Hamsterlarda Tümörlerin Nedenleri, Belirtileri ve Tedavileri

20 Mayıs 2021
Çoğu hamsterda yaşamının sonuna doğru tümör oluşur, ancak ölümlerinin nedeni genellikle bu değildir. Bu kemirgenlerin yaşam beklentisi ne yazık ki oldukça kısadır.

Hamsterlarda tümör oluşumu nadir değildir ve bu hayvanların yüksek bir yüzdesinin yaşamlarının bir noktasında vücutlarında bir yumru oluşacaktır. (Evcil olanlar, vahşi akrabalarından daha uzun yaşarlar.) Hayvanı severken kolayca bir tümörü fark edebilirsiniz. Bunun veterinere danışılması gereken çok önemli bir konu olduğunu unutmayın.

Neyse ki, hamsterlardaki çoğu tümör kötü huylu değildir. Aslında alınması oldukça kolaydır ve hamster daha sonra hızla iyileşir. Bu yüzden evcil hayvanınızda bir tane bulursanız paniğe kapılmayın, ama bu durumu küçümsemeyin. Kemirgenlerde bu durum hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Hamsterlarda tümör oluşmasının olası nedenleri

Çoğu hayvanda olduğu gibi, tümörlerin nedenleri hala bilinmemektedir. Bu nedenle, yumru birden fazla faktöre veya hatta genetik nedenlere bağlı olabilir.

Her şeyden önce, bir tümörün görünürde amacı olmayan anormal bir aşırı hücresel büyüme olduğunu bilmelisiniz. İki ana türü vardır:

 • İyi huylu, yayılmayan
 • Kötü huylu, vücudun herhangi bir yerine yayılabilen, hastalığa neden olabilen ve ölüme neden olabilen

Neyse ki evcil hamsterlerin sadece % 4’ünde kötü huylu bir tümör görülür. Çoğunlukla, bu doku kitleleri, erişilebilir bir yerde olduklarında kolayca çıkarılabilen iyi huylu neoplazmalardan oluşur.

Diğer yandan, hamsterlerdeki en yaygın kötü huylu tümörler, nodal lenfosarkomlar, adrenal bezlerin kanseri ve uterus adenokarsinomlarıdır. Zamanında tespit edilseler bile, bu hayvanların yüksek metabolik hızları nedeniyle böyle durumlarda hayatta kalma sanları oldukça düşüktür.

hamsterlarda tümör
Hamsterın tümörü olup olmadığını belirlemek için klinik işaretler

Hayvanı her gün incelediğiniz ve vücutlarının şekline alışkın olduğunuz sürece, iyi huylu tümörlerin deri altındayken tespit edilmesi kolaydır. Evcil hayvanınızın anatomisine aşinaysanız, herhangi bir düzensizliği etkin bir şekilde fark etmeniz daha kolay olacaktır.

Kasık ve koltuk altı gibi hareketi engelleyen bir bölgede veya (çiğnemeyi zorlaştıran) ağız içinde olmadıkları sürece, iyi huylu tümörler şüpheli bir yumru varlığının dışında asemptomatiktir.

Aksine, tümör iyi huylu olsun ya da olmasın herhangi bir iç organa yerleşmişse, aşağıdaki gibi semptomlar olacaktır:

 • Anoreksi veya iştahsızlık
 • Artan su ihtiyacı, özellikle böbrek üstü bezi tümörlerinde
 • Saklanma davranışı
 • Anormal dışkılama
 • Hayvan aynı miktarda yiyecek yemesine rağmen kilo alımı veya kaybı (bu, böbrek üstü bezi tümörlerinde de yaygındır)
 • Kendi kendini temizleme yatarsizliği
 • Yamalar halinde anormal saç dökülmesi

Bu klinik belirtilerden herhangi biri, bir tümörün gelişmesine bağlı olabilir. Bu nedenle, hayvanınızın konsültasyondan önceki haftalardaki genel durumu hakkında veterinere bilgi vermeniz çok önemlidir.

Bu semptomların kanserden değil hormonal dengesizliklerle ilgili diğer durumlardan kaynaklandığı zamanlar vardır. Bu yüzden, veteriner teşhisi şarttır. Egzotik evcil hayvanlar konusunda uzmanlaşmış bir veterinere danışmayı ihmal etmeyin.

Herhangi bir tedavisi var mı?

Genel bir kural olarak, hamsterlardaki tümörlerin alınması en yaygın tedavi yöntemidir. Veteriner, hücre kütlesinin tam konumunu belirlemek için bir ultrason da yapabilir.

Bunu yaptıktan sonra tümörü alıp alamayacaklarını anlarlar. Mutlaka bir veterinere gidin ve eğer öneriyorlarsa komplikasyonları önlemek için mümkün olan en kısa sürede tümörü almalarına izin verin.

Veterinerler inhalasyon yoluyla anestezi kullanırlar, bu nedenle bu prosedür hamsterlarda diğer türlere göre daha riskli değildir. Bununla birlikte, bu tür küçük hayvanlarda yapılan ameliyatlar, hipotermi veya normalden biraz daha fazla kan kaybı kolayca ölmelerine sebep olabileceğinden tehlikelidir.

Ameliyat, hayvanı nadiren aşırı derecede tehlikeye atabilir. Çıkarılan tümörlerin büyük çoğunluğu cilde yakın olduğundan bu yaygın değildir. Ek olarak, bir yaşındaki bir hayvanın yaşam süresi sadece iki yılken ameliyat geçirmesinin iyi bir fikir olup olmadığı konusunda kararsız kalmak da yaygındır.

Hamsterlarda tümör konusunda son yorumlar

Hamsterların yaşam beklentisi kısadır ve tümörler genellikle yaşamlarının sonuna doğru ortaya çıkar. Bir evcil hayvanı bırakmak her zaman zordur, ancak çoğu zaman doğal akışa izin vermek en iyisidir. Sadece evcil hayvanın yaşam kalitesi önemli ölçüde düştüğünde harekete geçin.

 • Donnelly, T. M. (2004). Disease problems of small rodents. Ferrets, Rabbits, and Rodents, 299.
 • Hosseininejad, M., Dezfoolian, O., Hosseini, F., & Kabir, F. R. (2008). Lymphoma in Syrian hamster. Pakistan journal of biological sciences: PJBS, 11(18), 2289-2290.
 • Kondo, H., Onuma, M., Shibuya, H., & Sato, T. (2008). Spontaneous tumors in domestic hamsters. Veterinary pathology, 45(5), 674-680.
 • Jelinek, F., Felsberg, J., & Mestan, M. (2013). Familial incidence of mammary gland tumours in the Djungarian hamster (Phodopus sungaros): a case report. Veterinarni Medicina, 58(8).