Logo image
Logo image

Gine Domuzları Hakkında 8 İlginç Gerçek

3 dakika
Aşağıdaki gerçekler, kürk türlerine göre farklılaştırılmış tüm gine domuzu ırkları için ortaktır. Bir laboratuvarda mutasyon ürünü olarak ortaya çıkan tüysüz türleri bile vardır.
Gine Domuzları Hakkında 8 İlginç Gerçek
Son Güncelleme: 08 Kasım, 2022

Gine domuzları oldukça komik ve orta büyüklükte kemirgenlerdir. Dışavurumculardır, cana yakınlardır ve harika evcil hayvanlar olarak kabul edilirler. Gine domuzları ile yaşamış olanlar, bu hayvanların ne kadar özel olduğunu bilir, ancak çoğu insan için onlar hakkında hala çok az şey bilinmektedir. Gine domuzları ile ilgili 8 ilginç gerçeği öğrenmek için bu makaleyi okumaya devam edin.

Gine Domuzları Hakkında İlginç Gerçekler

Gine domuzu, Güney Amerika ormanlarından gelen bir kemirgendir. Bu hayvanın zarif bir doğası vardır ve dost canlısı olmaları onları tüm dünyada iyi evcil hayvanlar yapan şeydir. Tüy tiplerine göre farklılaşmış olan birkaç gine domuzu çeşidi vardır. Aşağıdaki ilginç gerçekler, tüm gine domuzu ırkları için ortaktır:

1. Gözleri açık uyuyabilirler

Gine domuzları, birçok yırtıcı hayvanın peşinde olduğu korku dolu hayvanlardır, bu yüzden her zaman tetiktedirler. Gözleri açıkken uyuma yeteneğini geliştirmişlerdir, böylece ani hareketleri algıladıklarında uyanabilirler.

Bazı gine domuzları daima gözleri açık halde uyur, bazıları nadiren de olsa bu şekilde uyur. Evde yeni bir gine domuzu varsa, uyumadığını düşünebilirsiniz, ama fark edemeseniz bile muhtemelen uyuyordur!

2. C Vitamini üretemezler

Diğer hayvanların aksine, gine domuzları normal bir beslenmeyle C vitamini oluşturamazlar. Doğrudan ihtiyaç duydukları tüm C vitaminini diyetleri ile almaları gerekir.

C vitamini eksikliği iskorbüt oluşturur ve kesici dişlerin anormal büyümesi gibi diş problemleri ve göz problemleri oluşturur. Bu nedenle, gine domuzunun diyetiyle ilgilenmeniz çok önemlidir. Gine domuzunuz kırmızı biber, ıspanak, brokoli ve çilek gibi C vitamini bakımından yüksek olan yiyecekleri yemelidir.

3. Yiyecekleri sindirmeyi asla bırakmazlar

Bir gine domuzunun sindirim sistemi kendi başına hareket etmez, fakat hayvan yeni yiyecekler yerken sindirmeye devam eder. Bu hayvanlar yerken, önceki öğünlerini dışkılar. Ayrıca, tüm kemirgenler gibi, dişleri büyümeyi asla bırakmaz.

Bu nedenle, gine domuzları her zaman yakınında yiyecek bulundurmalıdır, çünkü gün boyunca sürekli az miktarlarda yemek yerler. Ayrıca, sindirimine yardımcı olmak ve dişlerini aşındırarak ağız hijyenlerini korumak için kafeslerine saman koyun.

4. Kastilyalı Isabella I, Avrupa’da ilk gine domuzuna sahipti

İspanyol istilacıları Güney Amerika’ya ulaştığında, gine domuzlarını bulmaları uzun sürmedi. Bu istilacılardan biri bir tane gine domuzu almaya karar verdi ve bunu Atlantik’teki seyahatleri mümkün kılan İspanya Kraliçesi Kastilya’lı Isabella I’e getirmeye karar verdi.

5. Birçok ismi vardır

Gine domuzlarının birçok ülkede farklı isimleri vardır. En bilinen isimler kobay fare veya kobaydır, buna rağmen bazen evcil gine veya evcil kobay da denir.

Kimse tam olarak neden Gine domuzu dendiğini bilmiyor. Büyük olasılıkla, yaptıkları gürültü nedeniyle ve domuz yavrusu gibi göründükleri için onlara “Domuz” diyorlar. Ancak Gine’den gelmiyorlar. Bazı insanlar, bir Gineli tarafından satıldıklarını söyler; bu da bu ismi almalarının sebebidir.

6. Sıska domuzlar

Tüyleri olmayan bir tür gine domuzu vardır. Bunlara tüysüz kobay veya “sıska” domuz denir. Mutasyon nedeniyle tüysüz doğmuş laboratuvar kobayının torunlarıdır. Bilim adamı tüylerini kaybetmelerini sağlayan bir gen üretti ve böylelikle bu cins doğdu.

Some figure

Diğer gine domuzlarıyla karşılaştırıldığında soğuk algınlığıyla ilgili sorunları olması dışında normal gine domuzlarıdır. Gine domuzu ırkları hakkında birçok ilginç şey vardır, ancak bu en ilgincidir.

7. Kendi dışkılarını yerler

İğrenç görünebilir ama doğrudur. Gine domuzları sadece kendileri ayırt edebildikleri iki tür dışkı üretir. Bazen bu dışkılardan birini yerler. Bunu yaparlar çünkü bu dışkı vücutları için gerekli besinleri içerir. Gine domuzlarıyla ilgili ilginç gerçeklerin içinde, bu kesinlikle en tatsız olanıdır.

8. Çok zekidirler

Gine domuzları sadece kelimeleri öğrenmek ve emirlere uymakla kalmaz, aynı zamanda problem çözmekten ve yeni numaralar öğrenmekten de zevk alırlar. Gine domuzunuza öğretebileceğiniz basit ve eğlenceli hareketler vardır, ayrıca bir süre düşünmesini gerektiren oyuncakların ve bulmacaların da tadını çıkarabilir.

Gine domuzları, sahibinin evinde rahatça yaşayan küçük kemirgenlerdir. Gine domuzunuzun nasıl iletişim kurduğunu anlayın, çünkü onlar oldukça etkileyici hayvanlardır. Ona kırmızı biberler vermeyi unutmayın ve uzun yıllar dostluğunun tadını çıkarın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Arch-Tirado, E., & Collado-Corona, M. A. (2002). Análisis de vocalizaciones en periodos de soledad en cobayos recién nacidos, como normo-oyentes y con sordera provocada. Cirugia y Cirujanos, 70(6), 442-448.
  • Arch-Tirado, E., Verduzco-Mendoza, A., Azuara-Pliego, E., Hernández-Orozco, F., & Collado-Corona, M. Á. (2005). Utilidad del cobayo como modelo de estudios audiológicos y propuesta de accesos quirúrgicos al oído y cuello. Cirugía y Cirujanos, 73(5), 339-344.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.