Logo image
Logo image

Aynı Kafeste 2 Hamster Olması İyi Midir?

3 dakika
İki hamsteri aynı kafeste tutmak yaygın ancak tehlikeli bir uygulamadır. Nedenini buradan öğrenin.
Aynı Kafeste 2 Hamster Olması İyi Midir?
Son Güncelleme: 08 Nisan, 2022

Aynı kafeste birden fazla hamster olması ve onların bir arada yaşayabileceğini düşünmek kolaydır, çünkü her canlının (insan ya da değil) mutlu olmak için birlikteliğe ihtiyacı olduğunu düşünmeye meyilliyiz. Ayrıca, evcil hayvan dükkanlarında, her zaman, herhangi bir görünür problem olmadan bir araya getirilmiş her türden birkaç örnek bulunur.

Bu nedenle, bu küçük kemirgenlerden bir tanesini daha evinize getirmeyi düşünüyorsanız, zaten sahip olduğunuz kemirgenlerin yanına koyup koymamayı çok ciddiye almalısınız. Karar vermenize yardımcı olmak için, bu konuda bilmeniz gereken her şey burada.

Hamster özellikleri

Hamsterler ( Cricetinae ailesinden), esaret altında üreme kolaylıkları sayesinde evcil hayvan olarak popüler hale gelen Orta Doğu ve Kuzey Amerika’ya özgü küçük memeli kemirgenlerdir. Ağızlarının her iki yanında, yuvalarına geri götürmek için yiyecek toplamalarına izin veren keselere sahip olmaları ile karakterize edilirler.

Hamsterler gececil canlılardır, gün batımında çıkar ve şafakta geri dönerler. Gündüzleri kendilerini olası yırtıcılardan korumak için yerin birkaç santimetre altına kazdıkları yuvalarında dinlenirler.

Üreme kapasitesi yüksek, cinsel olgunluğu ve yavru sayısı türe göre değişen hayvanlardır. Genel olarak, hamsterın boyutu ne kadar küçükse, yaşam beklentileri kısa olma eğiliminde olduğundan örnekler o kadar erken ürer.

Some figure

Hamster sosyal mi yoksa yalnız mı olmayı tercih eder?

Hamsterin en önemli özelliklerinden bir diğeri, yalnız olma alışkanlıklarıyla temsil edilir. Vahşi doğada, bu hayvanlar sadece ilkbahar ve yaz aylarında çiftleşmek için birbirlerini ararlar, bu yüzden bulduğunuz gruplar yavrularıyla birlikte annelerden oluşur.

Yalnız olmanın yanı sıra, hamsterlar bölgeseldir. Kendi türünden bir başkası kendi alanına girdiğinde, uzaklaşmasını sağlamak için ona saldıracaktır. Bu nedenle, bir kafeste iki hamstera sahip olmak, sürekli kavgalar anlamına gelir, çünkü saldırıya uğrayan dışarı çıkamaz.

Bu, hamsterın sahibiyle sosyalleşemeyeceği anlamına gelmez. Onları alıştırır ve günlük streslerini en aza indirirseniz, hayvanın kendine ait bir alanı ve tehdit altında olduğunu hissederse saklanacak bir yeri olacağından, olumlu bir şekilde etkileşime girebileceksiniz.

Aynı kafeste iki hamster olması iyi midir?

Cevap hayır. Yukarıda size söylediğimiz gibi, onlar yalnızlığı tercih eden hayvanlardır ve yerlerini kıskanırlar. Onları kendi türlerinden biriyle yaşamaya zorlamak onlar için sadece stresli olmakla kalmaz, aynı zamanda kavgalar daimi olacaktır. Hatta bir tanesi ölebilir.

Bu cinsiyetten bağımsızdır, yani iki erkek veya iki dişi bir arada olamaz. Erkekler dişilere göre daha az bölgesel olsalar da (annelik bakımı vermezler, dolayısıyla yavruyu koruma içgüdüleri yoktur), barınak ve yiyecek için de savaşırlar.

Peki ya evcil hayvan dükkanları? Orada kavga etmiyorlar, değil mi? Bu işletmelerde çok genç hayvanlar satıyorlar, neredeyse her zaman annelerinden yeni ayrılmış yavrular, bu yüzden hala saldırgan içgüdülerine sahip olmamaları oldukça normal. Ancak, ayrılmazlarsa sonunda kavga edecekler.

Hamsterlarda üreme

Hamile bir dişiyle karşılaşabilirsiniz ve bunu anlamanın hiçbir yolu olmayabilir. O zaman ne yapmalı? Emzirme döneminde, anne yavrularına onlar bağımsız olana kadar bakacağı için sorun olmayacaktır.

Ancak annenin stresini minimumda tutmanız gerekecek, aksi takdirde bebekleri öldürebilir hatta yiyebilir.

Kardeşler büyüyene kadar birbirleriyle kavga etmeyecekler ama olgunluğa eriştiklerinde onları ayırmanız gerekecek. Bu sadece saldırganlık problemlerini önlemekle kalmayacak, aynı zamanda birbirleriyle üremelerini de önleyecektir. Zamanı geldiğinde onlar için ayrı barınma sağlamalısınız.

İki hamsterın dövüşmesini nasıl önleyebilirim?

Aynı doğumdan iki erkeğin birlikte yaşayabilmesi için çok küçük bir şans var ve bu ancak birlikte yetiştirildilerse gerçekleşebilir. Bu konuda şanslıysanız, birlikte yaşamalarını kolaylaştırmak için de elinizden gelen her şeyi yapmanız gerekecek.

Kafes, her iki hayvanın da kendilerine ait bir alan oluşturması için yeterince büyük olmalıdır. Bununla birlikte, oyuncaklarının ve egzersiz ekipmanlarının olduğu ortak bir alan olabilir, ancak onların çok fazla etkileşime girmesini beklemeyin – bu oyuncakları sırayla kullanma olasılıkları daha yüksektir.

Her gün hayvanlarla ayrı ayrı sosyalleştiğinizden emin olun ve onları buna alıştırın.

Her hamsterın kendi mamasına sahip olması gerekir, böylece onun için kavga etmezler. Kafes ayrıca 20-22 santigrat derece (71.5 F) sıcaklıkta güneşli, hava akımı olmayan bir yere yerleştirilmelidir.

Some figure

Ancak tüm bu önlemlere rağmen, kavga ettiklerini görmeye başlarsanız, onları ayırmaktan başka çareniz kalmaz. Enfeksiyonları önlemek için herhangi bir yarayı hızlı bir şekilde tedavi etmeye çalışın. Bir ipucu olarak, aynı kafeste iki hamster beslemekten başka seçeneğiniz yoksa, olası durumlar için fazladan bir kafes bulundurun, çünkü kavgalar veya hastalık nedeniyle ayrılmaları gerekebilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Powers, J. B., & Winans, S. S. (1975). Vomeronasal organ: critical role in mediating sexual behavior of the male hamster. Science187(4180), 961-963.
  • Landau, I. T. (1975). Light-dark rhythms in aggressive behavior of the male golden hamster. Physiology & behavior14(6), 767-774.
  • Fisher, P. (2007). Unusual Pet Care: Vol. I. Zoological Education Network.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.