Logo image
Logo image

Hamsterınızın Mutlu Olduğunu Nasıl Anlarsınız!

3 dakika
Hamsterınızın mutlu olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız stres ve hastalık olmadığını gösteren belirtilere dikkat etmelisiniz. Burada en belirgin olanları öğrenebilirsiniz.
Hamsterınızın Mutlu Olduğunu Nasıl Anlarsınız!
Son Güncelleme: 23 Ocak, 2022

Köpekler ve kediler gibi, uzun süredir insanların etrafında olan belirli hayvanlarda mutluluğu tanımak nispeten kolaydır. Bununla birlikte, daha yakın zamanda evcilleştirme sürecinden geçen diğerlerinde, işaretler daha az sezgiseldir. Bugünün makalesinde hamsterınızın mutlu olup olmadığını nasıl anlayacağınızı öğrenin!

Hamsterler, davranış alanında en popüler ve aynı zamanda en az çalışılan evcil hayvanlardan biridir. Bu nedenle, onların bakımına olan tüm bağlılığınıza rağmen, hamsterınızın mutlu olup olmadığını merak edebilirsiniz. Bu makalede, size küçük kemirgeninizin refahı ve mutluluğu ile doğrudan bağlantılı bazı davranışsal işaretler hakkında her şeyi anlatacağız, bu yüzden kaçırmayın.

Hamsterımın mutlu olup olmadığını nasıl anlarım?

Hamsterlar, birçok küçük yırtıcı hayvanın beslenmesinin bir parçası oldukları için utangaç ve ihtiyatlı hayvanlardır. Ek olarak, vahşi doğadaki yaşam tarzları yalnızdır ve sosyal iletişimleri oldukça seyrek ve insan algısı için sezgisel değildir.

Bununla birlikte, bir evde yaşayan bir hamsterın genel refahı, mutluluğu ile doğrudan ilişkilidir. Bu fikre dayanarak, küçük kemirgeninizin hayattan memnun olduğuna dair bazı açık işaretler var!

Hamsterlar doğal ortamlarında avdır. Bu nedenle, kendi türleri dışındaki tüm türlere karşı şüpheci ve temkinli olma eğilimindedirler.

Normal olarak yer, içer, idrar yapar ve dışkılar.

Genel olarak, stres ve rahatsızlık, herhangi bir hayvanın fizyolojik işlevleri üzerinde doğrudan bir yansımaya sahiptir. Bu, bir hamster sürekli bir korku veya endişe durumunda yaşıyorsa, er ya da geç iştahı, susuzluğu, uykusu ve sindirim sisteminin normal işleyişi etkilenecektir.

Buna ek olarak, devam eden stres durumları genellikle sağlık sorunlarına yol açacaktır. Bu duygusal koşullar, kemirgenin yemeyi ve hatta içmeyi bırakmasına neden olacak ve bu da idrar ve sindirim bozukluklarına yol açacaktır.

Some figure

Hamsterınız kendini tımar ediyor

Hijyen, küçük kemirgeninizin günlük yaşamının çok önemli bir parçasıdır. Tımar, temiz kalmanın, aynı zamanda sakinleşmenin ve rahat hissetmenin bir yoludur. Bu davranışı gözlemlerseniz, hamster etrafındaki tehlikeyi algılayamaz. Çoğu hayvanın temizlik ve tımar sırasında en zayıf durumda olduğunu unutmayın.

Uzanır ve esner

Bu, mesaj vermeyen bir jest gibi görünebilir, ancak hamsterın uyurken rahat ve dinlenmiş olduğunun bir işaretidir. Stresli veya mutsuz bir kemirgen her zaman tetikte kalır ve hafif uyur, bu nedenle uykusundan uyandıktan sonra esnemez.

