Guinea Pig Nasıl Evcilleştirilir: Bazı Tüyo ve Öneriler

Bu küçük tüylü canlılar tam anlamıyla sağlam kişilik sahibi arkadaşlar. Ayrıca, eğer ele gelmeye pek alışkın değillerse, insanlarla birlikteyken ürkek davranabiliyorlar.
Guinea Pig Nasıl Evcilleştirilir: Bazı Tüyo ve Öneriler

Son Güncelleme: 29 Kasım, 2019

Bir Guinea pig nasıl evcilleştirilir diye merak ediyorsanız, bunu daha çok hayvanınızın kişiliğine bağlı olarak gerçekleştirebileceğinizi bilin. Guinea pigler, alışkın olmadığı durumlarda normal olarak ürkek davranırlar, çünkü kendi yaşam alanlarında bile genellikle avlanan hayvan durumunda kalıyorlar. Bu da, zaman zaman, kendilerini tehlikede hissettiklerinde kuvvetli tepki vermelerine sebep oluyor.

Bu durum, daha çok, bebekliklerinden itibaren sosyal ortama uyum sağlayamamış Guinea pigler için geçerli. Yani, eğer bir ev hayvanı alırsanız, yani evde doğmuşsa, pet shoptan alacağınız hayvana göre daha arkadaş canlısı ve daha az tedirgin olacağını göreceksiniz.

Bazıları insanlarla beraberken ürkek ve gergin olabiliyor. Bu durum, Guinea piginizi evcilleştirmek için biraz daha zamana ihtiyacınız olduğu anlamına geliyor.

Bir Guinea pig nasıl evcilleştirilir?

Bir Guinea pigi evcilleştirmeye çalışmaya başlamadan önce, kendiniz ile en sevdiği şeyler arasında bir bağ oluşturmalısınız. En sevdiği şeyler için en güzel örnekler taze yeşillikler ve küçük meyve parçalarıdır. Guinea piginiz, bunlara hayır demekte gerçekten çok zorlanacaktır!

Her denemenin başlangıcında, kafesinin içinde size engel olabilecek herhangi bir oyuncağı veya diğer eşyayı oradan çıkartın. Bunun ardındaki düşünce, arkasına saklanabileceği hazır bir yer olmasın. Bu süreç boyunca ikinizin arasına herhangi bir şeyin girmesi istemeyeceğiniz bir şeydir. Bu, ayrıca, Guinea piginiz için de size ve kendisini bekleyen lezzetlere odaklanması açısından daha iyi olacaktır.

Güzel birşey vererek yakınlık kurun

Önce, günde birkaç defa Guinea piginizin kafesinin veya yaşadığı yerin civarında bulunarak başlayın. Kafesin içini düzenlerken veya içerisine yiyecek ve su koyarken yumuşak bir ses tonu kullanın. Bu aşamada, Guinea piginize dokunmaya veya onu elinize almaya çalışmayın.

Guinea pig elinize geliyor mu?

Sizin onun civarında olmanıza alıştığında, onunla yumuşak bir tonda konuşurken seveceği bir şey uzatın. Eğer uzattığınız bu yiyeceği elinizden alırsa devam edebilirsiniz. Eğer korkmuş görünüyorsa ve yiyeceği elinizden almazsa, teklifinizi geri alın ve yiyeceği ona vermeden elinizde tutun.

Güven oluşturun

Bu yiyecek ikramı sürecini, gelip elinizden yiyeceği alıncaya kadar devam ettirin. Bu aşama, genellikle, bir hafta veya biraz daha uzun sürebilir, bu nedenle, sabırlı olmalısınız. Guinea pigler, çoğunlukla geçmiş tecrübelerinden çabuk sıyrılırlar ve elnizden yemeği almaya kısa süre içerisinde geleceklerdir.

