Guinea Pig nasıl beslenmeli?

Guinea Pig nasıl beslenmeli?

Son Güncelleme: 07 Ekim, 2018

Guinea Pigler, 4 ila 8 yıl boyunca yaşayan Güney Amerika kökenli kemirgenlerdir. Çok fazla bakım gerektirmezler, çok uyurlar ve çok sevecendirler. Bu yüzden, yoğun temposu olan çocuklu bir aile  için ideal bir evcil hayvandır. Eğer evinize bir tane Guinea Pig almayı düşünüyorsanız, kendinize şu soruyu soruyor olabilirsiniz: Guinea Pig nasıl beslenmeli?

Guinea Pigler otoburdur. Bu demektir ki, beslenmeleri sadece sebzelerden oluşuyor. Pazarda bulabileceğiniz hemen hemen her türlü meyve ve sebzeleri yiyebilir, ancak biz sizlere beslenme gereksinimleri ile, onlara vermemeniz gereken gereken yiyecekleri açıklayacağız.

Başlamadan önce belirtmeliyiz ki,  guine pigler  sadece çiğ sebze ve meyve ile beslenmelidir. Yağ, sos, şeker veya tuz gibi koruyucu veya işlenmiş ürünler tüketemezler. Taze, çiğ, iyice temizlenmiş yiyecekleri çok severek yerler. Yemeklerinde herhangi bir baharata ihtiyaç duymazlar.

Guinea pig sindirim sistemi

Guinea Pig sindirim sisteminin karakteristik özelliklerinden biri, C vitamini sentezini kendi başlarına yapabilmeleridir. Bu nedenle,  ihtiyaç duydukları C Vitamini, beslenme sırasında elde etmelidir.

Guinea Pig beslemek

Guinea Pig için yiyecek planlaması yaparken, C vitamini açısından zengin gıdalar tüketmeleri gerektiğini aklınızda bulundurun. Bu vitaminin eksikliği, dişlerinin dökülmesi, ishal, cilt rahatsızlıkları, şiddetli soğuk algınlığı ve hatta ölüm gibi önemli sağlık sorunlarına neden olabilir.

Guinea Piglerin bir diğer bir özelliği de bağırsaklarının kendi başlarına işlem yapmamasıdır. Bu kemirgenler, besinleri sindirim sistemine iletmek için yeni besinler yiyerek önceki yediklerini ittirirler. O zaman bir ot bile olsa, kafeslerinde her zaman ekstra yiyeceklerin olması çok önemlidirSürekli yemek yemeleri gerekmektedir.

Kafesinde hangi yiyecekler bulundurulmalı

Guine Pig’in kafesinde her zaman için bulundurulması gereken üç çeşit yiyecek vardır.

 • Temiz, içmeye hazır taze su: Genç guinea pigler çok fazla su içmezler, ancak her zaman ulaşabilecekleri bir yerde su bulundurulmalıdır.
 • Bir guinea pigler otobur oldukları için, beslenmelerinde ot vazgeçilmezdir. Sürekli büyüyen dişlerini törpülemeye yardımcı olur. Sindirimi kolaylaştırır ve yuvarlama hareketi için gereken lifleri sağlar. Yoncalı veya çiçekli otlar da dahil olmak üzere sade otlar gibi, satın alınabilecek pek çok ot türü vardır. Hangisini en çok sevdiğine, bırakın evcil hayvanınız karar versin.
 • C vitamini açısından zengin gıdalar. Bahsettiğimiz gibi, bu tür bir beslenme sağlıklı bir guinea pig için şarttır. Hangi gıdalar C vitamini açısından zengindir? Kırmızı ve yeşil biber, domates, çilek, vişne (çekirdeksiz!) ve brüksel lahanası çok fazla miktarda C vitamini içerir. Pazı, ıspanak ve şalgam yaprakları gibi yapraklı yeşillikler de oldukça faydalıdır. Guinea pigleriniz bu tür sebzeleri günde en az bir kez tüketmelidir.

Guinea Pig beslenmesinin diğer yönleri

Kural olarak, guniea pigler meyve ve sebzeler yerler. Ancak beslenme şekilleri yalnızca C vitamini açısından zengin gıdalar ile sınırlı değildir. Ayrıca havuç, brokoli, kereviz ve yeşil fasulye gibi pek çok sebzenin tadını çıkarabilirler. Bu açıdan iyi meyveler arasında, elma, erik, kavun ve karpuz vardır. Guniea pigin seveceği çok fazla yiyecek var!