Aktif olması

Uyuşukluk bir hayvanda asla iyiye işaret değildir. Bir hamster için en normal şey, kafesinin etrafında hareket etmesi, mümkün olduğunda evde oynamak için dışarı çıkmak istemesi, bir yuva inşa etmesi vb. Aksine, bütün gün hiçbir şey yapmadan bir köşede kalırsa, muhtemelen zihinsel veya fiziksel bir sağlık sorunu yaşıyor demektir.

Hamsterlar gece hayvanlarıdır. Bu nedenle gündüzleri dinlenirler ve geceleri son derece aktif hale gelirler.

İyi görünüyor

Genel görünüm, hamsterınızın sağlığı kadar mutlu olup olmadığını anlamanın da iyi bir yoludur. Mutlu, sağlıklı bir kemirgen parlak, tüylü bir kürke, net bir bakışa sahiptir ve küçük burnu sürekli çevresini koklayarak hareket eder.

Hamster oynuyor ve çevresini keşfediyor

Korkmuş veya sağlığı kötü olan bir kemirgen, çevresindeki nesnelerle oynamaz veya etkileşime girmez. Ayrıca, günlük egzersizini yapmak için kafesinden çıkarmak istediğinizde, bunu yapmaya istekli ve mutlu olmalıdır.

Kendisini elinize almanıza izin verir

Önceki paragraflarda belirtildiği gibi, hamsterler güvensiz olma eğilimindedir. Evcil hayvanınızla güvene dayalı bir ilişki kurmak ve bunu sürdürmek, sizin için çaba gerektiren günlük bir iştir.

Böyle bir kemirgen için dev bir el tarafından havaya kaldırılmak vahşi doğada yırtıcılığa eşdeğerdir. Bu nedenle, bu işlemi hamsterınız için stressiz hale getirmek çok önemlidir. Değilse, bu etkileşimin ona mutluluk getirmesi pek olası değildir.

Hamsterımı nasıl mutlu edebilirim?

Hamsterınızın duygusal açıdan iyi durumda olmasını sağlamak için iki temel faktör vardır: bakımın kalitesi ve onunla olan ilişkiniz. İkincisi, belirtildiği gibi, zaman ve sabır gerektirir. Bu süreçte bazı ısırıklara katlanmak zorunda kalabilirsiniz ve yolun iniş çıkışları olabilir, ancak kemirgeninizle olan tüm etkileşimlerin rahat, güvenli ve saygılı olmasını sağlamaya çalışmanız çok önemlidir.

Zamanla, hayvan sizin elinizde olmanın güvenlik, eğlence ve ara sıra yapılan muamele ile eş anlamlı olduğunu öğrenecektir.

Öte yandan, iyi bakım çeşitli faktörleri kapsar. Hamsterın ihtiyacına uygun bir kafesi olmalı, her gün egzersiz yapmalı ve tabii ki onu doğru bir şekilde beslemelisiniz. Çevrelerindeki diğer hayvanların varlığı veya yüksek sesler gibi stres kaynaklarını azaltmak da bu bakımın bir parçasıdır.

Some figure

Tabii ki hamsterınızın egzotik hayvanlar konusunda uzmanlaşmış bir klinikte düzenli sağlık kontrolünden geçmesini sağlamalısınız. Bu hayvanlarda hastalık belirtilerini tanımak, semptomlarını gizleme eğiliminde olduklarından bazen oldukça zordur. Hamsterınızın iyi bir yaşam kalitesine ve sağlığına sahip olduğundan emin olmak, onların mutluluğunu sürdürmenin en iyi garantisi olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Cuidados básicos de los hámsters. (s. f.). La Madriguera. Recuperado 13 de enero de 2022, de https://www.madrigueraweb.org/articulo/cuidados-basicos-de-los-hamsters
  • Bethell, E. J., & Koyama, N. F. (2015). Happy hamsters? Enrichment induces positive judgement bias for mildly (but not truly) ambiguous cues to reward and punishment in Mesocricetus auratus. Royal Society open science2(7), 140399.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.