Hamster Tekerlekleri – Hamsterler Neden Onlara Deliriyor?

25 Haziran 2021
Bu küçük kemirgenler neden hamster tekerlekleri için deli oluyorlar? Okuyun ve öğrenin!

Hamster denilince aklımıza gelen bir şey varsa, o da küçük bir hayvanın çarkta koşmasıdır. Bu tamamen tartışmaya açık bir konu. Hamster tekerleklerinin bu küçük kemirgenlerde neden bu kadar çok tutulduğunu hiç merak ettiniz mi? Bu yazımızda size bunu anlatıyoruz.

Hamster, özellikle çocuklu ailelerde en çok aranan evcil hayvanlardan biridir. Bunun nedeni, küçük çocukların hayvanları sevmesi ve ebeveynlerin küçük bir hayvanın onlara sorumluluklar hakkında her şeyi öğretebileceğini düşünmesidir. Bunu genellikle çocuklar daha büyük bir evcil hayvana mezun olmadan önce yaparlar. Bununla birlikte, hamster tekerleklerinin sesi genellikle çok can sıkıcı hale gelebilir. Ama biliyor musunuz? Onu elinden almamalısınız! Nedenini açıklayacağız.

Bir hamsterın gerçekten bir tekerlekte koşması gerekiyor mu?

avuçta tutulan hamster

Cevap Evet. Hamsterlerin tatmin edici bir yaşam için üç şeye ihtiyacı vardır: su, yiyecek ve üzerinde dönebilecekleri bir tekerlek. Kemirgenler, özellikle en küçükleri her zaman aktif olmalıdır.

Bu, avcılarından kaçmak için çok zaman harcamak zorunda kalan atalarından gelir ve bu nedenle huzursuz ve gergin yaratıklara dönüşürler. Bir hamster, makul bir süreyi uyuyarak veya sadece dinlenerek geçirebilir, ancak zamanlarının çoğunu egzersiz yaparak geçirir.

Aslında bu hayvanlar bir kafese kapatılmamalı çünkü mümkün olduğunca hareket etmeleri gerekiyor. Bu nedenle, sadece koşabilecekleri bir yere sahip olmak, hamsterınızın sağlığı için son derece önemlidir.

Bir hamster çarkta dönmeseydi ne olurdu?

Daha önce de söylendiği gibi, bir hamster gelişmek için üç şeye ihtiyaç duyar: yiyecek, su ve dönen bir tekerlek. Örneğin insanın da üç şeye ihtiyacı vardır: yemek, su, hava. Peki, bu üçünden hiçbirine sahip olmasaydık ne olurdu? Yukarıdaki listedeki öğelerden birini kaldırırsanız, aynı şey hamsterınızın başına gelebilir.

En temel içgüdülerini yerine getirmek için çalışan bir tekerlek, herhangi bir hamster için hayati önem taşır. Kafeslerine koyup çıkarabileceğiniz diğer oyuncaklar gibi olduğunu düşünmemelisiniz. Her zaman yiyecek ve suya ihtiyacınız olduğu gibi, hamsterınızın kafesinde her zaman bir tekerlek de olmalıdır.

Hamster tekerleklerinin faydaları nelerdir?

Hayatlarının bir parçası olmanın ve hayatta kalma içgüdülerini tatmin etmenin yanı sıra, onlara gönül rahatlığı ve duygusal denge getirecektir.

Ayrıca, koşmanın bir egzersiz şekli olduğunu unutmamalısınız, bu nedenle hamsterınız zinde olacak ve güçlü eklemlere ve kaslara sahip olacaktır. Ayrıca, kalplerinin ve diğer organlarının düzgün çalışması için hayati önem taşır.

Unutmayın, sağlıklı bir hamster mutlu bir hamsterdır.

Kemirgen dostunu memnun etmek için başka ne yapabilirsiniz?

bir kaya üzerinde çiçekle duran hamster

Hamsterler vahşi doğada farklı habitatlara alışkındır. Yürümek için bir yer, uyumak için bir yer, koşmak için bir yer ve dinlenmek için bir yer.

Bu nedenle, hamsterınızın kafesine birkaç oda yerleştirmek, doğal ortamlarına benzer olacağı için daha rahat hissetmelerine yardımcı olacaktır. Aileleriyle birlikte kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlayacaktır.

Ayrıca, hamster topları çok faydalıdır çünkü bu şekilde onları, başlarına bir şey geleceğinden korkmadan evin herhangi bir yerinde serbest bırakabilirsiniz. Onlara her zaman göz kulak olabilirsiniz. Minik arkadaşınız size gerçekten teşekkür edecek. Ancak, tam tersi etki yapabileceğinden onları topların içinde 15 dakikadan fazla tutmayın.

Artık hamsterlerin doğal içgüdüleri nedeniyle bir tekerlekte koştuğunu ve kafeslerinde bir tane bulundurmanın şart olduğunu öğrendiniz.

Bu tür ayrıntıları bilmek evcil hayvanlarınıza daha iyi bakmanıza ve onlara daha tatmin edici bir yaşam sunmanıza yardımcı olacaktır.