Küçük Ama Yırtıcı: Bir Hamster Nasıl Evcilleştirilir?

Küçük boyları onlarla nazik ve dikkatli bir şekilde ilgilenilmesi gerektiği anlamına gelir ancak yine de bazı temel yönergelere bağlı kaldığınız sürece bir hamster'ı evcilleştirmenin kısmen kolay olduğu söylenebilir. 
Küçük Ama Yırtıcı: Bir Hamster Nasıl Evcilleştirilir?
Paloma de los Milagros

Yazan ve doğrulayan biyolog Paloma de los Milagros.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Pek çok çocuk hayvanları sever. Eğer sizin çocuğunuz da tüylü bir arkadaşı olmasını istiyorsa hem sorumluluk hem de maliyet açısından hamster harika bir seçenek olabilir. Üstelik bir hamsterı evcilleştirmek çok zor da değildir.

Hamsterlar avurtlaklar üst sınıfına ait olan küçük kemiricilerdir. Yaygın rastlanan bazı türler heybeli sıçan, roborovski hamsterı, sibirya hamsterı, campbell hamsterı ve çin hamsterı olarak sıralanabilir.

Diğer hayvan türlerine kıyasla hamsterlara bakmak çok daha kolaydır. Küçük boylarının ve sosyal yapılarının yanı sıra bu gerçek onları çocuklar içinen popüler ve en iyi hayvanlardan biri haline getirir.

Ancak her hayvan için geçerli olduğu üzere hamster sahibi olduğunuzda da sorumluluklarınızı bilmeniz gerekir. Her şeyin yolunda gidebilmesi için hamsterınızı evcilleştirmeniz gerekecek.

Ayrıca birden fazla hamstera sahip olmanın onları agresif davranışlara eğilimli hale getirebileceğini de hatırlatmalıyız. Genellikle bölgelerine uyum sağlarlar ve yalnızlığı severler. Bu yüzden bir şeyin kendi bulundukları alanı veya yiyeceği tehdit ettiğini düşünürlerse oldukça şiddetli bir kavga başlatabilirler. Bu kavgalar her zaman mutlu bir şekilde sonlanmaz.

kavga eden hamsterlar

Bir hamster nasıl evcilleştirilir?

İşte bir hamsterın nasıl evcilleştirilmesi gerektiğiyle ilgili en önemli ipuçları:

Yaşam koşulları

Bir hamster alacaksanız, iyi yaşam şartlarına sahip olabileceğini garanti etmelisiniz. Bu yalnızca büyük bir kafes almaktan, hamsterın bulunduğu alanı temiz tutmaktan ve onu iyi bir şekilde beslemekten ibaret değildir.

Çocuklarınız varsa onların hamsterın bir oyuncak olmadığını anlamalarını sağlamalısınız. Hamster, saygı duymaları ve ilgilenmeleri gereken bir canlıdır.

İlk birkaç gün

Hamsterı aldığınız ilk günlerde yeni evine alışması için ona yardımcı olmalısınız. Kafesin dışından ona dokunmamanız en iyisidir. Korku dolu doğaları nedeniyle uzmanlar öncelikle hamsterların varlığınıza ve sesinize alışmalarını sağlamanın en iyisi olduğunu söylerler.

Kafesten çıkarmak

Onu ilk kez kafesten çıkaracağınız zaman kapısını açın ancak onu tutmayın. Ona elinizi uzatın ki sizi tanıyabilsin. Belki bir tür “ödül” niyetine yiyecek de verebilirsiniz. Bu, size karşı pozitif bir tutuma bürünmelerine yardımcı olacaktır.

Tutmak

Sizin etrafınızdayken rahat davrandığını hissetmeye başladığınızda onu elinize almayı deneyebilirsiniz. Aşırı derecede dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın. Çocuklarınızın da bu şekilde davranmaları gerektiğini bildiklerinden emin olun.

hamster tutan çocuk

Oynamak

Siz hamsterınızla ne kadar fazla vakit geçirirseniz o da insanlar etrafındayken kendini o kadar rahat hisseder ve oyun oynamak için o kadar hevesli olur. Her hayvanda olduğu gibi (memeliler ve kuşlar için daha da önemlidir) anahtar onu teşvik etmektir.

Her tür top, tünel, merdiven dizisi veya tekerlek onu eğlendirecektir. Aynı zamanda yeni şeyler yapmayı öğrenecek ve formda kalacaktır.

Oyuncaklara dikkat edin

Bahsettiğimiz oyuncaklar hamster için harikadır ancak onların yanlış kullanılması sağlıklarını veya hayatlarını riske de atabilir. Bunun iyi bir örneği hamster toplarıdır.

Hamsterlar bu topların içine girip kafesin dışında yuvarlanabilirler. Hamsterın topla kendi başına oynamasına izin vermeyip topu iterseniz çok hızlanabilir ve bu nedenle hamster zarar görebilir.

Isırma

Son olarak hamsterızın sizi ısırmasını engellemek istiyorsanız onun çevresindeyken sakin davranmalısınız. Yemek yerken, uyurken veya bir şey içerken ona asla müdahale etmeyin. Hamsterlar geceleri veya öğleden sonraları daha aktif olma eğilimi gösterirler. Bu nedenle onlarla etkileşim kurmanız için bu vakitler daha iyi olabilir.

Bu yazıda bahsettiğimiz tüm tavsiyeler bir hamsterı eğitmenin nispeten içgüdüsel bir süreç olduğunu gösteren iyi örneklerdir. Tek yapmanız gereken onunla bir bağ kurma konusunda sabırlı davranmak ve onunla oynarken ve onu okşarken nazik olmaktır.

Küçük olmaları ve bakılması kolay gibi görünmeleri, onların diğer hayvanlara duyulan saygıyı ve bağlılığı hak etmedikleri anlamına gelmez.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.