde yemek artıklarının kokusunu alabildikleri için yaparlar. Bu nedenle, hamsterınızı kaldırmadan veya okşamadan önce ellerinizi iyice yıkadığınızdan emin olun… Özellikle de yiyecekle uğraşıyorsanız.

Ayrıca, evcilleşmek için her hayvanın zamana ihtiyacı olduğunu unutmayın. Bu nedenle, sabır anahtardır.

Bir hamsterın davranışını değiştirmek için ipuçları

Hamsterların kaçma eğilimi vardır. Bu nedenle yiyecekleri zeminin farklı noktalarına yerleştirebilirsiniz. Ayrıca evin içinde dolaşırken ekstra dikkatli olmayı da unutmayın. Yapmak isteyeceğiniz son şey yanlışlıkla evcil hayvanınızın üzerine basmaktır!

bir kaya üzerinde duran hamster

Birçok hamster sahibinin sorduğu şey, evcil hayvanlarının tuvalet davranışlarını değiştirip değiştiremeyecekleridir. Cevap Evet! Hamsterınızı belirli bir yere tuvaletini yapması için eğitebilirsiniz. En iyi yol, hayvanınızın kafesine yerleştirmek için bir evcil hayvan mağazasından mini bir tuvalet satın almaktır.

İçerisine, idrara batırılmış bir katman yerleştirin. Ardından hamsterınızı üstüne koyun ve doğanın kendi akışına girmesine izin verin.

Gördüğünüz gibi, her tür benzersizdir ve hamsterların davranışları diğer evcil hayvanların davranışlarından farklıdır. Bir hamsterınız varsa veya almayı düşünüyorsanız, evcil hayvan beslemenin büyük bir sorumluluk olduğunu unutmayın. Hamsterınıza ihtiyacı olan sevgiyi ve bakımı verin.

  • Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals (2014) How to take care of your hamster. Recuperado el 8 de enero de 2022, disponible en: https://www.rspca.org.uk/documents/1494939/0/How+to+take+care+of+your+hamster+%28PDF+1.21MB%29.pdf/1fe52927-6265-18e4-1135-6a1a875f7a6a?t=1571906231447
  • Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals (sf) How to take care of your hamster. Recuperado el 8 de enero de 2022, disponible en: https://www.rspca.org.uk/adviceandwelfare/pets/rodents/hamsters/environment
  • Altamirano, C. (2016) EVALUACIÓN DE DIETAS PROTEICAS DE ORIGEN ANIMAL Y VEGETAL EN LA EFICIENCIA PRODUCTIVA DEL HÁMSTER DORADO (Mesocricetus auratus). (Tesis de grado, Universidad Tecnica de Ambato).