Ayrıca, normal yemeğini kafesine koymadan önce bu tür seveceği şeyleri sunmak da yardımcı olabilir, bunu da akılda tutmanızda fayda var. Fakat, kesinlikle gitmenizi bekleyip yiyeceği alacak şekilde, uzattığınızda almadığı şeyi kafese bırakmayın. Size yaklaşmak konusunda rahat hissedene kadar onu elinizle beslemeye çalışın. Sizinle bu sevdiği yiyecek arasında bir bağlantı kurduğunda, size hep koşarak gelecektir.

Guinea pig nasıl evcilleştirilir: Onu sevin

Eğer Guinea piginiz elinizden yemek yemek konusunda şimdi daha rahatsa, onu yumuşakça ve yavaş yavaş sevmeye başlayabilirsiniz. Tek bir parmakla başlayın ve hafifçe parmağınızla arkasına dokunun. Ellinizi arkasında onu tutacakmış gibi sakın kaldırmayın, çünkü bu hareket onu korkutabilir.

Guinea piginiz sizin ona dokunmanız ve sevmeniz konusunda problem yaşamıyorsa, onu tutabilir ve kafesinden dışarıya çıkarabilirsiniz. Onu kollarınızın arasında tutun ve ona bir parça daha seveceği bir yiyecek verin. Bu lezzetli ikramın tadını çıkarırken, onu nazikçe okşayın ve yumuşak bir ses tonuyla onunla konuşun.

Guinea Pig tutan bir çocuk.

Bu tecrübenin onun için son derece olumlu bir tecrübe olmasını sağlamalısınız. Bir kez daha ifade etmek gerekirse, bu durum tamamen en sevdiği yemek ile bu sevecen davranışların birbirleri ile ilişkilendirilmesi ile ilgili. Sizin tarafınızdan elinize ve kucağınıza alınmak konusunda iyice rahat hissedene kadar, bu şekildeki davranışları günde birkaç kere tekrarlayın. Ancak bu seansların her seferinde 10 dakikadan fazla olmamasına dikkat edin.

Bir Guinea Pigi tutmak konusunda öneriler

Bir guinea pig nasıl evcilleştirilir öğrenmek istiyorsanız önce onu nasıl doğru bir şekilde tutabileceğinizi öğrenmelisiniz. Bu son derece önemli bir konu, çünkü onu doğru bir biçimde nasıl tutacağınızı bilmezseniz, onu korkutabilir ya da canını yakabilirsiniz.

Onu elinize almak istediğinizde, sağ elinizi omuzlarının üzerine koyun. Aşağıya doğru baskı uygulamayın. Sonra, baş parmağınızı ön ayaklarının arkasına yerleştirin. Bunu takiben, bir veya iki parmağınızı sırtının ön tarafına yerleştirin ve diğer parmaklarınızı da bu parmakların arkasında tutun. En son olarak da, sol elinizi göbeğinin altına koyun ki, sağlam bir destekle onu taşıyabilin.

Dikkatli olun

Guinea Piginizi yanlamasına tutun ve arka ayaklarının havada asılı kalmamasına dikkat edin. Eğer size direnirse veya sizinle mücadeleye girerse, sol elinizle arka ayaklarını destekleyin. Sırtını ağrıtacağı veya incitebileceği için, onu dikey bir biçimde tutmamaya gayret gösterin.

Onu zeminden alıp kaldırdıktan sonra, göğsünüze yakın bir yere yerleştirin. Bu hareket onun kendisini güvende hissetmesine ve korunduğu hissine sahip olmasına yarayacaktır ve panikten uzakta tutacaktır.

Eğer siz onu aldıktan sonraki birkaç dakika içerisinde huzursuz görünmeye başlarsa, idrarını yapması gerektiği anlamına gelebilir. Eğer huzursuzlanıyorsa, her zaman hemen onu yerine bırakın, böylelikle strese girmeyecektir ve kendini huzursuz hissetmeyecektir. Guinea pigler, sahiplerinin ruh durumlarına karşı çok hassastırlar, yani eğer siz telaşlanır ve işleri yoluna koymak konusunda aceleci davranırsanız, muhtemelen Guinea piginizi evcilleştirmeniz de mümkün olmayacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.