Marul ve maydanoz istisnalardır. Evcil hayvanınız onlardan hoşlanabilir, ancak bu besinleri ölçülü  bir miktarda vermelisiniz.

Marulu sevseler de, bazı guinea piglerde hazımsızlığa yol açabilir ve ishali provoke edebilir. Kötü hissettiriyorsa, yerine hindiba vermeyi deneyin. Ayrıca, marulun içeriği çoğunlukla su olduğundan ve besin bakımından zengin olmadığından, bunun yerine neden daha somut ve besleyici gıdalar vermeyesiniz ki?

Maydanoz, C Vitamini açısından çok yüksek bir besindir ve guniea pigler buna bayılır, ancak dikkatli olun. Bitki zehirli toksin içerebilir. İnsanlar bu yüzden çok fazla hasta olmuyor belki,  ama guinea pigler çok daha küçük olduğu için, bu yüzden tehlikeli olabilir. Normal olarak, sadece birkaç haftada bir kez guinea piglere maydanoz verilmesi önerilir.

Guinea pigler için kuru gıdalar ve ödül mamaları

Evcil hayvanınızın beslenmesini, özellikle guinea pigler için hazırlanmış olan kuru gıda veya tahıl çubukları ile tamamlayabilirsiniz. Kuru mamanın onlar için doğru bir beslenme olduğunu belirtmeliyiz; hamster veya tavşan yemeği onlara doğru besin içeriklerini vermez.

Guinea piginizin günlük beslenmesine bir avuç dolusu kuru mama ekleyebilirsiniz. Çıtır yiyecekleri severler, bu da evcil hayvanınızın dişlerinin pürüzsüz ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Ancak hali hazırda çok çeşitli sebze seçenekleri varken, beslenmelerinin temelini kuru gıdalar oluşturmamalıdır.

Ek olarak, evcil hayvan mağazalarında guinea pig beslenmesini tamamlayacak olan tahıl gevreği, ödül mamaları ve susuz meyve gibi özel atıştırmalıklar ve başka ürünler bulunabilir. Adından da anlaşılacağı gibi, ödül mamasının sadece özel günler için olduğunu ve kısıtlı bir şekilde verilmesinin gerektiğini unutmayın.

Arada sırada onlara, dişlerini törpülemeye yardımcı olması için sert bir dilim ekmek, hatta ekmek kabuğu da verebilirsiniz.

Verilmesi yasak olan gıdalar

Her ne kadar otobur olsalar ve neredeyse tüm meyve ve sebzeleri yiyebiliyor olsalar daguinea piglerin yememesi gereken birkaç besin vardır.

yasak gıdalar
 • Patates
 • Soğan ve sarımsak
 • Baharatlı olan herşey – biber, acı biber, vb…
 • Asitli meyveler: portakallar ve mandalinler C vitamini açısından yüksektir, ancak mide ekşimesi veya gaz problemlerine neden olabilir.
 • Pancar veya şeker içeriği çok yüksek olan meyveler. Şeker, guinea pigler için zararlıdır, bu yüzden şeker içeren gıdaları vermekten kaçınmak en iyisi olur.
 • Elma ya da üzüm gibi meyvelerin çekirdekleri: Tıpkı maydanozda olduğu gibi, insanların bu gıdaların zehirlenmesi için çok fazla miktarda tüketmesi gerekir, ancak guinea pigler için durum böyle değildir ve onlar için tehlikeli olabilir.
 • Yumurtalar, süt ürünleri, vb. Guinea pigleri yalnızca sebze ve meyve ile beslemeli ve onlara hayvansal gıdalar içeren ürünler vermekten kaçınmalıyız.

Guinea Pig’inizin mutlu ve sağlıklı kalmasını istiyorsanız onu, ihtiyacı olan tüm lif ve C vitamini açısından zengin, dengeli bir içerik ile beslemelisiniz. Seçeneklerinizi test edin ve evcil hayvanınızın favori besinine kendisinin karar vermesine izin verin. Guinea piglerin yiyebileceği o kadar geniş besin seçenekleri var ki,  tatlarından sıkılmaları asla mümkün değil.

Fotoğrafın kaynağı: Diego Delso


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Sandoval, H. (2013) Evaluación de diferentes tipos de dietas en cobayos en crecimiento. (Tesis de grado, Universidad Tecnica de Ambato)

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.